kryzys w malzenstwie

Jak uratować małżeństwo? 10 sposobów na wyjście z kryzysu

Rozpadające się małżeństwo ma wiele przyczyn. Staż związku nie ma tu specjalnego znaczenia, bo kryzysy dotykają w zasadzie wiele par. Masa z nich stara się uratować relację. Co można zrobić, aby naprawić małżeństwo? W naszym artykule znajdziesz 10 pomocnych trików. Koniecznie je sprawdź!

Kryzys w małżeństwie może przyjść nawet po 30 latach

Ślub wiele zmienia w relacji pary. Co ważne, nawet po wielu latach razem może przyjść kryzys, który sprawi, że szczęście pary nawiśnie na włosku. To stresujący i trudny moment, który nie każdy przetrwa. Tak naprawdę przyczyn rozpadu relacji jest wiele. Jak ratować małżeństwo? W pierwszej kolejności dobrze przeanalizuj związek. Zawsze obie strony muszą być tak samo zaangażowane w jego ratowanie. Terapia dla par jest dobrym pomysłem, aby uleczyć relację i zbudować na przyszłość szereg rozwiązań, które pomogą gdy przyjdzie kolejny gorszy moment. To czasami też jedyny sposób, aby odnaleźć czynnik, który spowodował kryzys po 30 latach bycia razem.

Dłuższy staż w małżeństwie powoduje, że dwie osoby wiedzą o sobie więcej. Łatwiej im pójść na kompromis, choć z drugiej strony przyzwyczajenie stanowi problem, aby spojrzeć na sprawę z szerszej perspektywy. Wiele lat po ślubie sprawia, że wydaje nam się, że nim złego się nie stanie, a niestety, bywa w związku różnie.

Kiedy warto ratować małżeństwo?

Kryzysy w związkach się pojawiają i to zupełnie normalna sprawa. Na samym początku para się dopiero „dociera”, potem natomiast przychodzi szara codzienność, a także masa obowiązków. Kiedy warto ratować relację? W momencie, gdy:

 • są dzieci
 • macie za sobą naprawdę dobre lata małżeństwa
 • dobrze się rozumiecie i dogadujecie
 • macie ze sobą wiele wspólnego
 • wciąż wam na sobie bardzo zależy
 • kochacie się mimo pewnych trudności w relacji
 • oboje tak samo mocno pragniecie pojednania
 • wiecie, że nie możecie bez siebie żyć.

Spojrzenie na małżeństwo z dystansem to najlepsza metoda, aby dowiedzieć się tak naprawdę, czy warto ratować relację. Czasami wydaje nam się, że jesteśmy idealną parą, ale rzeczywistość pokazuje coś zupełnie innego. Rozważenie wszystkich za i przeciw jest konieczne!

malzenski kryzys

Jak uratować małżeństwo w kryzysie? 10 sposobów

Ratowanie małżeństwa to proces, który może trwać nawet kilka miesięcy. Musimy pamiętać, że metod jest wiele, więc każdy może wybrać coś zupełnie innego. Warto jednak spróbować uniwersalnych rozwiązań. Jak uratować małżeństwo? Wystarczą tutaj proste rzeczy. Poniżej znajdziesz 10 sposobów, które pozwolą Ci ochronić relację przed rozpadem:

  15 sygnałów świadczących, że on Cię NIE KOCHA

1. Działaj!

Bardzo często w chwili kryzysu czekamy aż to partner wykona pierwszy krok. To spory błąd, bo lepiej działać. Wyciągnięcie ręki do drugiej osoby zwiększa szansę, że uda się uratować relację. Odkładanie tego tylko pogarsza sprawę!

2. Wymagaj zawsze od siebie

Bywa tak, że obarczamy winą za kiepską relację wyłącznie partnera. Warto jednak spojrzeć na siebie, bo możemy pewne własne błędy skorygować. Szczerość i obiektywizm jest tu kluczowy!

3. Uważnie słuchaj!

Czasami skupiamy się bardziej na mówieniu niż słuchaniu drugiej strony, dlatego też nie jesteśmy w stanie dobrze zrozumieć problemu. Nie każdy wie, że komunikacja to nie monolog i ważne jest wysłuchanie argumentów drugiej strony.

4. Ton rozmowy

Rozmowa zawsze w relacji powinna być spokojna, ale niestety, emocje sprawiają, że zazwyczaj podnosimy ton, a to sprzyja nawiązywaniu kłótni, a nie dialogu. Nie da się ukryć, że nerwowa atmosfera nasila konflikt, bo partner się zamyka, odsuwa bądź odwrotnie, daje wciągnąć w awanturę. Łagodny ton rozmowy jest jedynym sposobem, aby dojść do porozumienia.

