para patrzy na siebie

Jak odróżnić przyjaźń od miłości? Kilka podstawowych roznic

W naszym życiu mamy do czynienia z wieloma relacjami. Już od najmłodszych lat tworzymy liczne związki, między innymi przyjaźnie. Czasami spotykamy kogoś kto wydaje się naszą bratnią duszą i czujemy wtedy coś niezwykłego. Jak odróżnić przyjaźń od miłości? Sprawdź koniecznie nasze pomysły!

To przyjaźń czy miłość? To trudne pytanie

Przyjaźń czy miłość? To pytanie jest niebywale trudne, bo rzadko kiedy od razu pojawia się na nie bezdyskusyjna odpowiedź. Te dwa uczucia często sobie towarzyszą, dlatego że linia pomiędzy nimi jest cienka, więc łatwo ją przekroczyć nie zdając sobie na początku z tego sprawy. To zupełnie odmienne relacje, aczkolwiek mają ze sobą wiele wspólnego. Nie zawsze da się jednoznacznie od razu wskazać co łączy daną parę. Bywa również tak, że jedna ze stron chce czegoś więcej, a druga niestety, pragnie pozostać wyłącznie w przyjacielskich stosunkach.

Czy można kochać kogoś z kim się przyjaźnisz?

Jak odróżnić przyjaźń od miłości? Zwracaj uwagę na drobne sygnały, bo one niekiedy mają największe znaczenie. Nigdy przyjaciel nie jest partnerem mimo iż spędzacie ze sobą sporo czasu, tworzycie wspólne wspomnienia i lubicie być razem. Kiedy się z kimś przyjaźnimy, podobnie jak w związku dzielimy się ze sobą dobrymi i złymi chwilami, poza tym zwierzamy się, wspieramy oraz dużo rozmawiamy. To wszystko niekiedy sprawia, że para przyjaciół stopniowo, powoli staje się dla siebie naprawdę bliska. Aura intymności powoduje, że ta relacja przekształca się w coś poważniejszego, dokładnie mówiąc w związek romantyczny. Jedna ze stron może czuć takie coś bądź obie mają podobne emocje, W drugim przypadku są jakieś realne szanse na rozwinięcie relacji w prawdziwą miłość.

Oczywiście, że można zakochać się w przyjacielu. Zażyła znajomość to dobry fundament do budowania głębszej więzi. Nie da się ukryć, że niektóre z nich właśnie rozpoczynają się od bycia na początku wyłącznie świetnymi kumplami. Z czasem przychodzi bowiem pociąg fizyczny, a także głębsza intymność.

  Jak zaskoczyć faceta? 10 sposobów na zaskoczenie chłopaka

przyjazn czy milosc

Jak odróżnić przyjaźń od miłości?

Miłość i przyjaźń to uczucia, które mają sporo punktów wspólnych, aczkolwiek pojawiają się tutaj pewne, wyraźne różnice. W przypadku tego pierwszego czuć pomiędzy parą fizyczne pożądanie, ponadto snują oni plany na wspólną przyszłość. Dodatkowo pojawia się zazdrość, przesadne niekiedy dbanie o swój wizerunek, a także szukanie bez przerwy jakichkolwiek form bliskości. Mamy do czynienia z flirtem, do tego jest chęć ciągłych spotkań. W przypadku miłości czuć krótko mówiąc przysłowiową „chemię”. Przyjaźń to mniej zażyła więź, bo oczywiście są rozmowy, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, natomiast brak kontaktu fizycznego, a nawet myśli o tym, że mogłoby być coś więcej. W skrócie przyjaciele nie są dla siebie atrakcyjni, ponieważ to zwykła sympatia. Nie można zapominać, że każdy może mieć swoją własną definicję uczuć i interpretować ją odmiennie!

