para planuje przerwe w zwiazku

Przerwa w związku – do czego prowadzi i czy pomaga naprawić relację?

Przerwa w związku to częste zjawisko. To rozwiązanie ma zarówno swoje plusy, jak i minusy.  Czy tak naprawdę pomaga naprawić relację? Na czym dokładnie polega? W naszym artykule staramy się odpowiedzieć na te i na inne pytania związane z przerwą w związku. Koniecznie go przeczytaj!

Co oznacza przerwa w związku?

Przerwa w związku jest to pewnego rodzaju odseparowanie się od swojego partnera. Wobec tego następuje rozłąka, na którą obie strony decydują się bardzo świadomie z różnych powodów. To jakby zerwanie, ale nie do końca, bo raczej nie ma mowy o pełnej wolności, jak w przypadku życia singli. Dlaczego? Pozostaje tu „furtka” na ewentualny powrót do relacji.

Kobieta/facet chce przerwy w związku – dlaczego?

Zerwanie dla wielu wydaje się jedyną opcją, choć tak naprawdę tak nie jest. Przerwa w związku to rozwiązanie, na które decyduje się wiele par nie tylko tych w długiej relacji. Przyczyn takiej decyzji może być masa. Najczęściej chłopak chce przerwy w związku z tych samych powodów co dziewczyna, choć nie zawsze. Poniżej znajdziesz tylko kilka z nich:

  • potrzeba na spokojne przemyślenie sobie wszystkiego
  • utrata zaufania
  • codzienna rutyna
  • konflikt
  • ciągłe kłótnie
  • zdrada
  • chęć zasmakowania wolności
  • odpoczynek od relacji.

Kobieta chce przerwy związku z reguły by spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. To opcja stosowana zarówno po zdradzie, jak i w chwili, gdy partner budzi w nas skrajne emocje. Niezdecydowanie to kolejny argument sprzyjający rozłące na chwilę. Dziewczyna chce przerwy, ponieważ kogoś poznała i nie jest pewna, z którym z mężczyzn pragnie być. Niektórzy wiedzą, że rozłąka jest tak naprawdę początkiem końca tej znajomości. Wtedy brak im odwagi, aby jasno to zakomunikować, dlatego też udają, że starają się coś zmienić. W ten sposób nie chcą jeszcze mocniej ranić drugiej połówki, pragną zaoszczędzić im cierpienia. Facet chce przerwy w związku? Większość pań pomyśli, że pragnie on wolności, a zatem chce czegoś nowego doświadczyć, spróbować się „wyszumieć, albo też zasmakować życia w pojedynkę.

Czy przerwa w związku jest dobra dla partnerów?

Nie da się ukryć, że przerwa w związku budzi mieszane uczucia. Czy to dobry pomysł? I tak, i nie, ponieważ dużo zależy od nastawienia osób, jak i od przyczyn, które skłoniły zakochanych do rozłąki. To wobec tego kwestia indywidualna, tak samo jak to co wyniknie z chwilowego rozstania pary. Trzeba pamiętać, że obie strony muszą się na to zgodzić. Dajecie sobie czas, więc warto go właściwie wykorzystać. Czasami konieczne jest przepracowanie pewnych kwestii nawet z terapeutą, czy też zastanowienie się nad dalszym życiem i analiza przeszłości.

  Samotność w związku i małżeństwie - jak sobie z nią poradzić?

Z pewnością przerwa w związku nie może być „zamiataniem problemów pod dywan”. Nie o to chodzi, bowiem chwilowa rozłąka ma na celu coś zupełnie innego. To moment na refleksje, zatęsknienie, przemyślenia oraz podjęcie ważnych, wręcz kluczowych decyzji co do wspólnego życia. To dla wielu ostateczny ratunek przed definitywnym rozstaniem.

Czy przerwa związku pomaga?

Tak, jak wspominaliśmy przerwa w związku może pomóc, albo też nie. Podejście pary do tematu jest kluczowe. To od nich zależy w jaki sposób to się wszystko zakończy. Z pewnością „separacja” jest korzystna, gdy oboje:

  • potrzebują dystansu oraz spokoju
  • pragną od siebie odetchnąć
  • mają sobie coś do przemyślenia
  • mają dość codziennej rutyny
  • nie potrafią poradzić sobie z kłótniami, czy z żalem.

Natomiast jeśli przerwa w związku spowodowana jest tym, że para:

  • doskonale wie czego chce, aczkolwiek decyduje się na „sztuczne” przedłużanie relacji na siłę
  • chce chwili tylko dla siebie wyłącznie z egoistycznych powódek
  • pragnie spotykać się z innymi lub wcześniej już kogoś poznała i sprawdza co z tego wyniknie
  • chce żyć zwyczajnie, jak single.

W tych wymienionych przypadkach zazwyczaj chwilowa rozłąka jest przysłowiowym gwoździem do trumny tej relacji. To wszystko ich mocniej oddali, poza tym partnerzy w pewien sposób dawno podjęli decyzję o zakończeniu, tylko wciąż boją się to ogłosić.

