otyly mezczyzna beta

Samiec beta – kim jest? Cechy, zalety i wady

Samiec beta – takie pojęcie często pada w rozmowach o relacjach damsko-męskich lub bezpośrednio w pogawędkach o typach osobowości. To hasło opisuje facetów o specyficznym zachowaniu. Jakie mają oni zalety i wady? Jakie cechy samca beta wyróżniają? W naszym artykule znajdziesz dokładne informacje, więc koniecznie go przeczytaj!

Kim jest samiec beta?

Samiec beta jest to facet, który jest absolutnym przeciwieństwem samca alfa – lidera. Nie ma on w sobie cech narcystycznych, ponadto zazwyczaj jest przysłowiowym „pantoflem”. Dla wielu mężczyzna beta to taki „przeciętniak”. To człowiek przewidywalny, stabilny i zrównoważony, a jednak zależny w dużym stopniu od innych.

Kim jest samiec beta? To facet, który nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle innych. Dosłownie „chowa się” w tłumie, unika przeszkód oraz uwielbia idealizować kobiety. Nie zależy mu specjalnie na wysokim statusie społecznym ani na własnych potrzebach. Jego ugruntowana osobowość jest mimo wszystko specyficzna. Nie nadaje się on na szefa ani przywódce w grupie, bo nie jest zbyt wybitny i brak mu pewności siebie.

Samiec beta – jakie ma cechy? 10 najważniejszych z nich

Samca beta tak, jak tego alfa wyróżniają pewne charakterystyczne cechy charakteru. Bardzo łatwo jest je dostrzec! Jaki jest wobec tego „przeciętniak”? Oto najpopularniejsze cechy samca beta:

1. Lojalność

2. Wierność

3. Naiwność

4. Skłonność do okazywania emocji

5. Zrównoważenie

6. Stabilność

7. Wrażliwość

8. Szlachetność

9. Uczciwość

10. Odpowiedzialność.

Nie da się ukryć, że samiec beta jest człowiekiem, którego się zwyczajnie lubi. To dobry kompan, z którym miło spędza się czas i rozmawia. To doskonały słuchacz, który zawsze przedstawia swoje argumenty, ale są one wcześniej bardzo dobrze przemyślane. Zawsze konsultuje ważne decyzje z innymi, do tego lubi wyręczać ludzi. Potrafi rozpieszczać, za to nie lubi ryzyka. W życiu jest dość ostrożny, ułożony oraz miewa niskie poczucie własnej wartości. To powoduje, że zdarzają się mu poważne problemy ze stanowczością, a także z podejmowaniem szybkich decyzji.

mezczyzna w niebieskiej koszuli

Zalety i wady samca beta

Każdy człowiek ma swoje wady i zalety, które go w pewien sposób wyróżniają. Osoby, które zaliczymy do grupy samców beta cechować następujące atuty:

 • łagodny charakter
 • spryt
 • wierność
 • wrażliwość
 • stabilność emocjonalna
 • inteligencja
 • lojalność

Samiec beta jest to dobry człowiek, bardzo uprzejmy i troskliwy. Odpowiedzialnie podchodzi do wszystkiego, ponadto jest typem spokojnego faceta, z którym czas mija szybciej. Chętnie pokazuje swoje emocje zarówno mimiką twarzy, jak i gestami ciała. W pracy jest niezawodnym pracownikiem, ale nie lubi być w centrum uwagi, do tego nigdy nie walczy o uznanie oraz o pozycję. Bez trudu buduje silne więzi, choć łatwo go zawstydzić. Plusów jest dość sporo jednak samiec beta ma zdecydowanie więcej minusów, ponieważ ten typ człowieka:

 • łatwo daje się wykorzystywać
 • odpowiada mu bylejakość
 • oczekuje aprobaty innych
 • ma niską samoocenę
 • dużo rozmyśla
 • rzadko kiedy działa, a o spontaniczności absolutnie nie ma mowy
 • łatwo daje się podporządkować
 • bywa w swoich staraniach o kobietę desperatem
 • to urodzony pomocnic, a nie lider.
  Sennik babiloński – znaczenie snów według starożytnych Babilończyków

Samiec beta może szybko trafić pod „pantofel”. Zawsze jest w cieniu samców alfa, ponadto bywa bierny, wycofany oraz nerwowy, między innymi w kontaktach z kobietami. Często nie uważa się za atrakcyjnego mężczyznę, dlatego brak mu pewności siebie. To skromny dżentelmen, który nigdy nie dominuje. Woli pozostać w cieniu z racji tego, że nie potrafi stawiać granic, brak mu asertywności i dużo w nim neurotyzmu.

Czym różni się samiec beta od alfy?

