umiesniony samiec alfa

Samiec alfa – kto to jest? Cechy charakteru i psychologia alfy

Samiec alfa – tak mówi się bardzo często o silnych facetach. W społeczeństwie dość mocno zakorzenił się stereotyp macho. Czym wyróżniają się takie osoby? Jakie zalety i wady posiadają? Czy może być również samica alfa? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź na te i na inne pytania. Koniecznie poznaj szczegóły!

Samiec alfa – kto to jest?

Samiec alfa to pojęcie, którego używa się często, aczkolwiek mało kto tak naprawdę zna jego definicję. Co ważne, nie ma jednego sformułowania, które opisuje takiego człowieka, bo istnieje sporo opisów. Zazwyczaj chodzi o mężczyznę, który przyjmuje rolę przywódcy, lidera, a więc jednostki dominującej. Nazwa oczywiście inspirowana jest światem zwierząt, gdzie w każdym stadzie wilków znajduje się jeden najwyższy rangą samiec. On wiedzie prym i walczy o władzę! Mężczyzna alfa w obecnym świecie to zazwyczaj człowiek przystojny, majętny, można by powiedzieć nieco typ gangstera, który jest arogancki. Taki facet ma powodzenie u kobiet, charyzmę i pewność siebie, ponadto za wszelką cenę dąży do swojego celu. To odważny przywódca, który pragnie utrzymać „władzę”. Nie pójdzie na kompromis i żadne ustępstwa.

Cechy samca alfa – jakie są? 10 najważniejszych z nich

Nie da się ukryć, że cechy samca alfa są dość specyficzne. Tak naprawdę wystarczy tylko chwila, aby rozpoznać takiego człowieka. Jego zachowanie, sposób bycia i chociażby strój – wiele aspektów ma tu ogromne znaczenie. Cechy samca alfa to przede wszystkim:

1. Pewność siebie

2. Niezależność

3. Człowiek sukcesu

4. Poczucie humoru

5. Inteligencja

6. Ambicja

7. Siła fizyczna oraz psychiczna

8. Dba o siebie

9. Lubi dominować

10. Zawsze jest lepszy od innych.

To jasno pokazuje, że samiec alfa to urodzony lider o silnym charakterze. Istnieje wiele stereotypów w tej kwestii, między inni dotyczących samego wyglądu fizycznego mężczyzny. Wbrew pozorem ważna jest przede wszystkim charyzma, pewność siebie i nieustraszoność, a nie uroda.

mezczyzna w garniturze samiec alfa

Zalety i wady bycia samcem alfa

Mężczyzna alfa ma swoje wady i zalety, jak każdy człowiek. Zdecydowanym plusem w przypadku takich facetów jest to, że:

 • mają ambicje, dzięki temu osiągają sukcesy na polu prywatnym, jak i zawodowym
 • doskonale wiedzą czego chcą od życia, dlatego też mają jasno wyznaczone cele, które realizują
 • dbają o swój wygląd zewnętrzy, dlatego zawsze prezentują się nienagannie
 • chętnie się chwalą swoimi osiągnięciami, talentami oraz sukcesami
 • są odpowiedzialni za siebie, jak i za innych.

Minusem będzie natomiast fakt, że:

 • niekiedy poprzez swoją pewność siebie są odbierani jako osoby zadufane w sobie, a nawet zarozumiałe
 • uwielbiają dominować, dlatego też zawsze przejmują inicjatywę
 • to zazwyczaj osoby egoistyczne, którym brak empatii
 • dominujący mężczyzna bywa bardzo zazdrosny, krytyczny oraz agresywny
 • źle znoszą krytykę, dlatego też wszystko jest odbierane jako personalny atak
 • zawsze chcą być najlepszy.

Czy kobiety lubią samców alfa?

Samiec alfa to ulubiony typ wielu kobiet. Nic dziwnego, bowiem to prawdziwi „myśliwi”. Uwodzą, czarują i doskonale wiedzą, jak zdobyć serce. Ich fizyczna atrakcyjność połączona z charyzmą, pewnością siebie, a także z odwagą naprawdę przyciąga. Czar, odwaga, wysoka inteligencja, umięśnione ciało, subtelne poczucie humoru – to wszystko powoduje, że dziewczyny do nich dosłownie lgną. Chłopak wyróżnia się z tłumu i trudno nie skupić na nim uwagi chociażby na chwilę.

