Spis treści
Genderfluid dla wielu to hasło brzmi bardzo tajemniczo. Co to znaczy? Kim są takie osoby? Kto ze znanych osobistości należy do tej grupy? Jeśli nie wiesz to spokojnie, ponieważ w naszym artykule masz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące genderfluid!
Genderfluid – co to znaczy? Definicja
Definicja genderfluid opisuje osoby, które nie identyfikują się z żadną płcią jednoznacznie. Zaliczają się one do grupy tożsamości niewerbalnych. W dosłownym tłumaczeniu genderfluid jest to „płeć płynna”. Co ważne, ekspresja tych ludzi może posiadać zarówno damskie, jak i męskie cechy, i to w dodatku równocześnie. Cały czas proces ulega zmianie w obrębie ekspresji oraz tożsamości, choć zupełnie osobno od orientacji tych osób.
Pierwsza definicja słowa genderfluid została opisana w książce Kate Bornstein pod tytułem „Gender Outlaw: On Men, Women and the Rest of Us”. W oryginalnej wersji brzmi ona tak: „Ability to freely and knowingly become one of many of a limitless number of genders, for any length of time, at any rate of change. Gender fluidity recognizes no borders or rules of gender”. Po przełożeniu jej na język polski jest to miej więcej: „Zdolność do swobodnego i świadomego przyjęcia jednej z nieograniczonej liczby płci, na dowolny okres czasu, z dowolną częstotliwością. Płynność płci nie uznaje granic ani reguł płci”.
W skrócie pojęcie genderfluid oznacza płynną lub zmienną tożsamość płciową. Przedstawiciele tej grupy nie mają potrzeby identyfikować się tylko z jedną płcią, bo pozwalają sobie na elastyczność. U nich wszystko się zmienia, bo to zależy wyłącznie od nich.
Osoby niebinarne stworzyły własną flagę genderfluid
Symbole są dość mocnym elementem wszelkiego rodzaju mniejszości. W przypadku społeczności LGBT+ pojawia się kolorowa flaga, która jest wszystkim dobrze znana. Mamy tu 5 odmiennych, poziomych pasów, a każdy z nich służy do określenia jednej tożsamości płciowej. Różowy jest to symbol kobiecości, a niebieski – męskości, za to czerń to brak płciowości. Biel skupia wszystkie płcie, a fiolet to miks kobiecości z męskością. Flaga genderfluid jest to symbol osób panseksualnych. Jak wygląda? Jest dość charakterystyczna, ponieważ znajduje się na niej aż kilka kolorów. Od góry pojawiają się pasy w barwie różowej, białej, fioletowej, czarnej i niebieskiej. To powoduje, że flaga genderfluid mocno rzuca się w oczy.
Genderqueer a genderfluid – jakie są różnice?
Bardzo wiele osób myli dwa zupełnie odmienne pojęcia – genderqueer i genderfluid. Czym się one różnią? Ten pierwszy termin odnosi się do ludzi, którzy nie identyfikują się ze sztywnym podziałem jaki standardowo obowiązuje w społeczeństwie, a więc rozdzielenie na kobiety oraz na mężczyzn,.W ich mniemaniu te sformułowania powstały na użytek kultury. Genderqueer przyjmuje stanowisko, które mówi, że płeć i seksualność nie są naturalnymi tworami uwarunkowanymi biologicznie. Symbolem tych osób jest flaga LGBTQ+, a także połączony znak astronomiczny, a dokładnie chodzi o symbol planety Wenus oraz Mars. W tym wypadku niebinarność można manifestować nie tylko strojem i imieniem, ale i również językowo. Takie osoby mogą identyfikować się jako przedstawiciele dwóch lub większej ilości płci. Natomiast genderfluid ma wyraźną różnicę, dlatego że przedstawiciele tej grupy nie identyfikują się z żadną płcią jednocześnie, bo u nich się to zmienia.
