para na polu

Neurotyk w związku – jak kocha osoba neurotyczna?

Tak naprawdę żadne relacje damsko-męskie nie należą do najłatwiejszych, choć z neurotykiem jest ciężko. Kto to taki? Jak zachowuje się neurotyk w związku? Jak kocha? Co warto o nim wiedzieć? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te i na inne pytania związane z tym tematem!

Kim jest neurotyk?

Neurotyk to osoba bardzo specyficzna, choć tak naprawdę prawie każdy ma w sobie mniejsze bądź większe cechy neurotyczne. Jednak w przypadku tych ludzi one zdecydowanie przeważają nad innymi. Jaki to człowiek? Ma on zdecydowanie większy poziom lęku niż pozostała część społeczeństwa. Co więcej miewa huśtawki emocjonalne, dlatego wszystko go drażni, łatwo wpada w gniew, jak i szybko zmieniają mu się nastroje.

Cechy neurotyczne są dziedziczne, a według innych badaczy jest to pewnego rodzaju skutek doświadczeń, które wpływają na kształtowanie osobowości, czy niektórych zachowań. Również budowa układu nerwowego nie jest tu bez znaczenia, podobnie jak środowisko, z którego pochodzimy.

Nie da się ukryć, że neurotyk silnie doświadcza stany emocjonalne, poza tym jest bardzo nadwrażliwy. W jego życiu są głównie negatywne emocje, a więc taki człowiek ciągle się zadręcza i jest przygnębiony.

Takie osoby częściej popadają w nałogi, do tego mają ataki frustracji. Wrażliwość na strach, lęk, zazdrość, poczucie winy oraz gniew – to tylko kilka odczuć, jakie dotykają neurotyków.

Jak wygląda związek z neurotykiem?

Neurotyk jest specyficzną postacią. Miłość jednak bywa ślepa i nie zwracamy na pewne rzeczy na początku uwagi. Związek z neurotykiem nie jest dla każdego, bowiem takie osoby ciągle się martwią w zasadzie o wszystko. Ciemne scenariusze przepełniają ich głowę, poza tym mało co daje im radość. Nie każdy jest w stanie znieść huśtawki nastrojów oraz negatywne nastawienie do świata.

Neurotyczny związek jest jakby ukojeniem lęków neurotyka. Trudno mu mimo to uwierzyć w miłość odwzajemnioną, dlatego żąda dowodów uczucia, niekiedy posuwa się nawet o szantaż emocjonalny.

  Pierwszy pocałunek - kiedy i jak to zrobić?

Zdarza się, że taka osoba jest w relacji tylko po to aby w niej być. Może wobec tego trwać w związkach toksycznych z lęku oraz z obawy przed samotnością. Wysoka wrażliwość nie pomaga, bo sygnały o odrzuceniu lub sama podejrzliwość są traktowane, jako objawy zdrady.

Związek z neurotykiem to zmiany emocji z tych negatywnych na pozytywne. Wysoki stopień drażliwości nie ułatwia, tak samo jak lekceważenie uczuć drugiej strony. Neurotyk oczekuje poświęcenia od partnera nawet celem rezygnacji z marzeń, czy z pasji. To wszystko pokazuje, że związek z neurotykiem to miłość zaborcza i wymagająca.

Neurotyk w związku – jak kocha?

Neurotyczna miłość jest pełna lęków. Zazwyczaj na partnera wybierają osobę podobną do rodzica płci przeciwnej, a więc kogoś o zbliżonych cechach charakteru, a także zachowaniach. Niska samoocena utrudnia codzienne funkcjonowanie, a co mówić o byciu z drugą osobą. Neurotyk w związku szuka przede wszystkim akceptacji oraz zainteresowania, jeśli tego nie ma staje się zaborczy, żąda dowodów miłości i oddania temu związkowi w 100%.

Osoby neurotyczne są utalentowane w wielu dziedzinach, do tego bywają ciekawymi osobowościami. Jak kochają? Aby zdobyć partnera są gotowi praktycznie na wszystko, aby nie stracić obiektu swoich westchnień. Reagują na formy odrzucenia, jako na oznakę poniżenia. Trzymają się kurczowo danej osoby, aby tylko zaspokoić swoje własne potrzeby. Mało tego lekceważą wymagania oraz pragnienia partnera.

Neurotyk w związku:

  • bardzo troszczy się o rodzinę, stara się im pomóc, czasem nawet jest nadopiekuńczym człowiekiem
  • uwielbia komplementy
  • ma problemy z okazywaniem uczuć
  • nie mówi nigdy wprost partnerowi o swoich potrzebach co komplikuje relację
  • miewa obsesje na punkcie seksu i dąży do zaspokojenia przede wszystkim swoich pragnień
  • ma świadomość swoich lęków i braku równowagi emocjonalnej
  • jest uważnym obserwatorem, który trafnie ocenia zachowania oraz zdarzenia
  • jest perfekcjonistą i lubi mieć wszystko dopięte na ostatni guzik
  • zabiega o partnera, wręcz jest zaborczy, albo odwrotnie, czyli za uległy
  • bywa zazdrosny o partnera
  • źle znosi każdy przejaw krytyki i dezaprobaty.
  Jak rozmawiać w związku? 11 praktycznych rad na rozmowę z partnerem

Neurotyk zakochany jest, jak każdy inny człowiek, więc to w pewnym stopniu go zmienia na lepsze, ale tylko z pozoru. Posiada oczywiście swoje charakterystyczne cechy osobowości, ale pomimo chaosu oraz negatywnych odczuć może spełniać się w miłości, gdy trafi oczywiście na właściwą osobę.

W parze jednak dostrzega zazwyczaj jednego z rodziców, dlatego ciężko stworzyć mu udaną relację damsko-męską.  Według niego miłość powinna być idealna oraz bezwarunkowa. W związku jest dominujący, albo wręcz przeciwnie, uległy.

Jak pokochać neurotyka?

Miłość neurotyczna oczekuje podziwu, uznania oraz niezależności. Dążenie do nieomylności bywa zgubne. Partner musi potrafić funkcjonować na co dzień z kimś takim kto żyje w ciągłym lęku.

Dopiero przy bliższym poznaniu odsłania swoją prawdziwą osobowość. Jawi się zazwyczaj jako człowiek nieśmiały, zalękniony i spokojny, a także mało pewny siebie. Zakochany neurotyk potrzebuje czuć, że jest kimś niezwykłym. Niezbędne są wobec tego zapewnienia o miłości.

Czarne scenariusze oraz zmienne humory są problemem. Należy starać się uczyć partnera odpowiedzialności za podejmowane decyzje, poza tym żartować z pewnych błahostek. Wspólne spędzanie czasu, na przykład realizowanie pasji okaże się pomocne i oderwie neurotyka od negatywnych emocji.

Życie z neurotykiem nie jest łatwe, ale odpowiednie podejście i pomoc w utrzymaniu równowagi emocjonalnej to klucz do sukcesu. Neurotyk potrzebuje wsparcia w pokochaniu siebie oraz w zaakceptowaniu pewnych sytuacji. Jego lęki i skomplikowana osobowość wymagają oparcia na zasadzie partnerstwa, a nie traktowania z pobłażaniem bądź z rodzicielską nadopiekuńczością.

Dzięki odpowiedniemu wsparciu miłość może uskrzydlać, a pewne cechy staną się mniej kłopotliwe. Kiedy neurotyk uświadomi sobie mechanizmy działania oraz potrzeby będzie mu prościej zaangażować się w to uczucie i w nim spełniać.