mezczyzna w kraciastej koszuli

Samiec sigma – kim jest sigma male? Cechy charakteru, zalety i wady

Typów osobowości jest cała masa, dlatego też znanych wzorców męskości też nie brak. O wielu facetach mówi się samiec sigma. Kto to taki? Jakie wady i zalety posiada? Czym się wyróżnia? Jeśli nie wiesz, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł, ponieważ znajdziesz tam cechy samca sigma i wiele innych ważnych informacji. Sprawdź to!

Sigma male – kto to jest?

Samiec alfa i beta to hasła, które są bardzo dobrze znane. Większość osób nie ma najmniejszego problemu, aby scharakteryzować takie osoby płci męskiej. Problem pojawia się wtedy, gdy w grę wchodzą typy osobowości, które w zasadzie dopiero „raczkują” w społeczeństwie. Samiec sigma to najlepszy przykład. To pojęcie opisujące typ faceta, który jest potocznie nazywany „samotnym wilkiem”. To nowa nazwa wymyślona przez aktywistę oraz blogera Theodere`a Roberta Beale`a. Te termin jest świeży, bo został użyty dopiero w styczniu 2010 roku. Samiec sigma ma wiele cech samca alfa, aczkolwiek nie jest klasycznym wariantem przywódcy oraz lidera. To pewny siebie introwertyk o bardzo zaskakującej osobowości!

Samiec sigma – jakie ma cechy? 10 najważniejszych z nich

Mężczyzna sigma to introwertyk, który nie potrzebuje poklasku, aby działać. Co ważne, ma w sobie wiele cech samca alfa, a jednocześnie posiada też zupełnie inne. To istna wybuchowa mieszanka, która sprawia, że sigma male jest wyjątkową postacią. O takim facecie można powiedzieć sporo, choć wymyka się utartym schematom. Zawsze robi to co chce, do tego ceni sobie spokój oraz elastyczność. Cały czas działa na własny rachunek, bo świetnie zarządza sam sobą i swoim czasem. Będzie sobą bez względu na wszystko! Dla niektórych przedstawiciele tej grupy wydają się skryci i wręcz nieufni, ale to dlatego, że niechętnie dzielą się swoim życiem prywatnym. Wiodą własny styl życia, to dla nich absolutny priorytet.

Oto cechy samca sigma:

1. Siła

2. Samoświadomość

3. Indywidualizm

4. Asertywność

5. Wysoki nonkonformizm

6. Społecznie przystosowany mimo społecznego dystansu

7. Wysoki potencjał lidera

8. Własne normy i wierzenia

9. Nie uznaje hierarchii

10. Pokora.

Samiec sigma bez trudu potrafi przejąć rolę samca alfa bądź beta o ile zachodzi taka potrzeba. Wokół swojego życia tworzy pewnego rodzaju tajemnice, bowiem niewiele o sobie mówi. Stale rozwija się na wielu płaszczyznach – emocjonalnie, duchowo i fizycznie. Absolutnie nie czuje potrzeby dominacji, za to nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Nonkonformizm powoduje, że jest buntownikiem z wyboru.

rudy mezczyzna w czarnym plaszczu

Zalety i wady samca sigma

Mężczyzna sigma jest specyficzną postacią i co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Do jego największych zalet można zaliczyć, między innymi to że:

 • bez problemu odnosi sukcesy
 • jego wartością nadrzędną jest sukces oraz samodoskonalenie
 • bez trudu pokonuje swoje słabości i lęki
 • jasno formułuje swoje zdanie
 • może być liderem
 • ma swoje pasje
 • nawet posiadając wysoką pozycję społeczną nie będzie wyniosły i zarozumiały
 • innych ludzi darzą ogromnym szacunkiem
 • doskonale zna swoje mechanizmy
 • to introwertyk, aczkolwiek ma kompetencje społeczne oraz sporo pewności siebie.
  INFJ (osobowość typu Rzecznik) - cechy, zalety, wady, znani Rzecznicy

Co ważne, sigma posiada też sporo wad, na przykład minusem jest to, że:

 • to buntownik z wyboru
 • nie znosi kontroli
 • to często egocentryk i egoista, który potrafi nie liczyć się z emocjami innych
 • niewiele mówi
 • nie znosi norm społecznych, a także oczekiwań
 • często samotnik.

Mężczyzna sigma jest to człowiek trudny do jednoznacznego sprecyzowania. Ma sporo sprzecznych cech, a mimo to świetnie się one uzupełniają. Nigdy nie walczy o zainteresowanie, ponadto to facet, który nie lubi być w centrum uwagi, za nic ma sobie przejmowanie się tym, czy jest lubiany  czy nie. Ten typ woli spokojnie wtopić się w tłum i roztaczać swoją tajemniczą aurę. Co więcej, godzi się tylko wtedy, gdy chce osiągnąć swój cel, w innym wypadku jest buntownikiem. Wielokrotnie widać tutaj ekscentryczne zachowania, bo lubi rzeczy, które inni niespecjalnie uważają za atrakcyjne.

