Spis treści
„Karma wraca” – słyszy się to bardzo często. Niestety, nie każdy wie o czym mowa. Co tak naprawdę oznacza słowo karma? Czym jest zła i dobra? W naszym artykule znajdziesz wszystkie szczegółowe informacje!
Karma – co to jest? Znaczenie karmy w buddyzmie i hinduizmie
Karma jest to pojęcie religijne, które ma korzenie w religiach dalekiego Wschodu oraz w naukach filozoficznych, które są związane z życiem duchowym człowieka. Co to takiego? Mówi ono w pewien sposób o wzajemnym oddziaływaniu we wszechświecie.
W buddyzmie karma to termin odnoszący się do działania, a nie do związku przyczynowo-skutkowego, choć jeśli przynosi on rezultat nazywany jest owocem karmy bądź przeznaczeniem. Zła karma ma negatywny kontekst i chodzi o cierpienie, a dobra oznacza szczęście. W buddyzmie to przyczyna szkodliwa lub pozytywna, albo też działanie zamierzone. Trzeba pamiętać, że w tej religii czyny mają ważne cechy. Karmiczne działanie przynosi efekty o wydźwięku dobrym, czy też złym. Dotykają one wyłącznie osób objętych czynem karmicznym. Za to ostatnia jej cecha to powtarzalność.
Hinduizm postrzega karmę, jako dar od Boga. To pogląd, który wyraża się w bożej sprawiedliwości. Człowiek otrzymuje to na co sobie zasłużył. Zła to będzie odpowiedź na niewłaściwe zachowanie, natomiast dobra to jakby nagroda. Liczy się odkupienie swoich win oraz naprawa błędów. W hinduizmie mamy karmę – nagromadzoną, obecną oraz przynoszącą owoc. Ta obecna staje się później typem nagromadzonym. Uważają oni również, że gdy nie spłacą karmy wróci ona do nich po reinkarnacji, a więc w kolejnym wcieleniu. Tylko wynagradzanie zła pozwoli osiągnąć stan Moksza, a więc zaprzestania przyjmowania kolejnych wcieleń po śmieci.
Jakie są prawa karmy?
Karmę tworzą nasze myśli, czyny i energia wysyłana do świata. Ludzie interpretują pewne zdarzenia, jako skutek. Dzieli się karmę na dobrą oraz złą, poza tym na niższą (zwrócona ku naszemu ego) i wyższą (ma ona dużo wyższym postrzegania).
Należy wiedzieć, iż istnieje coś takiego, jak prawa karmy. Jest sporo zapisów dotyczących tej kwestii. Do najpopularniejszych należy, na przykład:
- Prawo przyczyny oraz skutku
To główne założenie karmy, które mówi o tym, że nasze zachowanie wobec świata w przyszłości przyniesie owoce. W zależności od tego, w jaki sposób postępujemy konsekwencję będą inne.
- Prawo pokory
Aby coś zmienić najpierw trzeba zaakceptować swoje słabości. Dopiero to pozwoli nam zmierzyć się z problemem i go rozwiązań. Uświadomienie sobie wszystkiego jest najważniejszą kwestią.
- Prawo zmiany
Zmiana postępowania to jedyna droga do sukcesu, a więc do tego, aby los się zmienił. Wyciąganie wniosków z popełnionych błędów i unikanie ich w przyszłości to klucz do przemiany.
- Prawo wzrostu
Zmiana mentalności zaowocuje metamorfozą naszego życia. Nie mamy wpływu na pewne aspekty, zwłaszcza na otoczenie, ale jesteśmy w stanie próbować przekształcać nas samych, a nie wszystko dookoła.
- Prawo odpowiedzialności
Nasze otoczenie odzwierciedla nas samych. To my kreujemy rzeczywistość wokół i każdy musi za to brać odpowiedzialność. Nawet drobne wydające się nam nieznaczące sytuacje wiele zmieniają w naszym życiu.
- Prawo związku i współzależności
Przyszłość, przeszłość, a także teraźniejszość to wszystko jest ze sobą połączone i w pewien sposób powiązane. Wszystkie liczą się tak samo, mało tego, wpływają na naszą karmę.
- Prawo cierpliwości i nagrody
Rezultaty nigdy nie przychodzą szybko, potrzebna jest ciężka praca i determinacja. Cierpliwość jest konieczna, tak samo jak poświęcenie.
- Prawo tu i teraz – chwili obecnej
Należy skupić się na obecnej sytuacji, a więc na teraźniejszości. To tu żyjemy, a skupianie się na tym co było, a więc na przeszłości, tudzież na przyszłości nie pomaga. To czyny dnia dzisiejszego znajdą swoje odzwierciedlenie w naszym dalszym życiu. Musimy zadbać o właściwe postępowanie teraz, bo cofanie się w tył, albo wybieganie w przód nie pozwala nam skupiać się na stanie obecnym.
- Prawo skupienia
Spokój i konsekwencja to droga do celu. Myślenie o wielu rzeczach jednocześnie nie pomaga, bowiem pojawia się gniew oraz rozczarowanie. Negatywnymi myślami nie spowodujemy, że dobro do nas przyjdzie. Trzeba skupić się na pozytywnych wartościach, to właśnie one są czynnikiem, który pomoże nam osiągnąć rozwój duchowy.
- Prawo znaczenia i inspiracji
Prawdziwą wartością jest to jaką energię wkładamy w poszczególne działania. Intencje są niezmiernie ważne!
Pamiętaj „karma wraca”, a to dlatego, że:
- To co ma się wydarzyć to się zawsze wydarzy. Niestety, ale na pewne rzeczy nie mamy wpływu i musimy pogodzić się z tym co czasem się dzieje. Nie można na niektóre zdarzenia być gotowym ani ich zmienić. Zaakceptowanie sytuacji i wyciąganie wniosków to jedyne na czym można się skupić w tym momencie. Z reguły niekorzystny obrót spraw przyczynia się do pozytywnych rewolucji w życiu, oczywiście jeśli do tego podejdziemy właściwie.
