zakochana para

Objawy zakochania – jak je rozpoznać? 15 najczęstszych oznak miłości

W życiu czasami jedno spotkanie może zmienić wiele. Zastanawiasz się w jaki sposób wyglądają objawy zakochania? Jak je rozpoznać? Przygotowaliśmy 15 najczęstszych oznak miłości!

Zakochanie – co to takiego?

Kiedy człowiek jest zakochany w jego mózgu zachodzą pewne zmiany. Zaczyna się wydzielane hormonu odpowiedzialnego za często nasze irracjonalne zachowanie. Według wielu miłość to choroba. Nie ma wątpliwości, że to bardzo specyficzny stan.

15 najczęstszych oznak miłości

Wiele osób zastanawia się, czy to zauroczenie, czy może miłość. Jak poznać stan zakochania? Poniżej znajdziesz 15 najczęstszych oznak miłości:

Z zakochanymi dzieją się różne rzeczy, między innymi:

1. Myślisz o drugiej osobie bez przerwy

Zakochani co chwilę wracają myślami do swojego obiektu westchnień. Co ciekawe mogą poświęcać na to aż 85% czasu. To są wręcz obsesyjne zachowania, które mogą wynikać ze zmniejszonego poziomu centralnej serotoniny w mózgu.

2. Planowanie wspólnej przyszłości

Planowanie wspólnej przyszłości to popularny objaw miłości. Zakochany marzy wtedy o wielu rzeczach, od potomków, po ślub. W głowie tworzy wizję wspólnego życia.

3. Mocne dbanie o siebie

Chęć podobania się w stanie zakochania jest naprawdę silna. Dbamy o siebie, poza tym często decydujemy się na zmiany w wyglądzie, ubiorze, a nawet pewnych wartości, czy przyzwyczajeń.

4. Zaborczość

Może to być zazdrość, czy intensywny pociąg fizyczny. Jeśli jest miłość to pojawia się i silne pożądanie, które jest spowodowane niezwykle mocnymi emocjami.

  Kiedy romans przeradza się w związek lub miłość?

5. Brak kontroli

Zakochanym trudno pohamować emocje, ponieważ ich uczucia są mimowolne i niekontrolowane. Wszystko dzieje się bardzo spontanicznie.

6. Emocjonalna niestabilność

Zakochani mają prawdziwe huśtawki nastrojów, raz są szczęśliwi, za chwilę odczuwają niepokój. Miłość wiąże się z nieprzespanymi nocami, nagłymi przypływami energii oraz z uczuciami paniki. To dobre i złe emocje, które mieszają się, i tworzą prawdziwą wybuchową mieszankę.

7. Idealizowanie partnera

Skupiamy się tylko i wyłącznie na jego pozytywnych cechach, zarówno wyglądu, jak i charakteru. Nawet nie zwracamy uwagi na wady. To zjawisko to skutek podwyższonego poziomu centralnej dopaminy, poza tym gwałtownego wzrostu poziomu centralnej noradreanaliny.

8. Postawa ciała

Otwarta klatka piersiowa to dobry znak, tak samo jak niekrzyżowanie rąk. Wbrew pozorom nawet małe gesty w tym wypadku pokazują wiele o relacji.

9. Spojrzenie

Ono mówi więcej niż słowa. Czasami obie osoby przyłapują się na tym, że jednocześnie się sobie przyglądają. Wtedy z reguły uciekają speszone, albo długo patrzą sobie w oczy. Ukradkowe i przelotne spojrzenie to oznaka zainteresowania.

10. Dotyk

Zakochani często szukają nawet niewielkiej bliskości, a więc okazji do kontaktu fizycznego. Pojawiają się, między innymi przypadkowe muśnięcia dłoni, zrzucanie okruszków z ramienia, czy szturchnięcia łokciem.

11. Dłonie

Chwycenie za dłoń, czy choćby jej muśnięcie przez przypadek to okazja do bycia blisko. Kontakt fizyczny u zakochanym jest bardzo spontaniczny.

12. Uśmiech

Uśmiech wyraża sympatię, poza tym rozbawienie. Nawet delikatny może znaczyć, że partner wzbudza w Tobie pozytywne emocje. Panie często wykorzystują uśmiech w wielu sytuacjach, zazwyczaj to wyraźny znak zainteresowania mężczyzną.

13. Stopy

Tu bardzo liczy się ich ustawienie. Skierowane w stronę rozmówcy to symptom zainteresowania oraz skupienia się na danej osobie.

14. Zabawa włosami

Panie, które są zainteresowane mężczyznom nawet nieświadomie bawią się swoimi włosami. Panowie również lubią przeczesywać kosmyki palcami. Nieśmiałe osoby robią to bardzo dyskretnie, poza tym szukają atencji i uśmiechu, dzięki temu to pozwala im potwierdzić się w przekonaniu, że ta relacja ma realne szanse na dalszy rozwój.

  Jak zacząć nowe życie po rozwodzie? 10 praktycznych porad

15. Pocałunek

Pocałunek to romantyczny gest i okazja by pokazać swoje uczucia. Może pojawić się niewinny całus w policzek, namiętny buziak, albo jedynie intensywne spoglądanie na usta partnera.

Jeśli jesteś dobrym obserwatorem szybko zauważysz u siebie, jak i u drugiej osoby wyżej wymienione objawy zakochania. Nie bój się zrobić pierwszego kroku, jednak pamiętaj aby  podchodzić do tego z głową. Szukaj kontaktu, ale nie osaczaj. Pokaż jaki jesteś naprawdę – bądź sobą! Pamiętaj, że wspólne pasje łączą, choć w wielu przypadkach przeciwieństwa się przyciągają. To pokazuje, że w kwestii miłości nie ma sztywnych reguł i może zdarzyć się tak naprawdę wszystko.