Genderfluid i jego akceptacja we współczesnym świecie
Świat się zmienia i to cały czas. Pojawiają się różne ruchy społeczne, poza tym tworzą się nowe mniejszości seksualne. Nie każdy to akceptuje, ale zdecydowana większość nie ma nic przeciwko, że istnieją odmienne tożsamości płciowe. Jeśli chodzi o genderfluid, to widać ma bardzo mocny wpływ na branżę modową. Fashion pozwala na pełną dowolność w kwestii doboru odzieży, dzięki temu nikt nie musi stroić się wyłącznie w określony sposób – brak podziału na męskie i na damskie stylizacje.
Genderfluid nie definiuje w żaden sposób swojej orientacji płciowej. To neutralność, która pozwala przekraczać granice. Tacy ludzie wyglądają w danym momencie tak, jak chcą. Androgeniczny styl ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Zaakceptowanie tego wielu osobom może zająć masę czasu. Niektórzy jednak nigdy nie zrozumieją, że ktoś może nie identyfikować się wyłącznie z jedną tożsamością. Zwłaszcza przedstawicielom starszego pokolenia będzie trudno to pojąć, ponieważ oni zazwyczaj trzymają się utartych schematów, a wszelkie nowości ich przerażają.
Ciekawostką jest to, że genderfluid, a więc niewerbalne osoby nie są mile widziane we wszystkich zakątkach świata. To zjawisko jest obce, między innymi w Europie Zachodniej, gdzie jest mniej tolerancyjna kultura. Tam bowiem trzyma się mocno tradycji. Kontrowersyjnym dla wielu osób faktem jest to, że w poniektórych rdzennych kulturach nie definiowanie w żaden sposób orientacji płciowej jest społecznie uznawane, a nawet afirmowane. Najlepszym tego przykładem jest hawajskie mahu. Przed kolonizacją na tych terenach istniało wielopłciowe społeczeństwo. Tak zwane mahu tworzyli ludzie, którzy mieli obie płci nadawane tuż przy narodzinach.
Jak osoby niebinarne walczą ze skamieniałym pojęciem płci?
Niewerbalne osoby nie są ani kobietami ani mężczyznami. Może się to objawiać na wielu płaszczyznach ich życia. Wybieranie imion neutralnie płciowych to jedna z możliwości, tak samo jak stosowanie języka bezosobowego. W wielu krajach wciąż genderfluid lub przedstawiciele innych grup płciowych mają liczne kłopoty. Brak osób trzecich w ustawodawstwie powoduje, że nie mogą oni chociażby w dowodzie osobistym podkreślić swojego, własnego pojęcia płci.
Genderfluid wciąż dla wielu jest tematem tabu, tak samo jak inne orientacje płciowe. Osoby niewerbalne walczą z tym przede wszystkim w swoim życiu codziennym. Poprzez strój, zachowanie, czy język pokazują innym, że nie identyfikują się z żadną z płci. Tworzą również stowarzyszenia i grupy, które pozwalają zjednoczyć się. W swoim otoczeniu mogą być sobą bez przejmowania się opinią innych, którzy z reguły nie rozumieją ich postawy. Nie dają się zaszufladkować, dlatego starają się walczyć o swoje prawa, na przykład pragną uzyskać zalegalizowanie „trzeciej płci”.
Bycie osobą gednerfluid to coś dalej niecodziennego, bo od dawien dawna istnieją utarte schematy, którym osoby niebinarne wyraźnie przeczą. Zaszufladkowanie płci czyli „kobieta” i „mężczyzna” rodzi masę ograniczeń zarówno w kwestii ubioru, jak i chociażby zachowania. Przedstawiciele tej grupy walczą, aby to się w przyszłości zmieniło, a wszelkiego rodzaju odrębności były ogólnie akceptowalne przez społeczeństwo. To trudne zadanie, które wymaga, między innymi tego, aby znane osoby przetarły innym szlak, aby było im w życiu łatwiej.
