pralnia

Przedpokój, garderoba, pralnia, spiżarnia – czy są potrzebne? Jak je zaaranżować?

Urządzanie domu nie należy do najłatwiejszych. Podobnie jak wybór gotowego projektu domu. Trzeba bowiem uwzględnić szereg czynników i zdecydować się, jakie pomieszczenia chcemy tam zaplanować. Są tacy, którym zależy na spiżarni, innym na funkcjonalnej garderobie, a jeszcze innym na przestronnym pokoju. Czy te pomieszczenia w ogóle są potrzebne?

Przy projektowaniu domu trzeba uwzględnić szereg czynników. Należy zdecydować, jakie pomieszczenia mają się znaleźć w projekcie i jaką mają mieć powierzchnię. Jednym z ważniejszych wyborów są także kwestie aranżacji pomieszczeń. Jak zaaranżować takie pomieszczenia, jak np. przedpokój czy pralnia?

Pomieszczenia gospodarcze w domu

Pomieszczenia gospodarcze w domu to z pewnością miły dodatek. Doceniają je szczególnie ci inwestorzy, którzy już korzystają z takich przestrzeni i wiedzą w praktyce, ile daje posiadanie np. garderoby czy spiżarni. Zdarza się jednak tak, że dom ma być postawiony na wąskiej lub niewielkiej działce, a wtedy każdy metr powierzchni jest na wagę złota. To właśnie wtedy najczęściej podejmowane są decyzje o rezygnacji z takich pomieszczeń. Ale czy warto?

Jakie dodatkowe pomieszczenia uwzględnić w projekcie domu?

Projektując dom, szczególnie o nieograniczonej powierzchni, można sobie pozwolić na zaplanowanie różnych przydatnych pomieszczeń gwarantujących wygodę i funkcjonalność. Poniżej omawiamy niektóre z nich.

Praktyczna garderoba

Garderoba, czy po prostu pojemna szafa, przyda się w każdym domu. Niezależnie od tego, czy chcesz tam przechować ubrania, czy też np. buty lub czapki, szaliki i rękawiczki, miejsce takie jest zawsze potrzebne. Garderobę można zaprojektować w różnych częściach domu i to na kilka różnych sposobów. Może to być zarówno duża szafa we wnęce – wówczas również nazywamy ją garderobą – lub samodzielne pomieszczenie. Wtedy w takim pokoju zwykle na wszystkich jego ścianach montuje się półki i pałąki, by wygodnie przechować głównie ubrania. Zdarza się, że w garderobie jest również miejsce na żelazko i deskę do prasowania.

  5 najczęściej popełnianych błędów przy wyborze karniszy

Garderoba jako oddzielny pokój najczęściej znajduje się na piętrze (jeśli planowana jest w domu piętrowym lub z poddaszem użytkowym). W innym wypadku może być dodatkiem do sypialni i oznacza zabudowanie wnęki drzwiami lub materiałowymi zasłonami, za którymi umieszcza się szereg półek, szuflad i pałąków.

Dużym atutem jest także garderoba przy wejściu do domu, która pozwala na wygodne przechowanie kurtek i butów – zarówno tych, które akurat sezonowo są noszone, jak i tych, które na kilka miesięcy w roku trzeba schować, ponieważ nie są akurat przydatne.

garderoba

Spiżarnia obok kuchni

Spiżarnia to kolejne przydatne pomieszczenie w domu. Nie wymaga ono dużej przestrzeni. Tak naprawdę wystarczy nawet pomieszczenie o wymiarach 1m x 2m. Wówczas wystarczy jedynie powiesić półki na np. dłuższej ścianie – od góry do dołu. Solidnie zamontowane i odpowiedniej grubości półki zagwarantują wytrzymałość i stabilność. Na takiej konstrukcji będziemy mogli postawić wiele słoików czy ciężkich puszek. Spiżarnia może bowiem służyć nie tylko do przechowania przetworów, ale również zapasów jedzenia.

Wpływ na funkcjonalność spiżarni ma również to, gdzie jest ona zlokalizowana. Najwygodniej jest, jeśli znajduje się ona obok kuchni lub wręcz jest jej częścią. W takim wypadku mamy potrzebne produkty „pod ręką”, a żeby się do nich dostać, nie trzeba przemieszczać się daleko. Czasem jednak spiżarnia znajduje się np. niedaleko kotłowni lub wejścia do domu czy garażu. To również spełnia swoje funkcje, ale może być już mniej  praktyczne w czasie samego gotowania. Zdarza się również, że spiżarnia jest aranżowana jako część innego pomieszczenia, np. wspomnianej kotłowni. To pozwala oszczędzić powierzchnię użytkową.

Pralnia w piwnicy lub na strychu

Oprócz garderoby i spiżarni, w domu przydaje się również pralnia. W tym celu wymagane jest niewielkie pomieszczenie – zwykle projektowane ono jest na szerokość niewiele większą niż szerokość zwykłych pralek. Jeśli jednocześnie chcemy wstawić tam pralkę i suszarkę, można je ustawić piętrowo.

  Jak wybrać wygodne łóżko?

Czasem pralnia pełni również funkcję suszarni. Wtedy potrzeba nieco więcej przestrzeni, by móc swobodnie rozstawić tradycyjną suszarkę i mieć do niej dostęp. Z tego względu taka pralnia projektowana jest często na strychu lub w piwnicy. To jednocześnie odizolowanie domowników od głośnego działania wirującej pralki.

Wybierając pomieszczenie, w którym chcemy zaaranżować pralnię, trzeba wziąć pod uwagę jedną ważną kwestię – pralka wymaga podłączenia do prądu i wody. Musi mieć też możliwość odprowadzenia wody. Nie w każdym więc miejscu taką pralnię możemy urządzić.

Rozległy przedpokój

Ostatnim, ale nie mniej ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę przy projektowaniu, jest przedpokój. To nie tylko wizytówka domu, ale również miejsce, gdzie zostawiamy ubrania, dokumenty lub po prostu rozchodzimy się do innych pomieszczeń.

Po pierwsze więc, przedpokój powinien być estetyczny. Ładna komoda, dekoracyjne obrazki na ścianach i odpowiednie wykończenie podłóg i posadzki, które będą ze sobą współgrały, gwarantują dobre pierwsze wrażenie. Warto zaplanować tu półeczkę lub wieszak na klucze czy portfel i torebkę. Jeśli przedpokój to również miejsce do zostawienia kurtki czy butów, przyda się w nim szafa lub chociaż wieszak i choćby niewielka szafka.

Przedpokój to pomieszczenie, z którego przechodzimy do innych pomieszczeń, więc zdarza się, że jednak nie aranżujemy go w bardzo stylowy sposób, ponieważ to np. salon czy sypialnia są pomieszczeniami reprezentatywnymi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przedpokój był szykowny w wyglądzie i zachwycał oryginalnością wykończenia.

Podsumowując, w każdym domu przydają się dodatkowe pomieszczenia. Codzienne funkcjonowanie z całą pewnością ułatwiają takie elementy, jak garderoba, spiżarnia czy pralnia. Trzeba je jedynie odpowiednio zaplanować, ponieważ może się okazać, że w domu o ograniczonej powierzchni, będą one trudne do zaprojektowania.