Przyjaciele mówią sobie wszystko, tak samo jak zakochani. Jeśli komuś na sobie zależy to automatycznie człowiek jest gotów do wielu poświęceń, poza tym chce stałego kontaktu, a każdego przedstawiciela płci przeciwnej odbiera jako potencjalne zagrożenie. To mocne uczucia  związane z „love”! Miłość sprawia, że o kogoś bardzo dbasz, dokładnie wiesz co i jak powiedział, ponadto pojawia się kontakt fizyczny. Natomiast przyjaźń to układ typowo kumpelski, gdzie brak romantyzmu. Wszystko jest bardziej przepełnione sympatią niż gorącym uczuciem. Kiedy chcesz z kimś spędzić resztę życia to automatycznie oznacza, że nie jest to zwykły kumpel, a ktoś zdecydowanie ważniejszy.

Od przyjaźni do miłości – tak to się zawsze zaczyna!

Miłość wymaga solidnych fundamentów, aby przetrwała kryzysy i inne negatywne zdarzenia. Wiele osób szuka partnera, który będzie jednocześnie kochankiem i najlepszym przyjacielem. Dobrzy kumple zawsze się dogadają, mają wspólne tematy do rozmów, poza tym łączy ich wiele innych kwestii. To daje duże szansę, aby stworzyć solidny związek z przyjacielem o ile pojawia się pożądanie i inne charakterystyczne cechy przypisane miłości. To czasem nie jest proste, jak się wydaje! Wiele przeżyć zbliża, a pojawiająca się intymna aura sprzyja przerodzeniu się przyjaźni w miłość.

  Związek z rozsądku - jak wygląda i czy ma sens?

Nie każdy wie, że są różne oblicza przyjaźni damsko-męskiej. Pierwsza jest „czysta”, więc nie ma mowy o niczym więcej niż kolegowanie się. Natomiast ta druga dotyczy osoby, która skrycie kocha się w swoim przyjacielu. Ostatni rodzaj to połączenie sympatii oraz pociągu fizycznego, czyli mamy zalążki miłości, choć z reguły kumple boją się w to zaangażować, między innymi dlatego że mają bolesne doświadczenia, tudzież nie chcą ryzykować utraty najlepszego przyjaciela jeśli coś się nie uda.

przyjaciele czy zakochani

Miłość a przyjaźń – co wybrać? To co czujesz!

Miłość a przyjaźń to zupełnie inne relacje, które łączą dwoje ludzi. Bywa tak, że pewne zdarzenia powodują, że z jednego uczucia powstaje to drugie. Warto się dobrze nad tym zastanowić, bo błędna interpretacja miewa niekiedy negatywne skutki. Konsekwencje będą różne, między innymi osoby się rozstają, bo nie zawsze chcą zmieniać relację. Obie strony muszą czuć to samo, aby to się udało!

Zastanawiasz się czy wybrać miłość czy przyjaźń? Zrób to co czujesz, aczkolwiek:

  • na chłodno przemyśl sobie wszystko, aby nie popełnić jakiegoś błędu
  • szczerze wyznaj przyjacielowi co czujesz, dzięki temu znikną wszelkiego rodzaju wątpliwości
  • nigdy nikogo nie nagabuj i na siłę nie próbuj namówić do rozwoju relacji w zupełnie innym kierunku
  • nie trać czujności, a zatem dokładnie przeanalizuj co do siebie piszecie, jak rozmawiacie, aby dowiedzieć się czy druga strona czuje to samo.

W wielu przypadkach z przyjaźni rodzi się romans, a więc to tylko chwilowe uniesienie. To powoduje, że przyjaźń staje się zagrożona, bo nie każdy później będzie w stanie kontynuować znajomość na takich samych zasadach. Warto wtedy nabrać dystansu, aby uratować przyjaźń. Jak to zrobić? Zmieńcie otoczenie, poznawajcie nowe osoby i na chwilę unikajcie swojego otoczenia. Rozłąka zawsze dobrze robi, bowiem pozwala na spokojnie ocenić sytuacje oraz za sobą zatęsknić.