Branża fashion wchodzi w świat genderfluid
Branża fashion lansuje produkty unisex, dzięki temu sprawia, że łatwiej jest tworzyć stylizacje, które odzwierciedlają daną osobowość i przynależność do grupy, i to bez względu na płeć. Odzież oraz akcesoria unisex to idealna opcja dla przedstawicieli świata genderfluid. Bezosobowe modele są uniwersalne, bo nie ma wyraźnego podziału na damskie oraz męskie. Takie produkty tworzą nie tylko popularne sklepy sieciowe, ale przede wszystkim naprawdę bardzo znane domy mody. To pokazuje, że branża fashion nie jest obojętna na wszelkiego rodzaju zmiany jakie zachodzą w społeczeństwie, wręcz przeciwnie, dopasowuje się do nich.
Rozumienie mody unisex u kobiet i mężczyzn
Trend unisex od lat ma mocną pozycję w świecie mody. Ubrania i dodatki zarówno dla niej, jak i dla niego cieszą się dużą popularnością. To uniwersalne propozycje, które odnajdą się w każdej garderobie. Koszule, okrycia wierzchnie, koszulki, swetry, a nawet spodnie – opcji jest wiele. To wyraźny ukłon w stronę genderfluid. Mężczyźni oraz kobiety chętnie noszą odzież, która pierwotnie była przeznaczona dla płci przeciwnej. Powoli zacierają się poprzez to granice i każdy może wybierać co chce. Dawniej róż kojarzył się z dziewczynkami, a dziś faceci chętnie decydują się na ten słodki kolor. Przykładów zmian w modzie jest masa.
Genderfluid w branży kosmetycznej
Nie tylko świat mody zauważa, że istnieją osoby genderfluid, ale i branża kosmetyczna. Od dawien dawna istnieją preparaty dla niej i dla niego, a więc unisex. Perfumy są tylko jednym z przykładów, bowiem marki mają naprawdę bogatą ofertę, gdy chodzi o „bezpłciowe” kosmetyki. Na sklepowych półkach możemy znaleźć uniwersalne szampony, balsamy i kremy, którzy partnerzy mogą sobie wzajemnie podkradać. To będzie idealna opcja nie tylko dla przedstawicieli genderfluid, ale i dla ludzi, którzy cenią ekonomiczne rozwiązania. Z pewnością w niedalekiej przyszłości firmy kosmetyczne rozszerzą asortyment o kolejne uniwersalne preparaty, bo naprawdę dostrzegają zmiany jakie zachodzą w społeczeństwie.
Niebinarni celebryci promujący genderfluid
Genderfluid odcisnęło dość mocne piętno w show biznesie. Bardzo dużo gwiazd promuje, jak i jawnie przyznaje się, że należy do grupy osób, które nie identyfikują się z żadną płcią. To będzie, między innymi:
- Cara Delevingne
- Demi Lovato
- Asia Kate Dillon
- Lady Gaga
- Madonna
- Grace Jones
- Billy Porter
- Sam Smith
- Ruby Rose
- Olly Alexander.
Warto również wspomnieć, że Michael Jackson, czyli znany piosenkarz był jednym z najsłynniejszych przedstawicieli osób panseksualnych. On zmieniał swój wizerunek, dzięki licznym operacjom plastycznym, poza tym stawiaj na nietuzinkowe stylizacje. To sprawiło, że był niezwykle charakterystycznym artystą i wręcz ikoną, gdy chodzi o genderfluid.
Celebryci, którzy nie identyfikują się z żadną z płci w większości przypadków nie ukrywają tego, a śmiało o tym mówią, na przykład w wywiadach. To pozwala „zwykłym ludziom” i osobom, które wciąż szukają swojej tożsamości zdobyć się na odwagę i dokonać coming out. To dodaje im impuls, aby pokazywać swoje prawdziwe „ja”, które nie mieści się w sztywnych wzorcach społecznych. Dodatkowym plusem jest fakt, że genderfluid przestaje być poprzez to tematem tabu, ponadto coraz więcej osób dowiaduje się co to takiego jest
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.