  Sennik – pies. Znaczenie - jak rozumieć sny o psie?

kobieta przytula samca alfa

Samiec alfa w związku

Samiec alfa oczywiście dominuje w związku. Bywa naprawdę zazdrosny, porywczy, a także mówi do partnerki jakby była dzieckiem. Jednym słowem taki facet przekracza osobiste granice swojej kobiety. Co więcej, nawet w miejscach publicznych jest skory do awantur. Wielokrotnie samiec alfa obwinia dziewczynę o wszystko, zupełnie bezpodstawnie i bez sensu. Nie ma wątpliwości, że taki człowiek non stop krytykuje. Przy nim z pewnością każda poczuje się źle psychicznie. Pomniejszanie zasług i zalet innych rzeczy daje mu ogromną satysfakcję! Związek z samcem alfa to wyzwanie, a jednocześnie prawdziwa udręka. Facet jest bowiem skupiony tylko i wyłącznie na sobie, do tego traktuje swoją drugą połówkę przedmiotowo.

Samiec alfa w łóżku

Jak wspominaliśmy samiec alfa nie jest najlepszym materiałem na męża. Przy takim człowieku nie zaznasz bliskości, współczucia ani empatii. To egoistyczny facet, zimny i agresywny. Samiec alfa nie przywiązuje się do kobiet, dlatego też nie lubi stałych relacji, ponadto zwleka ze stabilizacją życiową. Wielokrotnie ma kilka seksualnych partnerek. Skupia się na własnych celach do zrealizowaniu niż na miłości. W łóżku dominuje i patrzy wyłącznie na własne potrzeby. Korzysta z życia, również w kwestii seksu. To wymagający partner w łóżku, który chce spełniać wyłącznie swoje fantazje. Partnerka jest traktowana przedmiotowo.

Jak zdobyć mężczyznę samca alfa?

Samiec alfa to wymagający facet, który według wielu szuka kobiety atrakcyjnej fizycznie i pewnej siebie. Zdecydowanie ceni osoby, które nie mają niskiego poczucia wartości, ale wbrew pozorom wygląd nie jest kluczowy. Kobieta interesująca ich intryguje! Na co jeszcze zwracają uwagę typowi samce alfa? Ich celem „polowania” są dziewczyny, które cechuje:

 • szczerość
 • nieprzewidywalność
 • samowystarczalność
 • wytrzymałość.

Partnerka samca alfa to osoba, która przyciąga męskie spojrzenia. Twardo stąpa po ziemi i zna swoją wartość, ponadto jest spontaniczna, nieco ekstrawagancka i nic nie komplikuje w relacji. Jak zdobyć takiego faceta? Kokieteria jest zbędna, za to przyda się unikanie rutyny oraz ciekawość świata.

kobieta sie zastanawia

Dominujący facet – czyli jak wytrzymać z samcem alfa?

Samiec alfa niestety, ale dominuje, lubi decydować i kierować życiem innych. To powoduje, że nie jest wymarzonym partnerem. To macho, który nie odda władzy w związku. Będzie z nim trudno wytrzymać, bo awantury są tu normą, ponadto traktują partnerkę jak służącą. Taki mężczyzna będzie na różne sposoby próbował zdominować, dlatego też musisz starać się wyznaczać jasne granice. To trudne zadanie, bowiem samiec alfa wyróżnia się uporem, porywczością, a także arogancją. Staraj się mimo wszystko realizować swoje pasje i marzenia, do tego nie zapominaj o swoich własnych potrzebach. Nie daj sobie wejść na głowę! Bądź pewna siebie, szanuj się oraz pokaż swoją siłę, a facet zmieni nieco swoje zachowanie.

