dom parterowy

Dom parterowy – zalety i wady. Popularne projekty domów parterowych

Dom parterowy to coraz częściej wybierany rodzaj budownictwa w naszym kraju. Oznacza wygodę i komfort użytkowania, a jednocześnie niższe koszty budowy niż domu z kilkoma kondygnacjami. Omawiamy zalety i wady domu parterowego.

Dom parterowy czyli jaki?

Domem parterowym nazwiemy budynek, w którym nie zaprojektowano schodów, a wszystkie pomieszczenia użytkowe rozmieszczone są na jednym poziomie. Oferta projektów domów parterowych jest bogata i zawiera zarówno małe budynki, jak i te większe, a na rezydencjach, dworkach i willach kończąc. Wiele zależy więc od potrzeb inwestora i działki, na jakiej taki dom ma być zbudowany.

Zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego warto sprawdzić jeszcze przed kupnem gotowego projektu, ponieważ może się okazać, że budowa domu parterowego na naszej działce nie jest możliwa. W sytuacji, gdy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) nie został wyznaczony dla danej działki, musisz wystąpić w urzędzie o wydanie warunków zabudowy. Ten dokument określa między innymi, podobnie jak MPZP, ile kondygnacji może mieć dom na danej działce, jakie są dopuszczalne materiały elewacyjne i jaki kąt nachylenia może mieć dach. Jeśli marzy Ci się np. dom z płaskim dachem, a warunki zabudowy na to nie pozwalają, budowa takiego domu okaże się raczej niemożliwa.

Dlaczego warto budować dom parterowy?

Taki rodzaj budynku nadaje się na każdą działkę – także tę wąską. Oczywiście im większa działka, tym na większą przestrzeń użytkową domu możemy sobie pozwolić. Najczęściej są to proste bryły, zaprojektowane na planie kwadratu lub prostokąta, co jednocześnie oznacza, że dom jest tani w budowie. Dodatkowo, efekt ten wzmacnia prosty, dwuspadowy dach. Szczególnie popularne w ostatnim czasie są domy w stylu starej stodoły, które w połączeniu z dużymi przeszkleniami stanowią kwintesencję oryginalnego i nowoczesnego domu.

Kolejnym atutem domów parterowych jest łatwość poruszania i komunikacji. Jeśli masz małe dzieci lub jesteś osobą niepełnosprawną, dom parterowy nie będzie stanowił barier i przeszkód w dotarciu do wszystkich pomieszczeń. Jednocześnie gwarantuje to bezpieczeństwo, dzięki wyeliminowaniu takiego elementu jak schody, które szczególnie w przypadku małych dzieci, bywają groźne. Tym samym ułatwiamy sobie komunikację między domownikami – żyjąc na tej samej kondygnacji, łatwiej jest nam się zawołać, kiedy np. potrzebujemy pomocy współdomownika.

  Modne kanapy rozkładane - przegląd nowoczesnych sof i narożników na 2024 rok

Większość domów parterowych została zaprojektowana z typowym i funkcjonalnym podziałem na strefę dzienną i nocną. Strefa dzienna to zwykle salon, jadalnia i kuchnia oraz WC, które oddzielone są np. korytarzem od części prywatnej, w skład której wchodzą pokoje sypialniane, niekiedy z garderobą oraz wygodna łazienka z miejscem na prysznic i/lub wannę.

Wady domu parterowego

Rozplanowanie w domu wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie niekiedy niesie za sobą także pewne ograniczenia i mankamenty. Wymienić tu należy choćby problem z „izolacją akustyczną”. Jeśli chcemy położyć się wcześniej spać, a ktoś obok w salonie ogląda tv lub organizuje spotkanie towarzyskie, dochodzące hałasy mogą przeszkadzać w odpoczynku. Pod tym względem o wiele korzystniejsze są domy piętrowe – umieszczenie sypialni na piętrze pozwala nieco odizolować się od hałasów na dole.

Po drugie, nie każdy dom da się z budować na każdej działce. Jeśli bowiem dysponujemy wąską, niewielką działką, raczej nie damy rady wybudować na niej rozległego i skomplikowanego w bryle domu, w którym zaplanujemy wszystkie niezbędne pomieszczenia i to w okazałych rozmiarach. Musimy więc iść na pewne kompromisy, które po latach mogą dać o sobie znać i okazać się rozwiązaniami niepraktycznymi.

projekty domow parterowych

Popularne projekty domów parterowych

Poniżej przedstawiamy listę 5 modnych projektów domów, które znajdziecie w ofercie firmy tooba.pl:

