para na plazy

Motyle w brzuchu – skąd się biorą i co to oznacza?

Przysłowiowe motyle w brzuchu mocno wiążą się z tematyką miłosną i zauroczeniem. Skąd się one biorą? W jaki sposób się objawiają? Nie wiesz? Koniecznie sprawdź nasz artykuł, ponieważ tam znajdziesz wszystkie szczegóły dotyczące, tak zwanych motyli w brzuchu!

Co to są motyle w brzuchu? Co oznaczają?

Uczucie motyli w brzuchu z języka angielskiego „butterflies in the stomach” to tak naprawdę zjawisko, które wiąże się z procesami chemicznymi zachodzącymi w ludzkim organizmie. Takie nietypowe odczucie towarzyszy głównie zakochanym, chociaż niektórzy doświadczają go także w innych chwilach, na przykład gdy mają stresującą sytuację, między innymi egzamin. Potwierdzają ten fakt liczne badania naukowe.

Łaskotanie w brzuchu, czyli tak zwane motylki czują mocniej osoby wrażliwe, ale nie ma tu jednak ścisłej reguły. Taki magiczny stan to wynik działania substancji hormonalnych, które oddziałują bezpośrednio na pracę organów wewnętrznych. To niecodzienne, bardzo przyjemne uczucie spowodowane jest bezpośrednio naszymi silnymi emocjami oraz hormonami.

Skąd biorą się motylki w brzuchu?

Dużo mówi się o motylkach w brzuchu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę skąd się one biorą. To oznaka zakochania, wyraz szczęścia i być może początek miłości, czy długoletniego związku. Co tworzy to uczucie? Motylki w brzuchu powstają, gdy stężenie fenyloetyloaminy, czyli C8-H11-N wzrośnie. Poczucie te jest porównywalne do odczuć po zażyciu narkotyków. Dodatkowo pobudzone jest wydzielanie dopaminy, a ona właśnie wywołuje w nas uczucie szczęścia, pobudzenia, ponadto podnosi nasz próg bólu. Co ciekawe, bardzo szybko można się od tego uzależnić!

Kluczowe jest to, że motyle w brzuchu zależą nie tylko od dopaminy, bowiem pomaga w ich tworzeniu także kortyzol oraz noradrenalina. To właśnie, dzięki nim da się odczuć charakterystyczne łaskotanie wewnątrz. W ten sposób ma się poczujecie, że motylki latają w brzuchu. Z czasem jednak nasze uczucia się zmieniają, a romantyczny „haj” mija, a wraz z nim ten stan.

  Jak naprawić związek? 15 sposobów na uratowanie związku

Ciekawostką jest fakt, iż motylki w brzuchu mogą obniżać nasz nastrój, a w konsekwencji prowadzić nawet do stanów depresyjnych. To zjawisko dotyka przede wszystkim osób, które są bardzo emocjonalne. To pokazuje, że nie zawsze to uczucie może mieć pozytywny wydźwięk. W niewielkim procencie odczuwane przez nas motyle w brzuchu są spowodowane poważnymi problemami zdrowotnymi, na przykład zapaleniem żołądka. Głównie to jednak miłość daje im „życie”.

Objawy motyli w brzuchu – jak je rozpoznać?

Motylki w brzuchu oddziałują na naszą świadomość. Trudno jest ich nie zauważyć! Fascynacja i oczarowanie drugą osobą rodzi w nas masę emocji. Tak zwane motylki w brzuchu mają dość specyficzne objawy. Na wysokości tej części ciała czujemy lekkie gilgotanie, dodatkowo mowa tutaj o innych symptomach stanu zakochania, między innymi o:

  • szybszym biciu serca
  • płytszym oddechu
  • tak zwanej „gęsiej skórce”
  • zwiększonymi napięciu mięśni
  • braku koncentracji.

Występuje spięcie żołądka, a więc nie ma tu takiego dopływu krwi, jak w chwili zrelaksowania. Wtedy jest zdecydowanie większa chęć na bliskość z racji podniecenia, poza tym mamy motylki w brzuchu. Pojawia się jednocześnie pobudzenie, a także rozkojarzenie. Nietypowa chemia to substancje, które są wydzielane przez ludzki organizm. Mocne znaczenie mają w tej kwestii syntetyczne feromony. Miłość jest przecież reakcją biologiczno-chemiczną, w której dochodzi do wielu zmian hormonalnych. To dzięki temu czujemy, tak zwane motyle w brzuchu, choć to okres przejściowy.

Motyle w brzuchu – czy pojawiają się u mężczyzn i kobiet?

W czasie zakochiwania się w organizmie człowieka buzują rozmaite hormony. Na początku, gdy pojawia się pożądanie występuje przede wszystkim testosteron, a więc hormon odpowiedzialny za popęd seksualny oraz kortyzol, o którym mówi się, że jest hormonem stresu. Z czasem dochodzi do wydzielania dopaminy, a zatem zaczniemy dążyć do uzyskania przyjemności. Przy osobie, którą darzymy uczuciem doświadczamy stanu euforii spowodowanego przez fenyloetyloamin. Niestety, ale przysłowiowe motyle w brzuchu ustępują po około 2-3 latach, gdy dochodzi do stanu przywiązania.

  Kiedy nie warto ratować małżeństwa i po prostu się rozwieść?

Kobiety oraz mężczyźni odczuwają różne emocje związane z zakochaniem odmiennie. Pożądanie, feromony i euforia są normą. Motylki w brzuchu to miks ekscytacji, dynamiki oraz chemii. Ten stan następuje nagle, a także całkiem niespodziewanie. Co go wyróżnia? Czujemy to całym ciałem, jak i stanem umysłu. To, że łaskotanie znika po pewnym okresie to normalne zjawisko. Dlaczego tak się dzieje? Z czasem charakterystyczne motylki w brzuchu przeradzają się w inne, dużo głębsze uczucia.

Nie można zapominać, że objawy zakochania u panów i u pań są nieco inne. Nie tylko wielcy romantycy odczuwają charakterystyczny symptom zauroczenia, czyli motylki w brzuchu. Przyjemne ciepło oraz mrowienie może spotkać każdego, aczkolwiek dużo w tej kwestii zależy od osobowości. Nie ma sztywnej reguły, choć to kobiety z reguły są bardziej uczuciowe niż mężczyźni.