Jak wspominaliśmy samiec beta jest totalnym przeciwieństwem samca alfa, i to pod każdym względem. Widać tu wyraźnie zupełnie dwie skrajne osobowości. Poniżej znajdziesz szczegółowe różnice, które są mocno widoczne:

 • alfa jest zdecydowany – beta ma spory kłopot z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji
 • alfa wie czego chce od życia, a beta całkowicie nie wie czego oczekuje
 • alfa jest samowystarczalny, a beta potrzebuje wsparcia innych
 • alfa zawsze wychodzi naprzeciw przeciwnościom, za to beta jest wycofanym człowiekiem i unika problemów
 • alfa nigdy nie przejmuje się krytyką innych, a beta bierze ją mocno do siebie
 • alfa to pewny siebie facet – beta zdecydowanie jest zakompleksiony i ciągle szuka potwierdzenia swojej wartości u innych
 • alfa stawia swoje potrzeby zawsze na pierwszym miejscu, za to beta na podium ma tylko innych, głównie swoją kobietę
 • alfa to silny przywódca stada, który nie da się wykorzystywać w przeciwieństwie do samca beta
 • alfa to „zdobywca”, do którego kobiety dosłownie lgną, za to beta nie radzi sobie zbyt dobrze w kontaktach damsko-męskich z racji brak pewności siebie.

Samiec alfa dla wielu kobiet jest ideałem, mimo iż bywa chamski, arogancki, egoistyczny, a także niewierny. Natomiast beta zawsze gwarantuje wierność oraz stabilność, poza tym wsparcie. Te dwie osobowości są naprawdę odmienne. Alfa wydaje się zdecydowanie atrakcyjniejszy i nie chodzi tutaj tylko, i wyłącznie o cechy wyglądu, ale i o charakteru. Jego charyzma wygrywa! W przypadku samca beta uznawany jest on bardziej za przeciętnego, a więc niczym specjalnie się niewyróżniającym.

mezczyzna patrzy w gore

Samiec beta to idealny kandydat na męża

Mężczyzna beta doskonale odnajduje się w rodzinie. To świetny ojciec, bowiem jest czuły, a także wyrozumiały. Na co dzień jest bardzo szarmancki, obdarza miłością i dopinguje. Swoją córkę traktuje z ogromnym szacunkiem, ponadto z czułością. W przypadku syna jest jego opiekunem, który uczy go uprzejmości, uśmiechu oraz odpowiedniego podejścia do kobiet. Można rzec, że w małżeństwie samiec beta spełnia się. Z cech charakteru to dla większości partner idealny, ponieważ wspiera, mobilizuje i chętnie bywa przysłowiowym „pantoflem”. Co ważne, jest wierny, bardzo uczciwy, daleko mu do awantur i kłótni. Taki facet pasuje do związku partnerskiego, aczkolwiek sprawdzi się również w relacji, gdzie kobieta dominuje. Oferuje partnerce nie tylko miłość, ale przede wszystkim przyjaźń. U boku takiego mężczyzny dziewczyna jest spokojna, ponieważ czuje się zaopiekowaną oraz ma z kim dzielić się codziennymi obowiązkami.

  Sennik - samochód, wypadek samochodowy, kradzież lub jazda autem. Co oznaczają?

Dlaczego kobiety szukają mężczyzn beta a wolą samców alfa?

Już wiesz, że samiec beta jest wymarzonym kandydatem na partnera. Daje on stabilizacje, wsparcie, zrozumienie oraz nie stroni nawet na co dzień od uprzejmości. Mimo wszystko jest to człowiek przewidywalny, monogamiczny, do tego szuka potwierdzenia swojej męskości. Taki partner ma swoje plusy, ale i minusy. Daje się łatwo wykorzystywać, ponadto boi się odrzucenia oraz wyjścia ze swojej strefy komfortu. Samiec alfa jest jego przeciwieństwem, bo w łóżku dominuje, uwodzi i ma w sobie masę charyzmy. Oczywiście nie jest dobrym kandydatem na partnera, ale w kobietach budzi podziw oraz zapewnia szybsze bicie serca. „Zdobywca” łamie serca, wykorzystuje, zdradza, a także nie tworzy silnych więzów. Panie nie potrafią mimo wszystko oderwać od niego wzroku, choć rozum podpowiada im, że to beta jest lepszą opcją, gdy chce się założyć stabilną oraz szczęśliwą rodzinę.

Samica beta – czy istnieje taki typ kobiety?

Samica beta to kobieta, która nie jest zbyt atrakcyjna wizualnie dla męskiej części populacji. To wrażliwa, nieco zagubiona dziewczyna, której brak pewności siebie. Bywa nieśmiała, za to jest niezwykle pomocna, wspierająca, a także darzy innych dużym szacunkiem. W środku marzy, aby być dziewczyną alfa, czyli pewną siebie, przebojową oraz charyzmatyczną. Samica beta mimo wszystko jest inteligentna, wierna, a także wybaczająca. Podatność na manipulacje i wykorzystywanie z pewnością nie pomaga jej w życiu.

Panie, które zaliczymy do samic beta otrzymują mniej uwagi niż przedstawicielki grupy alfa. Nie lubią konfrontacji, cenią za to spokój oraz pokój. W związku zawsze czekają na pierwszy krok faceta, poza tym nie są typem uwodzicielki. Takie kobiety wyróżniają się przede wszystkim przyjazną osobowością. W pracy robią więcej niż trzeba, tak samo jak w rodzinie. Ich bierność wielu irytuje, aczkolwiek dla innych jest dużym plusem.