1. Projekt domu Maja – 78,68 m²

Projekt domu Maja przedstawia wygodny, niewielki budynek idealny dla trzyosobowej rodziny. To dom o prostej bryle z jednostanowiskowym garażem. Cechą charakterystyczną projektu Maja jest rozłożysty, dwuspadowy dach, ochraniający taras naziemny oraz wejście główne do budynku. W pobliżu strefy wejściowej zaprojektowano toaletę. Dalej po prawej stronie znajduje się łazienka z wanną oraz prysznicem, a obok niej sypialnia oraz drugi, mniejszy pokój. Ta nocna część domu została oddzielona od reszty pomieszczeń za pomocą drzwi przesuwnych. Część dzienną stanowi reprezentacyjny salon z kominkiem i kuchnia z jadalnią. Doskonałe doświetlenie pomieszczeń zapewniają duże przeszklenia.

2. Projekt domu Mini 4 Energo – 109,88 m²

Projekt Mini 4 Energo to propozycja niewielkiego i energooszczędnego domu. Budynek posiada konstrukcję opartą na rzucie prostokąta oraz elegancki dach kopertowy. Stylową elewację wykończono tynkiem w surowych kolorach i okładziną drewnianą. Dzięki podziałowi domu na strefę dzienną i nocną, wnętrze jest bardzo funkcjonalne. W części dziennej znajdziemy pomieszczenie kuchenne ze spiżarnią oraz słoneczny salon z częścią jadalnią. Dodatkowe źródło ogrzewania oraz klimatyczne miejsce do relaksu stanowi kominek. Po drugiej stronie budynku zaprojektowano strefę nocną – dwa mniejsze pokoje dla dzieci, sypialnię rodziców, komfortową łazienkę z miejscem na prysznic i wannę oraz toaletę, dostępną również z pokoju. Projekt domu Mini 4 Energo to niskie koszty budowy i utrzymania.

  Żywieniowa harmonia na talerzu w 3 krokach

3. Projekt domu Ekonomiczny 5 – 111,1 m²

Projekt domu Ekonomiczny 5 to propozycja nowoczesnego budynku z dużymi przeszkleniami. To projekt idealny na wąską działkę – minimalna szerokość to 16 m. W skład pomieszczeń wchodzą: wiatrołap, dwie łazienki, pomieszczenie gospodarcze – kotłownia, komunikacja, pokój dzienny z jadalnią (aż 35,40 m²), kuchnia, praktyczna spiżarnia i cztery sypialnie. W salonie zaprojektowano również klimatyczny kominek. Do domu przylega wygodny i częściowo zadaszony taras. W projekcie zaplanowano dwuspadowy dach z kalenicą prostopadłą do drogi. Prosta bryła gwarantuje niskie koszty budowy i późniejszej eksploatacji.

4. Projekt domu Simon IV G2 – 112,3 m²

Projekt domu Simon IV G2 przedstawia parterowy budynek z dwustanowiskowym garażem. Nowoczesna elewacja, murowana technologia i dwuspadowy dach sprawiają, że budynek jest efektowny i nowoczesny w wyglądzie. To projekt idealny dla czteroosobowej rodziny. Zadbano tu o podział na strefę dzienną i nocną. Do domu wchodzimy przez wiatrołap, obok którego znajdziemy kotłownię oraz garaż. W głębi budynku zaprojektowano trzy sypialnie oraz WC i ogólnodostępną łazienkę. W strefie dziennej natomiast znajduje się otwarta kuchnia, obok której zaplanowano praktyczną spiżarnię. Tuż obok znajduje się salon, z którego można przejść na zadaszony taras. Dużym udogodnieniem jest dwustanowiskowy garaż, z którego można wejść bezpośrednio do wnętrza domu, co będzie szczególne pomocne m.in. podczas opadów deszczu lub śniegu. Ten dom można zbudować na niewielkiej działce – jej minimalna szerokość musi wynosić 20,79 m.

5. Projekt domu Aktywny D23 – 127,96 m²

Projekt domu Aktywny D23 to zwarta, prosta, prostokątna bryła, zwieńczona płaskim dachem w modnej antracytowej kolorystyce. Podkreśla ona biel i szarość elewacji. We wnętrzu domu Aktywny D23 znajdziesz kuchnię (częściowo otwartą), salon i jadalnię oraz wydzieloną strefę nocną z czterema pomieszczeniami. Dodatkowymi atutami budynku są: dwustanowiskowy garaż, dwa tarasy, duże przeszklenia wpuszczające do wnętrza wiele światła. Dom zapewnia równomierny komfort cieplny w całym wnętrzu przy niedużych kosztach eksploatacji. Budynek został zaprojektowany dla 4-5 osobowej rodziny.