oczyszczacz powietrza

Idealny oczyszczacz powietrza do sypialni? Skuteczny, cichy i elegancki

Zdaniem naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego smog negatywnie wpływa na jakość snu. W przypadku alergików dodatkowy problem mogą stanowić obecne w powietrzu alergeny roślin, zwierząt, roztoczy i pleśni. Warto zatem wyposażyć sypialnię w dobry oczyszczacz powietrza. Podpowiemy ci, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się w tym właśnie pomieszczeniu.

Trzy kryteria skuteczności oczyszczacza

Podczas wyboru oczyszczacza powietrza na pierwszym miejscu zawsze powinna stać skuteczność działania. Zacznijmy zatem od tych parametrów, które decydują właśnie o niej.

1. Najlepsze technologie oczyszczania

Dobry oczyszczacz powietrza powinien wykorzystywać system filtrujący, który obejmuje:

  • filtr HEPA – zatrzymuje pyły zawieszone, alergeny wziewne, wiele bakterii i wirusów,
  • filtr węglowy – uzupełnia działanie filtra HEPA poprzez pochłanianie zanieczyszczeń gazowych (np. wszechobecnego formaldehydu) oraz neutralizację nieprzyjemnych zapachów.

Te dwa filtry współpracując ze sobą, usuwają niemal 100% zanieczyszczeń obecnych w powietrzu. Mimo to wielu producentów wykorzystuje dodatkowe technologie, np. jonizację, która pomaga w eliminacji m.in. wirusów, bakterii, pleśni oraz przywraca równowagę między jonami dodatnimi a ujemnymi. Nie jest ona niezbędna, ale stanowi zaletę oczyszczacza powietrza, podobnie jak często spotykany filtr wstępny, którego rola polega na zatrzymywaniu największych zanieczyszczeń.

kobieta z oczyszczaczem powietrza

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste, Źródło: Klarta.pl

2. Odpowiednia wydajność

Wydajność oczyszczacza powietrza jest ściśle związana z maksymalną powierzchnią jego pracy. Umieszczenie w dużym pokoju urządzenia przeznaczonego do mniejszego pomieszczenia to błąd, który może skutkować niską efektywnością oczyszczania i ciągłą pracą w wysokich prędkościach, a co za tym idzie hałasem.

Nie ma natomiast żadnych przeszkód, aby w mniejszej sypialni zastosować sprzęt dedykowany do większego pokoju. Dla przykładu oczyszczacz Klarta Forste 3 ze sklepu Klarta.pl, który został zaprojektowany z myślą o pomieszczeniach o powierzchni do 40 m², sprawdzi się też w sypialni o wielkości 30 lub 20 m².

  Jak wybrać odpowiedni narożnik?

3. Dobry tryb automatyczny

Najważniejszą funkcją w oczyszczaczu powietrza jest tryb automatyczny. Wyposażone w niego urządzenie potrafi samodzielnie dostosowywać tempo filtracji do aktualnego stanu powietrza. Gdy stężenie zanieczyszczeń wzrasta, prędkość obrotów wentylatora zostaje zwiększona, co skutkuje szybkim usunięciem zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to skrócenie czasu ekspozycji na smog. Poprawa jakości powietrza powoduje natomiast redukcję tempa filtracji, dzięki czemu oczyszczacz nie pracuje głośniej niż to konieczne i nie zużywa bez potrzeby większych ilości prądu.

W dobrym oczyszczaczu powietrza tryb automatyczny:

  • bazuje na stężeniu pyłu zawieszonego PM 2,5 (to główny składnik smogu, a jego poziom uznawany jest za wyznacznik jakości powietrza),
  • ma rygorystyczny algorytm (wymusza pracę oczyszczacza w najwyższej prędkości tuż po tym, jak stężenie PM 2,5 przekroczy 25 µg/m³, zgodnie z normą WHO).

Cicha praca, czyli jaka?

Zbyt hałaśliwe urządzenie to duży problem, zwłaszcza w sypialni. Głośność pracy oczyszczaczy powietrza, którą prezentują producenci, często niewiele nam jednak mówi. Aby ją zrozumieć, trzeba przyjrzeć się poziomowi hałasu towarzyszącemu znanym nam dźwiękom. Oto kilka przykładów:

  • szelest liści – 10-20 dB,
  • szept – 20-30 dB,
  • tykanie zegara – 30 db,
  • szum fal – 40 dB,
  • normalna rozmowa – 45-55 dB.

W przypadku sypialni najlepiej wybrać oczyszczacz powietrza, który w najniższym trybie pracuje z głośnością poniżej 30 dB. Jeśli pokój jest mały i sprzęt ma stać blisko łóżka, warto uznać za górną granicę 25 dB.

oczyszczacz-powietrza-klarta-forste-2-rose-w-pokoju

Oczyszczacz powietrza Klarta Forste, Źródło: Klarta.pl

Wygląd nie jest najważniejszy, ale…

Oczyszczacz powietrza ma chronić zdrowie, a nie zdobić mieszkanie, ale nie oznacza to, że jego wygląd jest bez znaczenia. Jeśli aranżacja sypialni kosztowała nas wiele pracy i pieniędzy, to nie chcemy niszczyć uzyskanego rezultatu poprzez zakup niedopasowanego do niej urządzenia i jest to w pełni zrozumiałe.

  Sypialnia dla singielki – urządź ją po swojemu!

Na szczęście niektórzy producenci uwzględniają oczekiwania klientów w kwestii estetyki. Oczyszczacze powietrza Klarta wyróżniają się opływowym kształtem i dostępnością kilku wersji kolorystycznych. Model Klarta Forste 3 (idealny do sypialni) można kupić aż w pięciu kolorach: białym, czarnym, złotym, srebrnym i różowym.