rozwod

Jak zacząć nowe życie po rozwodzie? 10 praktycznych porad

Dla wielu życie po rozwodzie to zupełnie nowy rozdział, który budzi w nich lęk. Mimo wszystko nie jest łatwo pozbierać się po rozstaniu i zacząć wszystko od początku. Nie każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Co nam pomoże? W naszym artykule znajdziesz aż 10 praktycznych porad. Koniecznie dowiedz się, jak zacząć nowe życie po rozwodzie!

Jakie są główne przyczyny rozwodów?

Rozwód to ostateczna decyzja, czyli definitywny rozpad małżeństwa. Podjęcie tego kroku w zależności od okoliczności wypływa od innej strony. Para rozstaje się w sądzie formalnie i każdy może zacząć zupełnie nowe życie po rozwodzie. Dlaczego ludzie podejmują decyzję o takim zakończeniu związku? Przyczyny w tym wypadku są przeróżne, a niektóre są naprawdę dość nietypowe. To najczęściej jednak:

  • zdrada, czyli któryś z małżonków nie dotrzymał wierności
  • uzależnienia, między innymi nadużywanie alkoholu
  • niezgodność charakterów
  • brak dopasowania w strefie seksualnej
  • brak zbliżeń intymnych
  • problemy dnia codziennego
  • rutyna
  • długa rozłąka
  • różnice – kulturowe, światopoglądowe lub społeczne
  • problemy finansowe
  • wrogi stosunek do rodziny małżonka
  • niezaspokojone potrzeby lokalowe.

To pokazuje, że przyczyny są naprawdę odmienne, a wiele z nich nie da się przewidzieć. Związki przechodzą różne fazy, a nie każdy dobrze radzi sobie, gdy dotyka szara codzienność i kłopoty z nią związane, a stan romantyzmu mija. Zawsze, aby doszło do rozwodu powinien pojawić się zupełny rozpad pożycia – emocjonalnego, fizycznego, a także gospodarczego. Więzi między małżonkami zwyczajnie muszą przestać istnieć.

dokumenty rozwodowe

Jak przetrwać rozwód?

W zależności od relacji partnerów i od powodu zakończenia związku rozwód przebiega nieco inaczej. Mimo wszystko nie jest to przyjemna sytuacja dla nikogo. Równowaga psychiczna będzie z pewnością mocno zachwiana. Mogą pojawić się różne skutki uboczne tej stresującej sytuacji, między innymi:

  • obniżenie samooceny
  • kłopoty ze snem
  • przemęczenie
  • poczucie winy
  • brak apetytu
  • trudności z koncentracją
  • brak wiary w siebie
  • przytłoczenie
  • trudności w codziennym funkcjonowaniu
  • myśli samobójcze.

Trzeba pamiętać, że każdy człowiek reaguje inaczej, bo niektórzy duszą w sobie emocje, a inni wręcz przeciwnie, muszą je z siebie wyrzucić. Nie da się ukryć, że każdy z partnerów przeżyje to na własny sposób. Rozwód to trudne doświadczenie i potem trudno wrócić do zwykłego funkcjonowania, jakby nigdy nic.

Nim zaczniesz nowe życie po rozwodzie musisz zamknąć ten temat raz na zawsze. Dla wielu to hańba, porażka lub trauma – każdy odbiera to odmiennie. Trzeba przejść przez kilka faz, aby wyzwolić się od tego. Z pewnością pojawi się:

  • zaprzeczenie, czyli nie przyjmujesz do wiadomości, że to koniec relacji
  • gniew – z czasem tłumione uczucia się wydostaną i trzeba im sprostać
  • negocjacje – dla wielu par proces rozwodowy jest kłopotem, bo walczą o dzieci, majątek, czy o inne formalne kwestie, a mimo to pojawia się moment, w którym wracają do nich miłe chwile jednocześnie „przykrywając” te złe
  • depresja – sam koniec relacji to okres żałoby, który trwa krócej lub mniej, a nawet może być przyczyną powstania depresji
  • akceptacja – ostatnia faza pozwala nam zaakceptować zaistnieją sytuację, a nasze życie powoli wraca do normy.

Co ważne, każdy z etapów przechodzi się indywidualnie. Potrzeba czasu, masę pracy i wsparcia, aby uporać się z zakończonym małżeństwem. Psychika kobiety po rozwodzie, a także mężczyzny musi się ustabilizować, bo była narażona na wiele skrajnych emocji.

Psychika mężczyzny i kobiety po rozwodzie

Damska i męska psychika jest nieco inna, dlatego każdy na te same sytuacje reaguje inaczej. Dużo jednak zależy od osobowości człowieka, czy jak radzi sobie w trudnych momentach życia.

