para rozmawia na balkonie

Jak rozmawiać w związku? 11 praktycznych rad na rozmowę z partnerem

Komunikacja w zasadzie ważna jest na każdej płaszczyźnie życia. W związkach konwersacja ma ogromne znaczenie bez względu na etap znajomości. Jak rozmawiać z partnerem w związku? Nie wiesz? Spokojnie, mamy aż 11 praktycznych rad, które Ci to ułatwią!

Rozmowa w związku – dlaczego jest tak istotna?

Rozmowa w związku jest kluczem do szczęścia. Zaczynamy od błahych pogawędek, które przeradzają się w nieskończenie długie dialogi. Poprzez rozmowę się poznajemy, zacieśniamy więzi no i przede wszystkim budujemy na niej relacje. Szczera konwersacja ma wiele plusów, ponieważ to czas na wyznanie swoich lęków, marzeń, uczuć, czy też sposób na załagodzenie konfliktu bądź wyjaśnienie nieporozumienia. Dzięki temu unikamy  niedomówień.

Tematy do rozmowy w związku – o czym rozmawiać?

Rozmowa daje nam niezliczone możliwości. Na jaki temat konwersować w związku? Poniżej znajdziesz kilka przykładowych zagadnień, które para może poruszać:

  • sprawy rodzinne – co jest potrzebne, co jest do zrobienia, albo co będziecie jeść
  • seks – to ważny temat i element relacji zakochanych, to moment na mówieniu o swoich potrzebach, fantazjach oraz o wątpliwościach
  • związek – rozmawiacie o relacji, oczekiwaniach, obawach oraz planach
  • przyszłość – wielu to stresuje, bowiem myślicie o wspólnym życiu, niekoniecznie potrzebne są wielkie deklaracje, ale przede wszystkim uczciwość
  • finansach – to niewygodny wątek, ale konieczny do omówienia zwłaszcza jeśli prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe
  • cele oraz marzenie dotyczące nie tylko związku, ale kariery, czy podróży.

Rozmowa w związku tak naprawdę będzie dotyczyć wszystkich sfer życia, a nie tylko przeszłości i przyszłości. To forma spędzania czasu wspólnie, tak samo przyjemna jak milczenie razem.

Jak rozmawiać w związku? 11 praktycznych rad

Jak rozmawiać z partnerem? Nie wiesz? Poniżej znajdziesz 11 praktycznych porad, które poprawią waszą konwersację:

  Psychologiczne sztuczki na faceta - jak sprawić, aby każdy mężczyzna był Twój?

1. Skoncentruj się na rozmowie

Nie warto rozmawiać w biegu, bo pośpiech nie służy skupieniu się tylko i wyłącznie na dialogu, poza tym trudno stworzyć sprzyjające warunki. Na spokojnie konwersacja zyskuje!

2. Rozmowa to dialog

Wiele osób zapomina, że rozmowa nie jest monologiem, a dialogiem, dlatego że obie strony mają takie samo prawo mówić, czy zadawać pytania. Pozwól na dokończenie myśli, daj szanse na dopytanie, albo na chwilę pauzy, bo tylko tak uda się wypowiedzieć i zachować przebieg prawidłowej rozmowy.

3. Słuchaj!

Nie każdy potrafi słuchać, a to niestety jest kluczowe. Liczy się to co mówisz, tak samo jak to, czy skupiasz się na tym co komunikuje druga strona. Ta zasada działa zawsze w oba kierunki!

4. Nigdy nie oceniaj

Jeśli partner Ci się z czegoś zwierza, albo wyjawia sekret, czy problemy staraj się nie stosować popularnych sformułowań typu „Co za bzdury opowiadasz”. Sprawisz przykrość, do tego go ocenisz. Jeśli masz wątpliwości lepiej dopytaj, niech pomoże Ci lepiej zrozumień pewne fakty.

5. Prawda

Rozmowa w związku musi bazować na prawdzie, bez tego relacja szybko przejdzie kryzys, albo się zakończy. Kłamstwa i tak wyjdą prędzej, czy później, a niesmak pozostanie. Prawdomówność jest fundamentem każdej relacji, nie tylko miłosnej.

6. Nigdy nie wypominaj przeszłości

Czasami w nerwach zdarza się wrócić do nieprzyjemnych faktów i je ponownie roztrząsać. Niestety, ale to wprowadza złą atmosferę, może być nawet przyczyną większej kłótni. Jeśli pewne rzeczy macie za sobą nigdy do nich nie wracajcie podczas rozmów, bowiem są to przecież tematy zamknięte.

7. Mów wprost

Nikt nie jest w stanie domyśleć się wszystkiego, dlatego warto mówić otwarcie o uczuciu, marzeniach, pragnieniach. To pomoże uniknąć masy nieporozumień, albo gdybań. Rozmowy o czekiwaniach pokażą wam podejście do różnych tematów, albo pomogą wypracować wspólny front, na przykład dotyczący wychowywania lub posiadania potomstwa.

  Co zrobić, jeżeli facet nie chce związku? 10 pomysłów

8. Cel rozmowy jest najważniejszy!

Nie każda rozmowa jest poważna, ale gdy mówicie o czymś ważnym nie zapominajcie o celu. Konkretny temat nie powinien mieć wątków pobocznych, które oddalają was od meritum. Cel, czyli przedmiot rozmowy jest najważniejszy, po co się dodatkowo w tym momencie rozpraszać.

9. Daj czas sobie na przemyślenie

Bywa, że rozmowy są trudne, albo bardzo emocjonalne, wtedy najlepiej dać sobie chwilę na ochłonięcie i przeanalizowanie na spokojnie. W gniewie lub w złości mówimy różne rzeczy, których zazwyczaj później żałujemy. Lepiej uniknąć kłótni i wrócić do rozmowy potem, gdy sytuacja się uspokoi.

10. Szacunek

Jak rozmawiać z partnerem? Z szacunkiem, czyli tak jakbyśmy sami chcieli być traktowani przez innych.

11. Kłóć się, ale mądrze

Ludzie się różnią to naturalne, tak samo jak kłótnie. Ważne jest jednak unikanie ostrych słów, wypominania oraz innych nerwowych zachowań, które nie wnoszą nic dobrego, wręcz przeciwnie.

Wyżej opisane rady pomogą Ci stworzyć dobry dialog na różnych polach codzienności. Wcielenie wszystkich od razu może być problemem, dlatego rób to stopniowo. Z czasem te nawyki wejdą Ci w krew, a konwersacja z ukochanym tylko na tym zyska.