Podstawowe różnice między samcem sigma a alfa

Samiec sigma ma masę wspólnego z samcem alfa, aczkolwiek różnic też nie brakuje. Nowy typ mężczyzny może być liderem o ile zajdzie taka potrzeba, bo zazwyczaj nie ciągnie go do przywództwa. To introwertyk, który ceni samotność, swój własny świat, natomiast alfa lubi być w centrum uwagi i popisywać się swoimi zdolnościami. Co jeszcze ich od siebie odróżnia? Kluczowa rzecz – podejście jest diametralnie odmienne. Sigma uwielbia być poza hierarchią, a alfa musi być na jej szczycie. Kolejną różnicą jest to, że lider osiąga sukces wspinając się po szczeblach kariery, natomiast ten drugi jest poza wszelkimi modelami i działa wyłącznie na własną rękę. Samiec sigma jest opanowany spokojny, choć pewny siebie, za to samiec alfa lubi być głośny, dominujący oraz zuchwały.

Samiec sigma, a alfa to dwa zupełnie inne warianty osobowości, które stawia się zazwyczaj na równi z racji zbliżonych kilku cech. Ci faceci mierzą wysoko, a także mają sporo pewności siebie i inteligencji. W obu przypadkach są bardzo atrakcyjni dla płci przeciwnej. Podchodzą jednak odmiennie chociażby do relacji. Sigma mało kiedy otwiera się przed innymi, nie szuka uznania, do tego lubi łamać zasady. W kontaktach damsko-męskich jednak sporo wymaga od partnerki. W momencie, gdy są one przeszkodą w drodze do sukcesu tudzież przestaną spełniać wymagania zostaną odstawione na boczny tor. Alfa traktuje panie wyłącznie przedmiotowo i chętnie je zdradza lub zmienia.

  ENFP (osobowość typu Działacz) - cechy, zalety, wady, znani Działacze

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że samiec sigma ma przewagę nad alfą. Dlaczego? Absolutnie nie podporządkowuje się instynktom, za to kieruje się wyłącznie intuicją. Jest w stanie przewidzieć wiele, poza tym w działaniu cechuje się przede wszystkim skrupulatnością i metodycznością. Dużo czasu poświęca swoim przemyśleniom. Jego bezwzględna autonomia jest przeciwieństwem dominacji osobnika alfa.

mezczyzna z niebieskimi oczamiu

Czy samiec sigma to toksyczny wzór męskości?

Sporadycznie wspomina się o samcu sigma. To dość nowy model opisujący mężczyznę o specyficznym podejściu do życia. Mówi się o nim dużo w kontekście toksycznego wzoru męskości. Czy to, aby na pewno taki typ? Oczywiście miewa problemy z relacjami z innymi, również z kobietami. To samotny wilk, który działa w swoim tempie oraz na własnych zasadach. Wcale nie przyjmuje wobec tego rozkazów, poza tym ich nie wydaje. Wiele osób poprzez pewne cechy charakteru myli samca sigma z liderem alfa. Ich specyficzny styl bycia z pewnością nie zjednuje przychylności facetów, bowiem są dla nich poważnym zagrożeniem.

Mimo wielu zalet oraz odmiennych cech chociażby w porównaniu do popularnego samca alfa i tak sigma male kryje w sobie narcystyczną osobowość naszych czasów. Według psychologów to zjawisko to zaburzenie. Sigma zmieni się wyłącznie wtedy kiedy będzie tego naprawdę chciał. Potrzebuje swojej własnej przestrzeni osobistej, dzięki temu może się rozwijać. W ich przypadku dokonanie radykalnych zmian nie jest niczym dziwnym, wręcz przeciwnie, to standard. Intrygują innych z racji posiadania specyficznej, tajemniczej aury.

Samiec sigma wydaje się nowoczesnym, bardziej dojrzałym wzorcem faceta. Wciąż jest jednak za mało badań i naukowych doniesień, aby jasno określić, czy to toksyczny model męskości czy nie. Z pewnością nie można odmówić dla osobości sigma atrakcyjności i nutki tajemniczości.

Czy istnieją samice sigma?

Samica sigma istnieje tak jak damski wariant odpowiednika alfa czy beta. Takie kobiety wobec tego pojawiają się w społeczeństwie, choć wciąż niewiele o nich wiadomo. To nie będzie oczywiście urodzona liderka, bo zwyczajnie ta dziewczyna nie szuka sposobu na wybicie się ani na przywództwo. Ceni sobie samodzielność, dlatego gdy coś jej nie pasuje to odchodzi. Trudno będzie wpisać ją w jakieś sztywne ramy. Samica sigma nie ma potrzeby znaleźć się w hierarchii, ponadto jest niezależna od innych. Wyznaje swoje własne wartości, a także normy. To silna kobieta, choć nie będzie z pewnością głośna ani też chętna, żeby znaleźć się w centrum uwagi. Pewność siebie pozwala jej wyrażać swoje zdanie, a nutka tajemnicy wabi mężczyzn.