Jak być samcem alfa? Poradnik dla faceta

Samiel alfa to silny facet, który co ciekawe, może urodzić się z charakterystycznymi cechami bądź je z czasem nabyć. Nie da się ukryć, że to najbardziej pożądany typ faceta. Co zrobić, aby się nim stać? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek:

 • pozytywnie patrz na życie
 • nie porównuj się z innymi, zamiast tego doceń swoje zalety
 • zadbaj o swój wizerunek, aby stać się bardziej atrakcyjnym fizycznie i jednocześnie zyskać większą pewność siebie
 • nie przejmuj się wszystkim
 • trenuj swoją pewność siebie
 • zadbaj o swoją finansową niezależność
 • dotrzymuj obietnic
 • zawsze bądź uprzejmy
 • stań się ambitnym człowiekiem
 • naucz się walczyć o swoje
 • nie bój się podejmować ryzyka
 • nie bądź narcystyczny.
  Szara myszka - co to za typ kobiety?

Samiec alfa ma dominującą osobowość. Wiadomo, że od razu nie staniesz się kimś takim, bo na to potrzeba czasu i sporo pracy, a nawet praktyki. Dominujący mężczyzna daje kobiecie poczucie bezpieczeństwa, dlatego też miej zawsze „włączony” swój instynkt obronny. Stań się urodzonym liderem oraz motywuj innych swoją specyficzną podstawą. Ważne jest, aby świadomie budować swoją męskość, a nie być tylko i wyłącznie typowym macho. Konsultacja z psychologiem zawsze okaże się pomocna, tak samo jak kursy pewności siebie bądź uwodzenia. Samiec alfa ma charyzmę! To człowiek samowystarczalny, prawdziwy autorytet przyciągający do siebie tłumy.

facet samiec alfa

Samiec alfa a psychologia

Mężczyzna alfa świadomie bądź nie przyjmuje tak specyficzną postawę. Jego celem jest przywództwo w płaszczyźnie socjalnej bądź zawodowej. Rozwój pewnych cech pozwala nam zmienić się w typowego lidera i psychologia to potwierdza. Samce alfa to przede wszystkim biznesmeni, menadżerowie, którzy są otoczeni podwładnymi. Ich wygląd oraz charyzma powoduje, że to dla społeczeństwa są to typowi macho. Kto to taki? To prawdziwy mężczyzna, a więc bardzo męski, władczy silny i niebywale sprawny seksualnie.

Według psychologii samcem alfa jest facet, który ma znacznie wyższą pewność siebie, a także inteligencje niż przeciętny człowiek. Zawsze znajduje się w centrum uwagi, do tego inni ludzie do niego lgnął. To silny i władczy osobnik, który ma wysoką pozycję w hierarchii społecznej. Podąża swoją własną życiową ścieżką. Niektórzy twierdzą, że czuć tu dosłownie testosteron i pozycję lidera. Instynkt zdobywcy sprawia, że lubi zdobywać kobiety oraz kierować życiem innych. Nie znosi sprzeciwu i czuje się lepszy od innych. To nie będzie dobry materiał na męża oraz ojca. „Wieczny chłopiec”, typowy macho, „Piotruś Pan” – samiec alfa ma różne zamienne nazwy. Jedno jest pewne, nie potrafi nawiązywać zdrowych relacji międzyludzkich. Dominacja w zachowaniu oraz w słowach to wyróżnia współczesnych samców.

Czy istnieją samice alfa?

Samica alfa istnieje, bo tak naprawdę płeć nie ma większego znaczenia w tej kwestii. Panie również bywają zdeterminowane, pewne siebie, charyzmatyczne, ambitne, a także silne oraz niezależne. Autorytarna osobowość daje im przewagę nad innymi przedstawicielkami płci pięknej. Istnieje jednak jedna wyraźna różnica, gdy chodzi o samiec alfa w wersji damskiej i męskiej, bowiem kobiety posiadają w sobie mniejszą chęć dominacji przywódczej. Co więcej, chętniej szukają rozwiązań, nie narzucają aż tak mocno swojej woli. Im nie specjalnie zależy na konkurowaniu, do tego są mniej podatne na konflikty. Mimo wszystko to kobiety bardzo atrakcyjne, które mają wysoką samoocenę, wiedzą czego chcą oraz skrupulatnie realizują swoje plany. To nie będą bezbronne panie, które pragną wsparcia faceta, wręcz przeciwnie, same sobie świetnie radzą i to na każdym polu. Czasami samice alfa zawstydzają wielu panów swoją specyficzną postawą życiową, a dla typowych macho są poważną konkurencją, bo posiadają wiele cech wspólnych.