mezczyzna pantofel

Pantoflarz – kim jest? Cechy, zalety i wady

Facet pod pantoflem, tak często mówi się o mężczyznach bez charakteru, którzy poddają się swoim partnerkom i to całkowicie. Kim są pantoflarze? Jakie cechy ich wyróżniają? Dowiesz się wszystkiego z naszego artykułu!

Pantoflarz – kim jest?

Wzbudza politowanie i śmiech wśród innych facetów. Nie potrafi samodzielnie podjąć decyzji, a tym bardziej kierować swoim życiem. Przysłowiowy pantoflarz jest to mężczyzna, który został zdominowany przez kobietę. W związku to właśnie ona jest stroną decydującą, a jednocześnie to ona wydaje rozkazy i kieruje życiem oraz działaniami faceta.

O pantoflarzu mówi się również pionek, człowiek bez charakteru, mięczak, marionetka, popychadło, czy wrażliwiec. Wszystkie sformułowania tyczą się mężczyzny pytającego o każdą rzecz swojej partnerki. Boi się sam myśleć, działać, a tym bardziej walczyć o swoje. Taką osobę wyróżnia również to, że nie ma swojego zdania.

Według słownika pantoflarz jest to „mąż ulegający we wszystkim żonie”. Określenie to pada często w odniesieniu do oddanego faceta, który jest podporządkowany kobiecie i to całkowicie. Bywa, że oprócz związku nie ma on swojego własnego życia, dlatego wszystko kręci się wokół jego wybranki.

Cechy pantoflarza – jakie są?

W przypadku pantoflarzy pewne cechy charakteru są niezmienne i stanowią pewnego rodzaju wyznacznik takiej osoby. Stereotyp jest w tej kwestii jednoznaczny. Facet pod pantoflem wyróżnia się przede wszystkim tym, że jest:

 • cichy
 • uległy
 • spokojny
 • nudnawy
 • niepewny siebie
 • strachliwy
 • nieśmiały.

Poza tym:

 • brakuje mu własnego zdania
 • nie ma siły przebicia
 • boi się lub nie chce być prawdziwą głową rodziny.

Widać tu głównie cechy, które uznawane są za typowo damskie, które wręcz pożąda się u przedstawicielek płci pięknej. To właśnie od pań oczekuje się, że będą uległe, łagodne, opiekuńcze, a także miłe i uczynne. Natomiast pantoflarz ma niską pewność siebie, do tego masę kompleksów i słabą samoocenę, dlatego taki jest. To powoduje, że łatwo jest nim kierować, a nawet manipulować. Stale ustępuje kobiecie, mało tego jest na każde jej skinienie. Nie wypowiada swojego zdania, do tego unika konfrontacji. To może wynikać z jego charakteru bądź ze sposobu wychowania.

Według wielu facet pod pantoflem jest absolutnym przeciwieństwem prawdziwego mężczyzny, który wie czego chce od życia i nie jest słaby, odwrotnie, potrafi postawić na swoim. To nie jest wobec tego typowy samiec. Mimo wszystko nawet niewielkie odstępstwa od reguły stereotypu faceta mogą spowodować, że w oczu innych jest on pod pantoflem.

Jak zachowuje się pantoflarz?

Typowy pantoflarz nie ma swojej opinii, brak mu silnej woli, do tego jeszcze jest zakompleksiony. To sprawia, że wręcz papuguje zachowanie wybranki serca, a także we wszystkim jej ulega. Zawsze się zgadza, nie protestuje ani tym bardziej nie ma własnego zdania. Wykonuje wszystkie „rozkazy” ukochanej, dlatego w jej rękach jest marionetką. Jeśli straci małżonkę bądź dziewczynę nagle staje się zupełnie bezradny.

  Pytania do kolegi i koleżanki - 80 najlepszych pytań

Nie da się ukryć, że facet pod pantoflem to posłuszny małżonek. Dzielnie znosi wszystkie trudy pożycia i trzyma się wyznaczonych prac oraz nakazów. Robi co musi bez najmniejszych wątpliwości, do tego zawsze ulega z reguły ze strachu przed awanturą, przemocą fizyczną, albo przed wyrzutami.

Pantoflarze zawsze:

 • spełniają wszelkie zachcianki partnerki, dlatego że nie potrafią jej niczego odmówić
 • boją się mówić prawdę i poprzez to chcą uniknąć ewentualnego spięcia, tudzież kary
 • dokładnie analizują co zrobią, a także to co powiedzą by uniknąć kłótni
 • podporządkowują się woli kobiety
 • niechętnie wracają do domu i do obowiązków zwłaszcza jeśli zapomnieli coś zrobić
 • bez problemu zgadzają się na wszystko mimo iż pewne rzeczy nie są im na rękę.

