klucze

Mieszkanie bez wkładu własnego 2022 – co warto wiedzieć?

Już w 2022 roku Polacy będą mogli skorzystać z nowego programu rządowego – Mieszkanie Bez Wkładu. Ma on udostępnić możliwość kupna własnego mieszkania szerszemu gronu obywateli. Szacuje się, że z programu będzie mogło skorzystać nawet 80 tysięcy gospodarstw domowych rocznie.

Na czym polega program, komu przysługuje oraz jakie są warunki przystąpienia do programu – przedstawiamy szczegółowy digest sporządzony we współpracy z zespołem ogólnopolskiego portalu inwestycji mieszkaniowych Korter.

Mieszkanie Bez Wkładu – czym jest i komu przysługuje?

Mieszkanie Bez Wkładu to jeden z programów Polskiego Ładu, którego celem jest ułatwienie finansowania własnego mieszkania dla młodych Polaków. Jest to swoista alternatywa dla programu Mieszkanie dla Młodych, który zakończył się w 2018 roku i polegał na rządowych dopłatach do kredytów hipotecznych.

Zasady programu Mieszkanie Bez Wkładu są nieco inne: w jego ramach rząd nie dopłaca do kredytu, lecz przede wszystkim bierze na siebie zapewnienie wkładu własnego.

Program obowiązuje dla osób, które planują zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy wtórnego bądź też budowę własnego domu.

Jakie kategorie obywateli mogą liczyć na rządowe dopłaty?

Według oficjalnych danych udostępnionych przez portale rządowe, udział w programie Mieszkanie Bez Wkładu mogą wziąć:

  • single,
  • małżeństwa,
  • rodziny z dziećmi.

Przy tym powinny to być osoby nieposiadające innej nieruchomości mieszkaniowej (chyba że w rodzinie jest dwoje lub więcej dzieci).

Ograniczeń wiekowych, jak było w przypadku Mieszkania dla Młodych, nie ma.

Jeśli braliśmy udział w poprzednich programach – Mieszkanie dla Młodych czy Rodzina na Swoim – możemy również skorzystać z nowego programu.

  Toaletka dla kobiety - czy kierować się przy wyborze?

Kluczowym czynnikiem odróżniającym program Mieszkanie Bez Wkładu od poprzednich programów rządowych jest to, że ten program jest skierowany do osób, które posiadają wystarczająco wysokie zarobki, by samodzielnie spłacać kredyt, ale nie mają oszczędności, by zapewnić wkład własny.

Na jakie dofinansowanie można liczyć?

Program polega na udzieleniu rządowej gwarancji zamiast wpłaty wkładu własnego. Ta gwarancja obejmuje nie mniej niż 10 proc. kredytu (co akurat odpowiada wysokości wkładu własnego w większości polskich banków)  i nie więcej niż 20 proc. wartości mieszkania. Kredyt mieszkaniowy zaciągnięty przy wsparciu państwa będzie udzielony na co najmniej 15 lat.

Maksymalna kwota, na którą udziela się gwarancji to 100 tys. złotych.

Kwota gwarantowanego przez państwo kredytu w 100% pokrywa koszt mieszkania, oraz, w przypadku gdy ubiegamy się o kredyt, który obejmuje również koszty związane z wykończeniem i wyposażeniem lokalu – kwota może przekraczać 100%.

W ramach programu przewidziano również dopłaty kredytowe dla rodzin z dziećmi – tzw. spłata rodzinna:

  • Jeśli w trakcie udziału w programie w rodzinie urodzi się drugie dziecko – rodzina taka dodatkowo dostanie 20 tys. złotych. Po urodzeniu trzeciego lub kolejnego dziecka wysokość spłaty rodzinnej wynosi 60 tys. złotych.

Dodatkowe możliwości i ograniczenia

Udział w programie Mieszkanie Bez Wkładu zobowiązuje do przestrzegania szeregu dodatkowych zasad:

1. Osoby lub rodziny, które przystąpią do udziału w programie, nie mogą posiadać we własności innej nieruchomości mieszkaniowej – z jednym wyjątkiem.

2. Wyjątkiem tym są rodziny z dziećmi – dwójką lub więcej.

3. Dla takich rodzin obowiązują limity mieszkaniowe posiadanych wcześniej mieszkań:

  • rodzina z dwojgiem dzieci może posiadać mieszkanie nie większe niż 50 m2,
  • rodzina z trojgiem dzieci może posiadać mieszkanie o metrażu nieprzekraczającym 75 m2,
  • dla rodzin z czworgiem dzieci obowiązuje limit do 90 m2,
  • dla rodzin, które mają pięcioro lub więcej dzieci, żadne limity metrażowe nie obowiązują.
  Meble młodzieżowe – jakie powinny być?

4. O rządowe dofinansowanie mogą ubiegać się też osoby, które nie są w oficjalnym związku, ale mają wspólne dziecko.

5. Osoby, które nie są w oficjalnym związku, mogą ubiegać się o wsparcie na zasadzie singli – jako przedstawiciele osobnych gospodarstw domowych.

Kiedy start i jak złożyć dokumenty?

Decyzję o wdrożeniu nowego programu ostatecznie podjęto w listopadzie 2021 roku. Za datę wejścia w życie uznano 27 maja 2022 roku.

Żeby złożyć podanie o udział w programie, należy:

  • zebrać stosowne oświadczenia o spełnieniu warunków programu;
  • wybrać jeden z banków, który od maja 2022 roku przystąpi do programu;
  • w trakcie złożenia dokumentów w placówce bankowej podpisać stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego – państwową instytucją finansową, która będzie gwarantowała wkłady.

Ogólna procedura ubiegania się o kredyt gwarantowany nie różni się w niczym od procedury ubiegania się o zwykły kredyt hipoteczny – tyle że zamiast wkładu własnego okazujemy dowody na to, że przysługuje nam rządowa gwarancja.

W jakich bankach będzie można zaciągnąć gwarantowany kredyt?

Lista banków, które będą udzielać gwarantowanych kredytów hipotecznych, zostanie opublikowana na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego oraz innych portalach rządowych po dniu wejścia programu w życie.