5. Życzliwość w gestach

Kryzys w małżeństwie powoduje, że para się dystansuje. Pamiętaj, że drobne, codzienne gesty to życzliwe rzeczy, które was do siebie zbliżą. Podziękowanie lub inne miłe słowo, tudzież wyręczenie w obowiązkach – można na masę sposobów pokazywać swoją wdzięczność. Małe drobiazgi są bardziej wymowne niż spektakularne zachowania na pokaz!

6. Negocjator

Ratowanie małżeństwa w wielu wypadkach wymaga świeżego spojrzenia na sprawę. Para niekiedy potrzebuje osoby trzeciej, dzięki której uzyska obiektywną ocenę. To może być bliski przyjaciel, ktoś z rodziny lub terapeuta.

7. Cierpliwość

W walce o ratowanie małżeństwa liczy się cierpliwość, bowiem na wszystko potrzebny jest czas. Nie od razu uda się nawiązać nić porozumienia i odbudować relację. Para musi być gotowana na wiele poświęceń, przyda się również cierpliwość.

8. Zaangażowanie

Zawsze w ratowanie małżeństwa muszą być tak samo zaangażowane dwie osoby, bo inaczej nic z tego nie będzie. Odpuszczenie będzie jednoznacznym sygnałem, że relacja nie jest dla kogoś ważna.

9. Szczera rozmowa

Kiedy pojawia się kryzys podstawą jest zawsze szczera, spokojna rozmowa. Na chłodno należy podejść do wielu kwestii, aby lepiej zrozumieć problem i znaleźć skuteczne rozwiązanie.

  Przyjaźń między kobietą a mężczyzną - czy może istnieć?

10. Terapia dla par

Zdarza się tak, że para mimo chęci i prób wciąż ma kłopot, wtedy najlepiej porozmawiać z terapeutą. Taki człowiek pomoże zażegnać kryzys i zapobiec jemu w przyszłość. Niekiedy ktoś zupełnie obcy jest najlepszym sposobem, aby odbudować relację, bo wskaże pewne rozwiązania.

Pamiętaj, że nie ma jednej złotej recepty, która zapobiegnie rozpadowi małżeństwa. Dużo zależy tutaj od ludzi, ich podejścia, a także od samej przyczyny kryzysu. Warto próbować różnych metod.

kryzys malzenski

Kiedy małżeństwa nie da się uratować?

Ratowanie małżeństwa niekiedy nie przynosi upragnionych efektów. Dlaczego? Przyczyny bywają odmienne. Duże różnice w podejściu do związku, brak porozumienia, zupełnie inne plany na przyszłość, czy oczekiwania co do wspólnego życia – wiele rzeczy powoduje, że nie warto ratować tej relacji. Brak komunikacji, chęci, a także inne kłopoty z odbudowaniem związku powodują, że nie da się już uratować małżeństwa. Odpuszczenie wydaje się wtedy najbardziej sensowną opcją.

Oto przepis na szczęśliwe małżeństwo!

Wiele osób zastanawia się jaki jest przepis na szczęśliwe małżeństwo. Oczywiście nie ma jednej recepty, która będzie uniwersalna dla każdej relacji. Istnieją jedynie pewne fundamenty, dzięki którym mamy szansę zbudować coś trwałego i stabilnego. Warto zawsze pamiętać, że:

 • należy na początku pokochać siebie, czyli musisz zawsze zacząć od siebie
 • chroń autonomię i pozwalaj na to swojemu partnerowi – wiele osób po ślubie zapomina, że każdy jest osobną jednostką, dlatego ma prawo do hobby, osobnych znajomych, czy czasu tylko dla siebie
 • wspólne spędzanie czasu jest bardzo ważne w relacji, bo ją zacieśnia i zbliża do siebie ludzi
 • należy doceniać, szanować i wspierać partnera na każdym etapie związku
 • należy oddzielać rodzinę od swojej własnej i nie pozwalać rodzicom, czy rodzeństwu na zdominowanie, bo to rodzi kłótnie
 • nie ukrywaj emocji, tylko o nich mów i je okazuj, dzięki temu nie będzie nieporozumień
 • czasami trzeba pójść na kompromis
 • rozmowa jest tak naprawdę kluczem do wszystkiego
 • nigdy nie należy „zamiatać” problemów pod dywan, bowiem one będą się tylko nawarstwiać
 • to partner zawsze powinien być w życiu najważniejszy, a nie praca, rodzice, czy znajomi.