Jaka jest psychika mężczyzny po rozwodzie? Człowiek jest rozbity. Z reguły faceci starają się unikać konfrontacji ze swoimi emocjami, czyli zgrywają twardzieli. Uciekają od tematu rozstania, udają, że wszystko jest dobrze, poza tym starają się o tym nie rozmyślać. Trzeba pamiętać, że każdy sobie z tym inaczej radzi. Stres i mieszanka uczuć będzie narastać, a to nie pomaga. Panowie zazwyczaj pracują non stop, albo imprezują, aby na chwilę zapomnieć. Mężczyzna po rozwodzie koniecznie powinien zrozumieć, że pewien rozdział w jego życiu się zakończył i to definitywnie. Musi przeżyć to na swój własny sposób i odbudować poczucie własnej wartości. Dobrze jest znaleźć nowy cel oraz rozwijać się. Jeśli jest mu trudno rozmawiać o emocjach warto skorzystać ze wsparcia fachowców albo najbliższych.

  Fazy męskiego podrywu - jak podrywa facet?

Jeśli chodzi o panie, to kobieta po rozwodzie musi zmierzyć się z nową rzeczywistością sama. W zależności od tego kto był winny rozpadowi relacji towarzyszą jej nieco inne emocje. Z pewnością pojawi się gniew, uczucie pustki, zaniżona samoocena i wiele łez. Psychika kobiety po rozwodzie będzie wymagała pozbierania się. Zadbanie o siebie wizualnie i wewnętrznie ułatwi stawianie kroków w samotnym życiu. Najciężej podnieść się z tego emocjonalnie, ale jest to na całe szczęście możliwe. 

rozpad malzenstwa

Depresja po rozwodzie – jak ją przetrwać?

Depresja jest to schorzenie nazywane potocznie zaburzeniem nastroju. Czujemy wtedy smutek, utratę zainteresowania, ponadto pojawiają się wybuchy gniewu i nadmierna nadwrażliwość. Epizody depresyjne mają różne stopnie nasilenia, a także odsłony.

Życie po rozwodzie samo w sobie jest trudne, a niektórych dotyka jeszcze depresja. Stres oraz mocne emocje powodują, że może pojawić się to zaburzenie nastroju. Co ważne, dotyczy ono nie tylko małżonków, ale i niekiedy ich dzieci. W tym wypadku im wcześniej skorzysta się ze wsparcia fachowców tym lepiej. Zmęczenie psychiczne oraz fizyczne może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Ważne jest w tym momencie, żeby:

  • nie dusić w sobie emocji, bo to tylko pogłębia depresyjny stan
  • nie unikać ludzi
  • korzystać z pomocny, na przykład bliskich
  • zaakceptować życie w pojedynkę
  • krok po kroku odbudowywać swoje życie.

Zmiana otoczenia bywa pomocna, tak samo jak zapisanie się do grupy wsparcia. Psychika mężczyzny po rozwodzie i kobiety będzie w opłakanym stanie, dlatego niekiedy nieuniknione jest przyjmowanie środków farmakologicznych. Wszystko jednak zależy od rozwoju depresji.

Jak poradzić sobie z samotnością po rozwodzie?

Zdecydowanie życie po rozwodzie się zmienia. Nagle człowiek pozostaje zupełnie sam, gdzie wcześniej był przecież z kimś w związku. Co wtedy? Przychodzi samotność, która bywa przygnębiająca, a nawet może powodować depresje. Jak sobie z nią radzić? Z pewnością pozytywne nastawienie jest konieczne. Nie ma co wracać do złych chwil, trzeba budować nową rzeczywistość. Zadbaj o siebie na różnych polach, od wizerunku, po prace i pasje. Zacznij wychodzić częściej z domu, poznawać nowych ludzi i korzystać z życia. To doskonały moment, aby robić wszystko to na co w małżeństwie nie było czasu.

Samotny rodzic po rozwodzie musi sobie poradzić nie tylko ze sobą, ale i z pociechą. Zbudowanie poczucia bezpieczeństwa da obojgu ukojenie, podobnie jak wspólne spędzanie czasu. Stopniowo, krok po kroku należy odbudować świat, który runął w gruzach.

rozwody pary

Jak zacząć żyć na nowo po rozwodzie? 10 porad

Nowe życie po rozwodzie wiąże się z wieloma zmianami. Jak zyskać stabilizację emocjonalną. Jestem po rozwodzie co dalej? Poniżej znajdziesz kilka porad, które pozwolą Ci stanąć na nogi:

1. Nowy związek po rozwodzie

Wiele osób boi się samotności, dlatego w krótkim czasie od zakończenia małżeństwa wchodzi w nowy związek. Ważne jest jednak, aby uporać się z przeszłością nim nawiążemy relację z kimś nowym, bo w innym wypadku kogoś skrzywdzimy. Miłość nie powinna być plastrem na ranę po rozwodzie! Na nowy związek trzeba być gotowym emocjonalnie, w innym wypadku skończy się szybciej niż zaczął. Tak naprawdę nie da się przewidzieć kiedy przyjdzie uczucie, ale dobrze się na to właściwie przygotować, między innymi zostawiają przeszłość za sobą.

