ogrod zimowy

Ogród zimowy – jak zaprojektować i urządzić?

Ogród zimowy może być nie tylko przestrzenią do ustawienia tropikalnych roślin. Równie dobrze można tam zaaranżować jadalnię, bibliotekę czy pokój dzienny. W zależności od przeznaczenia, różne są konstrukcje i elementy wykończenia ogrodu zimowego. Jak go urządzić?

Ogród zimowy to miejsce, w którym możemy się cieszyć bliskością natury przy jednoczesnym chłodzie na zewnątrz i np. w czasie ulewnego deszczu. Może on jednak pełnić wiele funkcji. Odpowiednio zaaranżowany, staje się przytulnym i praktycznym elementem domu. Jeśli budujesz dom, zaplanuj praktyczny ogród zimowy, który nie tylko powiększy przestrzeń, ale także doświetli wnętrze.

Po co mi ogród zimowy?

Ogród zimowy to szereg różnych możliwości i funkcji, które dostrzegają inwestorzy, którzy zdecydowali się na takie miejsce w domu. Przede wszystkim jest to dodatkowa przestrzeń użytkowa w domu. Oprócz tego, często dzięki ogrzewaniu, można z niej korzystać przez cały rok. Jeśli znajdą się tam rośliny, będzie to prawdziwy ogród. Natomiast wprowadzenie do ogrodu zimowego mebli gwarantuje przyjemne spotkania z rodziną lub znajomymi w oryginalnej aranżacji. Będzie to więc miejsce do relaksu i odpoczynku. Często ogród zimowy to także możliwość powiększenia salonu czy jadalni.

Nawet jeśli nie mamy konkretnego planu, co do przeznaczenia ogrodu zimowego, może to być skuteczny sposób ochrony wnętrz przed hałasem z zewnątrz oraz przed zimowym chłodem. Na koniec warto wspomnieć, że ogród zimowy to idealne doświetlenie wnętrz naturalnym światłem.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Ogród zimowy to szklane pomieszczenie, które jest dobudowane do domu lub mieszkania. Taki zabudowany taras można wykonać zarówno w ramach budowania domu, jak i stworzyć go w budynku już istniejącym. Powinien on stanąć na solidnym fundamencie, który następnie musi mieć wykonaną izolację termiczną i przeciwwilgociową. Szkielet ogrodu zwykle powstaje z profili aluminiowych, które są jednocześnie lekkie, ale i trwałe oraz odporne na różne warunki. Równie dobrze, mogą to być profile drewniane. Wymagają one jednak regularnej konserwacji i dbałości. Sam stelaż montowany jest do ściany przy pomocy dybli ze stali. Na koniec ważne jest ocieplenie styku ściany z profilem pianką poliuretanową, by zapobiegać powstawaniu mostków termicznych. Budowę ogrodu zimowego dobrze zacząć od określenia funkcji, jaką ma on spełniać i budżetu, jakim dysponujemy. Następnie można planować wielkość pomieszczenia, jego wymiary, ogrzewanie, oświetlenie i umeblowanie.

  Jak przyozdobić dom na lato?

Jedną z trudniejszych opcji i najdroższych, przy okazji tej inwestycji, jest ogrzewanie. Jeśli ogród zimowy ma całkowicie przeszklone ściany, wówczas ogrzewanie może stanowić jedynie ogrzewanie podłogowe lub promienniki ciepła. Oczywiście może to być również np. kominek – wprowadzi on do wnętrza przytulny nastrój.

Ogród zimowy ciepły czy zimny?

W kwestii technologii, do wyboru mamy ogród zimowy zimny lub ciepły. Z zimowego korzysta się sezonowo, a ściany i dach wypełnia się szybami. Konieczne jest izolowanie termiczne przegrody na granicy z pomieszczeniami mieszkalnymi, by zimno nie przedostawało się do wnętrz w chłodniejsze miesiące roku.
Z kolei ciepły ogród zimowy nadaje się do użytku przez cały rok. Ma oszklenia charakteryzujące się dobrą izolacyjnością. W takim układzie przydają się również rolety – zewnętrzne lub wewnętrzne, które latem uchronią Cię przed upałem.

ogrod zimowy w domu

Jak urządzić ogród zimowy?

W związku z różnym przeznaczeniem ogrodu zimowego, może on być urządzony na różne sposoby. Ważne, by stylem nawiązywał do wykończenia pozostałych części domu. Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych rozwiązań.

Zielony zakątek w ogrodzie zimowym

Jak sama nazwa wskazuje, ogród zimowy, to często przede wszystkim roślinność. Jest to zatem idealna opcja dla osób, które lubią obecność różnego rodzaju kwiatów doniczkowych. Modny ostatnio trend wnętrzarski nazywany urban jungle, można zastosować właśnie w ogrodzie zimowym.
Do popularnych gatunków, które radzą sobie w takim miejscu należą m.in. kaktusy, hibiskus, azalie indyjskie, kamelie, cytrusy, gardenie czy bugenwille. Wybierając rośliny do ogrodu zimowego warto zwrócić uwagę na warunki, jakie tam panują. Nie wszystkie rośliny poradzą sobie np. w maksymalnie nasłonecznionym i gorącym latem ogrodzie zimowym.

Uwaga! Jeśli w Twoim ogrodzie zimowym zamontowane jest ogrzewanie podłogowe, pamiętaj, by nie ustawiać roślin bezpośrednio na podgrzewanej podłodze. Spowoduje to szybkie usychanie roślin. Wystarczy postawić je na stołku lub zwykłej podstawce na kółkach. Jednocześnie ułatwi to przesuwanie większych donic.

  Zadbaj o wystrój kuchni ze smakiem, dzięki fototapecie

Meble i dodatki do ogrodu zimowego

Jeśli ogród zimowy ma być miejscem spotkań i odpoczynku, należy kupić do niego kanapę lub fotele czy pufy i stolik kawowy. Do tego klimatyczne poduszki i pasujące kolorystycznie zasłony, a oryginalny efekt gwarantowany. Jeżeli natomiast wolisz, żeby była to jadalnia, wówczas potrzebujesz jedynie stołu jadalnego i wygodnych krzeseł. Równie dobrze może to być gabinet czy biblioteka. W takim wypadku niezbędne są półki na książki, a przede wszystkim biurko i krzesło. Przyda się też stojąca lampa podłogowa lub stołowa.

Wentylacja ogrodu zimowego

Wentylacja to ważny aspekt ogrodu zimowego. Skraplająca się para wodna może prowadzić do zawilgocenia posadzki i fundamentów. Dlatego tak ważna jest naturalna wentylacja. Mogą ją stanowić otwory nawiewne w dolnej części ścian lub uchylne okna dachowe. Wówczas do pomieszczenia wpłynie chłodne powietrze, ogrzeje się i wydostanie się z niego przez otwory w dachu. Często jednak taki rodzaj wentylacji zastępuje się klimatyzacją. To pozwoli schłodzić pomieszczenie latem, ale i ogrzać zimą.