Przerwa w związku – odzywać się czy nie?

Z przerwą w związku jest tak, że wymaga to od nas szczerej rozmowy i wyznaczenia pewnych granic. Bez tego nie będzie to chwilowa separacja, a definitywne zakończenie. Wobec tego kluczowe jest:

  • ustalenie ile powinna trwać przerwa w związku
  • jakie formy kontaktu będą w tym okresie dozwolone, czy może odwrotnie, pojawi się całkowite milczenie
  • ustalenie z jakiego powodu decydujecie się na to rozwiązanie
  • w jaki sposób planujecie wykorzystać swój wolny czas.

Zarysowanie pewnych norm jest pomocne, bowiem w innym wypadku mogą pojawić się pewne niedomówienia, a nawet pretensje. To niestety, ale może jeszcze bardziej skomplikować i tak zawiłą sytuację. Jako dorośli ludzie podejdźcie do tego na poważnie. To ma przecież wam pomóc podjąć właściwą decyzję.

W czasie przerwy odzywać się, czy nie? Można pozwolić sobie na krótkie wiadomości SMS, czy telefon raz na czas, ale lepiej nie naciskać na stały kontakt, który mieliście wcześniej. Odrobina wolności dobrze wam obojgu zrobi!

para dyskutuje o przerwie w zwiazku

Ile powinna trwać przerwa w związku?

Przerwa w związku może trwać tygodniami, a nawet miesiącami, czy latami. To indywidualna kwestia ile wynosi rozłąka. Ważne jest, aby ten okres był proporcjonalny do samej przyczyny, czyli powodu, przez który chcecie od siebie na chwilę odpocząć. Zdrada oczywiście sprawia, że potrzebujesz więcej czasu niż, gdy w wasze życie wkradła się zwyczajna rutyna. Sami musicie zdecydować o tym ile trwa „separacja” oczywiście razem. Mimo wszystko konieczne jest ustalenie jakiegoś konkretnego terminu, dlatego że w innym wypadku pojawi się niepokój i niepewność. To może jeszcze bardziej negatywnie wpłynąć na wasze relacje. Po rozłące czeka was jeszcze spotkanie, a więc pewnego rodzaju podsumowanie. O tym też należy pomyśleć!

  Jak mężczyzna sprawdza kobietę? 10 sztuczek na które musisz zwrócić uwagę

Spotkanie po przerwie w związku – czego się spodziewać?

Spotkanie po przerwie w związku to moment przełomowy dla relacji, bowiem okaże się, czy rozdzielenie pomogło, czy odwrotnie, zaszkodziło waszej więzi. Pojawi się zapewne stres i mnóstwo wątpliwości, dlatego trzeba je, jak najszybciej rozwiać. Szczera rozmowa jest absolutną podstawą, ponieważ po rozłące z pewnością macie sobie dużo do powiedzenia. Podzielcie się wobec tego przemyśleniami, refleksją oraz uczuciami, które towarzyszyły wam w samotnym okresie. Dobrze wybrać neutralne miejsce, aby obie strony czuły się dobrze. To oczywiście będzie spotkanie sam na sam, abyście w pełni mogli się tylko na sobie skupić. W tym momencie nie potrzebujecie mediatora. Musicie sami stawić czoło wyzwaniu i zdecydować o przyszłości.

Po przerwie w związku pierwsze spotkanie stawia oboje partnerów w niecodziennym położeniu. Niby byliście ze sobą blisko, ale trudno jest wam przełamać pierwsze lody. Warto zastosować tutaj metodę małych kroczków i powoli wracać do tego co było wcześniej. Jeśli mimo starań nie udało się pokonać kłopotów to najlepiej, jak najszybciej podjąć decyzję o definitywnym zakończeniu. Nie ma co na siłę jeszcze bardziej tego przedłużać, ponieważ daliście sobie i tak już czas, ale to nic nie zmieniło.

Przerwa w związku a psycholog

Sama przerwa w związku powoduje mieszane uczucia. Trudno niektórym przetrwać kryzys i sobie poradzić z chwilowym rozstaniem. Nic dziwnego, że spora część osób decyduje się na fachową pomoc. Psycholog lub terapeuta okazuje się niekiedy koniecznością. Co ważne, sporo par zanim podejmie decyzję o przerwie zaczyna korzystać już razem ze wsparcia specjalisty. To dobry pomysł, dlatego że łatwiej im przepracować problemy, uporać się z nową sytuacją oraz nadchodzącymi zmianami. Fachowcy umożliwiają spojrzenie z innej perspektywy, ponadto pozbycie się żalu i pretensji.

Przerwa w związku, a psycholog to dobre połączenie. Terapia jest popularną opcją, aby sobie wszystko poukładać. To nie jedyny plus, bo dzięki niej później łatwiej radzimy sobie z kłopotami, a także emocjami, bowiem mamy już solidne doświadczenie. To jednak kwestia indywidualna, zawsze jednak para powinna razem podjąć decyzję, czy chcą takie wsparcie, czy też poradzą sobie samodzielnie. Nikogo nie można do niczego zmuszać!