Spis treści
Za czasów panowania Ludwika XVI Francja była kolebką sztuki. Ten władca kochał przepych, szlachetne materiały, tak samo jak nowoczesne rozwiązania i wzorzyste tkaniny. Do dziś na rynku znajdziemy mnóstwo mebli oraz akcesoriów właśnie w tym klimacie. Co właściwie znaczy styl Ludwika XVI? Sprawdź!
Styl Ludwika XVI – co to właściwie znaczy?
Lata mijają, a styl Ludwika XVI wciąż jest niezwykle popularny. Czasami nazywa się go barokowym klasycyzmem bądź francuskim barokiem. „Król Słońce” fascynował się starożytnymi formami, czystymi oraz wyrazistymi liniami. Do tego miał słabość do motywów antycznych, jasnych barw, a także do nadruków roślinnych.
Za czasów Ludwika XVI na rynku pojawiły się charakterystyczne wnętrza wypełnione jasną boazerią, pastelowymi tapetami i wyjątkowymi meblami. Złocenia, bogato rzeźbione dekoracje, masywne urządzenia, ogromne rozmiary sprzętów – to kwintesencja tego stylu.
Kluczowe są też dodatki. Masywne kryształowe żyrandole dodawały wnętrzu elegancji, tak samo jak zdobione świeczniki oraz lustra w ramach w kolorze złotym, tudzież z rzeźbiarskimi detalami. Kominki to kropka nad „i” w gustownych salonach, tudzież jadalniach. Spokojnie można te elementy przemycić do nowoczesnych wnętrz z nutką aranżacji w stylu Ludwika XVI.
Meble do siedzenia w stylu Ludwika XVI
Styl Ludwika XVI kojarzy się przede wszystkim ze stylowymi sofami. Takie kanapy miały dwa lub trzy miejsca siedzące. Co je wyróżniało? To, że były ukształtowane, jak fotele. W zależności od kraju te produkty wyglądały inaczej – mogły być w całości tapicerowane, albo dodatkowo posiadały drewnianą oprawę o wygiętej linii.
Oprócz tego można było znaleźć meridiennes. Co to takiego? To asymetryczne kanapy, które swoją formą przypominały szezlong, czyli jakby wydłużony fotel – wymagał on pozycji półleżącej.
We wnętrzach w stylu Ludwika XVI było mnóstwo mebli tapicerowanych, przede wszystkim foteli. Wszystkie warianty posiadały miękkie podłokietniki – ażurowe bądź pełne. Hitem był niski i głęboki model fotela z wysokim zapleckiem nazywany potocznie „wolter”. Obecnie w sklepach jest mnóstwo takich propozycji!
Krzesła, tak samo jak inne sprzęty z tego okresu wyróżniają charakterystyczne wygięte nogi, czasami zdarzały się na nich żłobienia, a nawet efektowne zdobienia nawiązujące do antycznego okresu. Te meble wyglądają poprzez to bardzo masywnie. Zdobią je piękne tkaniny, zazwyczaj w roślinny deseń lub paski, jak i złocenia.
Styl Ludwika XVI – meble drewniane
W wielu wnętrzach znajdziemy meble nawiązujące do stylu Ludwika XVI. Drewniane solidnie wykonane urządzenia tworzono dawniej z gruszy, buku, mahoniu, hebanu, a nawet drzewa różanego. Dziś wytwarza się je z mniej szlachetnych odmian drzew. Choć na pchlich targach można znaleźć produkty vintage z bardzo dawnego okresu, prawdziwe antyki.
Styl Ludwika XVI bazował na drewnianych meblach. W pokojach stało mnóstwo stolików, większych i mniejszych. Jeśli chodzi o kształt blatu, były one okrągłe bądź owalne. Podstawa zazwyczaj zachwycała zdobieniami, niekiedy misterne detale przypominały rzeźbę. W tym okresie liczyła się funkcjonalność, dlatego produkowano stoliki do golenia, czy niciak – mebel pomocniczy do jadalni. Toaletki, czyli stoliki z szufladami i lustrem w odkładanym blacie do dziś są obiektem pożądania wielu kobiet.
W wielu domach, czy firmach nadal można zobaczyć biurka w stylu Ludwika XVI. Wyglądają one bardzo masywnie, a to za sprawą dużego blatu oraz tłoczonych nóg. Bywa, że konstrukcja oparta jest na czymś zupełnie innym – na szafkach. To biurka o sporych gabarytach, dlatego zajmują wiele przestrzeni.
Meble ludwikowskie to również przepiękne szafy, szafki oraz komody. To nie tylko drewniane produkty, ale również wersje zawierające marmur lub inny rodzaj kamienia. Te meble w stylu Ludwika XVI mają fantazyjnie wygięte nóżki, choć rzadko, częściej pojawia się lity cokół – listwa. Góra natomiast wykończona jest ozdobnym gzymsem.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.