Spis treści
Urządzając pokój dla dziecka trzeba pamiętać, by był on nie tylko estetyczny, ale także funkcjonalny. Duże znaczenie ma więc to, z czego wykonana jest podłoga, jak wykończone są ściany i jakie meble dobrano do wystroju całości. Jak zaaranżować modny pokój dziecięcy?
Gdzie powinien być usytuowany pokój dziecięcy?
Pokoje dziecięce mają różne powierzchnie, różne układy, różną liczbę okien. Są też inaczej aranżowane w zależności od tego, ile dzieci ma w nim zamieszkać. Na pewno inaczej taki pokój wykańcza się w niewielkim mieszkaniu, a inaczej wygląda aranżacja modnego pokoju dziecięcego w domu jednorodzinnym. Najbezpieczniejsze pod kątem dzieci są domy parterowe, w których część dzienna i sypialna umieszczone są na jednym poziomie. Eliminuje się w ten sposób niebezpieczeństwo wynikające np. z poruszania się po schodach. Natomiast w domach, w których część nocna znajduje się na piętrze, trzeba zadbać o to, by dziecko nie miało do schodów bezpośredniego dostępu, jeśli jeszcze nie potrafi samodzielnie się po nich poruszać. Często jednak to właśnie projekt domu i układ pomieszczeń determinują to, gdzie znajduje się pokój dla dziecka.
Podłoga i ściany w pokoju dziecięcym
Materiały, jakich użyjemy do wykończenia pokoju dla dziecka ma duże znaczenie dla funkcjonalności całego pomieszczenia. Przytulności i ciepła nada pomieszczeniom wykładzina, ale jest to z pewnością nie najlepszy pomysł, jeśli urządzamy pokój dla niemowlaka. W pierwszych miesiącach i latach życia często zdarzy się nam lub naszym pociechom coś rozlać czy rozsypać. Wówczas czyszczenie ułatwi z pewnością umieszczenie na podłodze paneli. Oczywiście jeśli chcemy, możemy wyłożyć na podłodze dywan. W przypadku pobrudzenia można go wyczyścić samemu, oddać do pralni lub po prostu wymienić na nowy. Natomiast jeśli na podłodze będzie wykładzina, jej czyszczenia lub wymiana nie będą już tak bezproblemowe.
Kolejnym ważnym punktem są ściany. Tutaj z pomocą przychodzą zmywalne farby ścienne. Jeśli marzy Ci się tapeta, trzeba to gruntownie przemyśleć – ona również jest trudniejsza w przypadku, kiedy ściana zostanie pomalowana przez dziecko. Natomiast w wariancie ściany pokrytej farbą, jeśli nie da się jej wyczyścić gąbką nasączoną wodą, można ją bez większego wysiłku i nakładu finansowego pokryć nową warstwą farby. Również zmiana koloru jest łatwiejsza. Jeśli masz tapetę, a chcesz ją zmienić, musisz zerwać starą tapetę, wyrównać powierzchnię ścian i nałożyć tapetę w nowym wzorze. Malowanie ścian z pewnością ułatwia zmianę kolorystyki, nawet jeśli chcemy stworzyć na ścianie różnego rodzaju wzory, kształty lub nawet całe obrazy czy grafiki.
Jakie kolory są modne do pokoju dla dziecka?
Jeszcze do niedawna królowało przeświadczenie, że pokój dziewczynki musi być różowy, a pokój chłopca niebieski. Kolory te dotyczyły zarówno ścian, jak i mebli czy dodatków. W ostatnich latach jednak, także w pokojach dziecięcych, króluje ponadczasowa i modna szarość w każdym odcieniu. Taki kolor jest nie tylko estetyczny, a zwykle również jasny, jeśli postawimy na jaśniejsze odcienie szarości, ale także daje niemal nieograniczone możliwości aranżacji. Wówczas jedynie dodatki mogą być różowe lub niebieskie, a z czasem, kiedy dziecko dorasta, można je zastępować innymi. Są jednak takie pokoje, w których kolor różowy czy niebieski jest zastępowany żółtym, pomarańczowym lub zielonym – takie połączenie z szarością również gwarantuje estetyczne wykończenie, a jednocześnie nie wskazuje jednoznacznie, kto w takim pokoju mieszka – chłopiec czy dziewczynka. Szarość to także dobry pomysł, jeśli w pokoju dziecięcym mieszka więcej niż jedno dziecko, na dodatek różnej płci.
Jak dobrać meble do pokoju dziecięcego?
Dobór mebli i dodatków to ostatni element aranżacji pokoju dziecięcego. Ważne, by dostosować je do wieku dziecka i jego oczekiwań. Pokój dla niemowlaka powinien więc zawierać łóżeczko, przewijak, wygodny fotel lub krzesło dla karmiącej mamy oraz szafę lub komodę do przechowania ubranek. W niedalekiej przyszłości, kiedy dziecko podrośnie, konieczne będą także półki na zabawki lub organizer na książeczki. To ułatwi utrzymanie porządku w pokoju i zachowanie ładu.
Jeśli jednak aranżujemy pokój dla starszego dziecka, konieczne będzie wygodne łóżko, biurko z krzesłem, szafa na ubrania lub komoda z szufladami. W każdym przypadku przyda się też trochę przestrzeni na zabawę.
Warto pamiętać również o odpowiednim oświetleniu pokoju. W pokoju niemowlaka korzystne jest zaplanowanie zarówno światła sufitowego, jak i delikatnego oświetlenia na czas, kiedy dziecko przebudza się w nocy, a Ty nie chcesz rozświetlać całego pomieszczenia. W pokoju starszego dziecka konieczna jest także lampka nocna oraz lampka na biurko do odrabiania lekcji.
Ważnym elementem pokoju dziecięcego są również rolety lub zasłony. Stanowią nie tylko element dekoracyjny, ale także praktyczny. Do pokoju niemowlaka najlepsze będą rolety w pełni zacieniające pomieszczenie, co ułatwi mu zasypianie w ciągu dnia. Na późniejszym etapie rozwoju nie jest to już niezbędne, niemniej jednak na pewno pozwala na zdrowy i udany sen również starszych pociech.
Jak można więc zauważyć, aranżacja pokoju dziecięcego to wielość pomysłów, koncepcji, kolorów, i wzorów do wyboru. Urządzając takie pomieszczenie trzeba mieć na uwadze wiek dziecka i jego potrzeby oraz oczekiwania. Warto bowiem zapytać córkę lub syna, czy na pewno kolor ścian, który planujemy w pokoju jest tym, przy którym dziecko będzie czuło się dobrze.