2. Łzy

Mężczyzna po rozwodzie unika łez, kobiety niekiedy również, a to źle, bo potrzeba się czasem wypłakać. Płacz bywa oczyszczający, pozwala pozbyć się negatywnych emocji, poza tym to pewnego rodzaju obrona, bo doświadczyliśmy straty. Pozwól uczuciu żalu samoistnie zniknąć, ale staraj się nie popadać w rozpacz, bo to bardziej zaszkodzi niż pomoże.

  Impreza rozwodowa - co to jest i jak ją zorganizować? Przydatne gadżety i prezenty

3. Przyjmuj pomoc

Kobieta po rozwodzie stara się być silna i sama sobie ze wszystkim poradzić. Jeśli ktoś oferuje pomoc to przyjmij ją, a będzie dużo łatwiej. Możesz z kimś porozmawiać, spędzić czas, albo otrzymać wsparcie, chociażby w codziennych obowiązkach. W ten sposób łatwiej sprostać życiu po rozwodzie. Rodzina, przyjaciele, a nawet współpracownicy – wiele osób może pragnąć Cię wesprzeć i to na wielu polach. Zobaczysz, że dzięki temu zyskasz więcej niż mogłoby się wydawać.

4. Pogódź się z sytuacją

Najtrudniejsze będzie zaakceptowanie, że małżeństwo jest skończone. Powrót do normalnego funkcjonowania dla wielu to wyzwanie. Co zrobić? Nie wracaj do przeszłości, myśl o przyszłości. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowej rzeczywistości i uporządkowania życia na własnych zasadach. Nigdy przed sobą nie udawaj, bo to pogarsza sytuację. Szczerość, czas oraz cierpliwość – to droga do lepszej rzeczywistości. Zamknij za sobą to co było i otwórz się na nowe.

5. Zmiany wprowadzaj stopniowo

Życie po rozwodzie zacznij zmieniać powoli. Metoda małych kroków jest najlepsza, bo daje większą szansę na sukces. Zacznij od zmiany swoich przyzwyczajeń, czyli rutyny. Zacznij próbować nowych rzeczy, więcej wychodzić ze znajomymi i rozwijać pasje. Zmotywuj się do pracy nad sobą, korzystaj z możliwości jakie daje świat.

6. Próbuj

Rozwód u wielu powoduje zamknięcie się na ludzi, nowe sytuacje itp. Warto próbować nowości, choć bez zmuszania się. Trzeba będzie wielokrotnie wyjść ze swojej strefy komfortu, ale nie szukaj wymówek, bo to konieczne, żeby zacząć nowe życie.

7. Planuj przyszłość

W małżeństwie miałaś mnóstwo planów na przyszłość, a po rozwodzie nie pozostało z nich nic. Zacznij tworzyć nowe, własne marzenia. Masz więcej czasu, możliwości i perspektyw niż się wydaje. Znajdź sobie zajęcia, a nie będziesz mieć chwili, aby wracać do przykrych wspomnień.

8. ”Wyjdź z dołka”

Dla jednych sport jest odskocznią od codzienności, inni kochają podróże. W zależności od tego co przynosi Ci najwięcej frajdy korzystaj z tego ile możesz. Wyjście z przysłowiowego dołka wymaga pracy i czasu, a czynności, które poprawiają kondycję, psychikę oraz samopoczucie mogą okazać się zbawienne. Staraj się efektywnie wykorzystać nadmiar wolnego czasu!

9. Nowa codzienność

Wcześniej Twoja codzienność była dzielona wraz z małżonkiem, a teraz pojawiła się nagle pustka. Przeorganizuj swoje rytuały tak, aby zbudować nowe, swoje własne. To niewielka zmiana, a może być zbawienna, gdy pojawia się uczucie samotności. Wypracowanie nowych nawyków stworzy zupełnie nowe życie.

10. Nigdy nie rób nic na siłę!

Rozwód powoduje, że zostajemy sami. W tym momencie masa osób zmusza się do wielu rzeczy, aby nie czuć samotności i pustki. Robienie tego na siłę może mieć zupełnie odwrotny skutek od zamierzonego! Nie uciekaj w używki, wir pracy, czy w bujne życie towarzyskie, bo znacznie lepiej jest poukładać sobie wszystko na własnych zasadach bez przymusu otoczenia. Nie musisz nic robić wbrew sobie – pamiętaj to Twoje życie!

Nie możesz poradzić sobie z rozwodem? Zgłoś się do specjalisty!

Rozwód to zdecydowanie ciężka sytuacja dla całej rodziny, bo pojawia się mieszanka różnych uczuć. Proces, rozstanie, zmiana życia – dosłownie każdy element wymaga od nas masy emocji, które potrafią wykończyć zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Niestety, ale nie każdy z wielu powodów jest w stanie poradzić sobie z rozwodem sam. W tym wypadku najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, a więc zgłosić się do psychologa lub psychiatry. Podjęcie terapii i przepracowanie wszystkiego ze specjalistycznym wsparciem daje naprawdę dobre rezultaty. To niezwykle ważne, gdy w związku były dzieci, ponieważ one również potrzebują opieki psychologicznej. To najlepsza opcja dla wszystkich stron, więc nie wahaj się przed skorzystaniem z rad specjalistów.