przyjaciele

Seks z przyjacielem – czy jest to rozsądne?

Seks z przyjacielem może zdarzyć się każdemu. Poryw namiętności jednak wiele zmienia. Do czego prowadzi taka sytuacja? Czy to jest rozsądne? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i na inne pytania!

Seks z przyjacielem – co o tym myśleć?

Przyjaciel to osoba, z którą czujemy się dobrze i bardzo swobodnie. Często rozumiecie się bez słów, doskonale znacie swoje upodobania oraz przeszłość. Takie znajomości trwają dłużej bądź krócej, ale pomimo wszystko łączy je pewnego rodzaju bliska zażyłość. Damsko-męskie przyjaźnie nie należą do najprostszych i to z wielu względów, jednak są dość popularne.

Seks z przyjacielem wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Ma to swoje plusy, jak i minusy. Dużo w tej kwestii zależy od podejścia obu stron do układów typu FWB, czyli Friends with Benefits – „przyjaciel od seksu”. Niektóre osoby potrafią oddzielić seks od uczuć, ale niestety, nie każdy. Nim zdecydujemy się na to nietypowe rozwiązanie warto rozważyć wszystkie za oraz przeciw. Wyznaczenie granic jest konieczne!

Czy warto uprawiać seks z kumplem?

Przyjaciele są blisko siebie, a więc przytulanie, czy całusy w policzek są na porządku dziennym. Nic dziwnego zatem, że po alkoholu, czy w czasie innych sprzyjających okoliczności tacy znajomi mogą skończyć w jednym łóżku. Seks z kumplem podnosi poczucie atrakcyjności, daje lekką ekscytację, poza tym mnóstwo doznań. Jednak łatwo jest przekroczyć pewną granicę. Pamiętaj, że po zbliżeniu przyjaźń nigdy nie będzie taka sama, jak wcześniej!

Z pewnością dla wielu osób plusem seksu z przyjacielem jest to, że:

  • znacie się od dawna, więc nie ma między innymi bariery wstydu między wami
  • możecie szczerze ze sobą o wszystkim rozmawiać
  • macie gwarancję, że ta tajemnica zostanie pomiędzy wami
  • można rozładować napięcie seksualne z osobą godną zaufania
  • nigdy wcześniej nie było między wami chemii, wobec tego ryzyko że ona się pojawi potem jest nikłe.
  Ciągłe kłótnie w związku - co to może oznaczać?

Wiele badań potwierdza, że seks z przyjacielem zwiększa pewność siebie, poczucie własnej atrakcyjności, poza tym pozwala zdobyć nowe doświadczenia. Mamy jednak pewnego rodzaju wolność, bo to nie jest prawdziwy związek, a jedynie układ oparty na zaspakajaniu seksualnych potrzeb. Niektórzy właśnie poprzez to pogłębiają jeszcze mocniej przyjaźń, ale zdarza się to niezmiernie rzadko. Pomimo tego, że znacie się od lat, a więc nie jesteście obcymi sobie ludźmi nie możecie wykluczyć, że nie jesteście nosicielami żadnych chorób, dlatego nie można zapominać choćby o zabezpieczeniu w postaci prezerwatywy, która zapobiega także niechcianej ciąży. To niejedyne przykre skutki, jakie na nas czekają!

Potencjalne skutki seksu z przyjacielem

Przyjacielski seks może sprawić parze masę przyjemności, oczywiście jeśli oboje nie oczekują od tego układu niczego więcej, jak jedynie cielesnego kontaktu. Trzeba się jednak liczyć z faktem, że jedno zbliżenie, tak samo jak kilka spowoduje zmiany w relacji. Fizyczna bliskość może niestety, ale z czasem przerodzić się w głębsze uczucia, a one przecież nie są tu pożądane. Jeśli oboje chcą czegoś więcej, czyli spróbować stworzyć związek to nie ma problemu, ale gdy tylko to jednostronne odczucia to komplikuje wszystko. To pokazuje, że potencjalne skutki są naprawdę różne.

Seks z kumplem może się przeróżnie skończyć. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich okoliczności, a tym bardziej konsekwencji. Poniżej znajdziesz kilka przykładowych scenariuszy:

  • Najlepszy scenariusz to będzie oczywiście tradycyjny związek, a więc oboje pragniecie iść razem przez życie, bo okazuje się, że łączy was nie tylko przyjaźń, ale dużo głębsze uczucia. Długoletnia znajomość jest świetną bazą.
  • Sex z kolegą bez względu na stopień waszej zażyłości może skończyć się zakończeniem znajomości, a więc całkowitym zerwaniem kontaktu. Zapominacie o przyjaźni i stajecie się dla siebie całkowicie obcy. Sentymenty, uczucia oraz oczekiwania powodują, że wcześniejszy układ automatycznie traci rację bytu ze względu na to, że doszło pomiędzy wami do zbliżenia fizycznego.
  • Nie da się ukryć, że po zbliżeniu nawet jeśli miało ono być tylko zaspokojeniem potrzeb może pojawić się niebezpieczna zazdrość o przyjaciela. Zaborczość jednej ze stron może spowodować, że trudno będzie wam ułożyć z kimś życie, czyli stworzyć związek. Emocje są złym doradcą, dlatego że mogą odbierać racjonalne myślenie i burzyć wcześniejsze relacje.
  • Rozczarowanie to również pojawia się po seksie z kumplem. Takie odczucie występuje u masy osób, ponieważ okazuje się że chwila słabości absolutnie nie była warta poświęcenia prawdziwej przyjaźni. Przyjemność trwała krótko, albo wręcz przeciwnie, wcale nie było dobrze, a mimo to niesmak pozostał. Najlepiej od razu wszystko wyjaśnić by pozbyć się niedomówień i oczyścić atmosferę.
  • W przypadku, gdy mieszkacie razem trudno będzie wam sprostać codzienności pod jednym dachem bez podtekstów. Otwarta relacja oraz komunikatywność zapobiegnie niedomówieniom, w innym wypadku finał będzie bardzo zły i ktoś będzie zmuszony się wyprowadzić.