Wielu facetów przyznaje się do bycia pantoflarzami i wręcz czują z tego powodu pewnego rodzaju dumę, dlatego że sprawiają w ten sposób kobiecie masę przyjemności. Odczuwają zadowolenie z dogadzania partnerce, dzięki temu są spełnieni. Bycie maczo oraz silnym nie jest ich celem. Jednak czasami strach, bezradność, albo brak pewności siebie powoduje, że stają się właśnie takimi uległymi, miękkimi mężczyznami, a tego tak naprawdę nie chcą. Boją się przemocy psychicznej oraz fizycznej, a są za słabi żeby się temu przeciwstawić.

Zalety i wady pantoflarza

Mimo iż pantoflarz w niektórych wzbudza śmiech, czy politowanie ma on wiele zalet, jako facet, które panie doceniają. Mowa tu przede wszystkim o tym, że:

 • jest posłuszny wobec kobiety
 • liczy się ze zdaniem partnerki oraz jej opiniami
 • szanuje swoją kobietę
 • facet jest bardzo pracowity
 • dba o partnerkę, jak tylko potrafi
 • zajmuje się domem oraz dziećmi.

Facet pod pantoflem nie ma kumpli, dlatego też nie znika na wiele godzin, a tym bardziej na wieczorne imprezki w męskim otoczeniu. Unika bowiem typowo samczych rozrywek. To spokojna osoba, która jest dobra, troskliwa, uczynna, do tego martwi się o wszystko i o wszystkich wokół, a zapomina o sobie. „Ciepłe kluchy” tak mówią o nim znajomi, zwłaszcza faceci, którzy nadal są kawalerami i nie potrafią iść na kompromis. W ich oczach jest to nieudacznik.

Dużym plusem pantoflarza jest to, że świetnie radzi sobie z obowiązkami domowymi, drobnymi naprawami, a także z zajmowaniem się dziećmi. Niestety, ale w większości przypadków kobieta musi mu wyznaczać zajęcia, bo sam nie jest w stanie przejąć jakiejkolwiek inicjatywy bez względu na pojawiające się okoliczności.

Oprócz zalet pantoflarz ma także pewne wyraźne wady. Nie jest on zbyt zaradny, dlatego pozostawiony sam sobie często ma problem nie tylko z organizacją, ale i z drobnostkami dnia codziennego. Co więcej taki mężczyzna tłumi w sobie emocje, dlatego też ciężko wyczuć co czuje, czy co myśli. Nie pokazuje swojego zdania, opinii, a tym bardziej charakteru. W przypadku pantoflarzy normą jest brak pewności siebie i asertywności, mało tego nie potrafią oni odmawiać, a tym bardziej podejmować decyzji.

  Sennik – szczur. Jak interpretować sny o szczurach?

Jego zachowanie niekiedy przypomina reakcje małego chłopca, który bez mamy nie jest w stanie nic zrobić. Cała odpowiedzialność zawsze spada na barki partnerki, poza tym mężczyzna tylko przytakuje nic więcej. Z reguły facet pod pantoflem nie jest żadnym autorytetem dla swojego potomstwa.

Czy „pantofel” jest dobrym mężem?

Facet pod pantoflem jest dla niektórych kobiet mężem idealnym. Dlaczego? To one przejmują całą inicjatywę i o wszystkim decydują samodzielnie. Tak naprawdę to właśnie one noszą spodnie w tym związku. Z czasem jednak bywa to męczące, bo ukochana chciałaby aby to właśnie on podjął męską decyzję i pokazał niekiedy charakter. Irytacja u pań pojawia się wtedy dość często, co więcej bierne ustępowanie na każdym kroku jest na dłuższą metę wyczerpujące.

Pantoflarz może być dobrym, jak i złym mężem. Kiedy traktuje ją, jak swoją mamuśkę to nie najlepiej bowiem rodzi to sprzeczki oraz poważne kłótnie między parą. Kobiety zazwyczaj oczekują od faceta zupełnie innej troski. Z drugiej strony typowy pantoflarz poprzez swoje zachowanie może okazywać, że liczy się z równouprawnieniem, docenia swoją kobietę i chce być dla niej pomocny. To ludzka życzliwość, a także traktowanie partnerki, jak kogoś wyjątkowego.

Jeśli w związku obie strony by dominowały to ciągle pojawiały by się kłótnie i liczne walki o „przywództwo”. Partner pantoflarz z temperamentną kobietą spokojnie da się jej podporządkować. Ona jest energiczna, asertywna i decyduje o wszystkim, za to mężczyzna tylko zgadza się, a zatem jest neutralnym tłem dla partnerki. Takie połączenie zdecydowanie lepiej sprawdza się niż relacja pomiędzy dwiema silnymi osobowościami. Przeciwieństwa w pewien sposób się uzupełniają, więc łatwiej zbudować zgodny układ. Wielu relacjom to bardzo służy i łatwiej im wytrwać razem pomimo życiowych przeciwności.

Czy „pantofel” jest dobrym mężem? Dużo zależy od charakteru osób, reguł panujących w związku, poza tym od oczekiwań względem faceta. Dla jednych będzie on ideałem, a dla drugich kimś kto wzbudza zażenowanie. To pokazuje, że wady i zalety pantoflarza dla każdego mogą być zupełnie odmienne.