- Wszystko ma jakieś znaczenie, bowiem nawet drobnostki dzieją się po coś. Wydarzenia mniejsze oraz większe wpływają w pewien sposób na siebie.
- Historia lubi się powtarzać, aczkolwiek można ją zmienić. Przyjmowanie schematów, na przykład rodziców to częste zjawisko. Niekoniecznie musimy popełniać te same błędy w życiu, bo wprowadzenie zmian spowoduje, że nasza życiowa droga będzie dużo lepsza. To w jaki sposób karma wróci zależy tylko od nas.
- Przyczyny i skutki są kluczowe to lekcje, które pokazują nam, że musimy zdawać sobie sprawę z pewnych konsekwencji. Liczne wydarzenia będą nam w przyszłości zwrócone. Karma wraca.
Czym jest karma człowieka?
Karma człowieka ma spore znaczenie w jego życiu. Tutaj ogromną rolę spełniają jego uczynki, zarówno w kwestii dobroczynności, jak i życia społecznego. Dobro przyciąga dobro, poza tym wiara w karmę sprawia, że ludzie są lepsi. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, czy człowiek działa bezinteresownie. Kiedy ktoś oczekuje korzyści w zamian, niestety, ale nie dostanie tego co pragnie, bowiem jest to niezgodne z zasadami karmy.
Czyny człowieka przynoszą określone skutki. Karma jest to pewnego rodzaju lista dobrych oraz złych czynów, skumulowanych przez całe życie. Nie da się ukryć, że to bezpośrednio oddziałuje na ludzkie życie. Dobra karma to szczęście, powodzenie i docenienie przez otoczenie, natomiast ta zła to pasmo cierpienia.
Karma wraca – co to znaczy?
Karma wraca – to pada z ust wielu osób. Co konkretnie to znaczy? To sformułowanie ma wydźwięk pozytywny, a także negatywny. Mówi się tak w sytuacji wyrażania pewności, że konkretny człowiek otrzyma to co mu się należy. Dużo zależy od filozofii danej osoby, czyli od tego jak zachowuje się na co dzień. Po uwagę są brane zarówno pozytywne, jak i negatywne zdarzenia.
Najprościej mówiąc karma to przeznaczenie. Konsekwencji w życiu nie można uniknąć, a karma jest pewnego rodzaju przyczyną naszych działań. To od nas zależy jak potoczy się przyszłość. Dlaczego? Uczynki budują nasze życie, a karma to energia, która do nas powraca w formie złej bądź dobrej.
Czy karma rzeczywiście wraca?
Powrót karmy wiąże się oczywiście z prawem karmy i z zasadami tam opisanymi. Pozytywne zdarzenia wracają do nas ze zdwojoną siłą wnosząc w nasze życie wiele korzyści. W przypadku odwrotnym, a więc złej karmy jest to wynik, pewnego typu konsekwencja niemoralnych zachowań, albo pewnych błędnych czynów.
Obecnie wiele negatywnych bodźców jest odbieranych, jako zła karma. Wobec tego nadużywa się tego określenia na co dzień, choć nie zawsze takie wydarzenia są z tym związane. To głównie zrządzenia losu. Nie wszystko przecież powoduje karma.
Czy „dobra karma wraca”?
Dobra karma wraca – to pada z ust wielu osób nie tylko wyznawców buddyzmu, czy też hinduizmu. W tym wypadku mówimy o:
- złych uczynkach, gdy zostały one naprawione i pojawiło się zadośćuczynienie
- pozytywnym wydźwięku, gdzie dobro do nas powraca, bowiem czyniliśmy dobro wcześniej.
Uznaje się, że dobra karma jest to pewnego rodzaju nagroda i wyraz wdzięczności spowodowany naszym właściwym postępowaniem. Odpowiednie skutki przyniosą nam zamierzony czyn, ale musi to być szczere oraz prawdziwe. Cokolwiek nie będziemy robić ma to swoje konsekwencje, które pojawią się w przyszłości.
„Zła karma” – czy wraca?
Zła karma budzi strach i obawy, zazwyczaj jest interpretowana negatywnie. Ta filozofia zakłada, że każde działanie ma znaczenie i jest ze sobą w pewnym stopniu powiązane. Człowiek nie może być całkowicie dobry, albo zły. Dlaczego? Tu kluczowe są czyny, które przechylają szalę w konkretną stronę.
Jeśli zależy nam, aby karma nie wracała w negatywnej odsłonie warto dobrze przemyśleć swoje zachowanie. Póki życie trwa możemy pewne rzeczy starać się naprawić. Wyważenie zła i dobra jest istotnym aspektem. Zła karma nie wróci, gdy nie będziemy czynić ludziom krzywdy. W sytuacji, gdy już popełnimy jakiś błąd ważne jest uzyskanie za niego wybaczenia, a więc żeby dana osoba nie czuła do nas urazy.
Nie można patrzeć na to tak, że zła karma to tylko kara. Właściwe podejście spowoduje, że obrót spraw się zmieni. To lekcja, albo nauka, którą trzeba przejść, aby dobro ponownie zawitało w naszym życiu. Nie można wobec tego nikogo obwinąć w tej kwestii. To my decydujemy o tym poprzez zachowanie, a zatem co przyniesie los i jaka karma do nas powróci!
Co robić aby wracała tylko „dobra karma”?
Dobra karma daje szczęście na wielu polach. Co można zrobić, żeby do nas wracała? Przede wszystkim trzeba czynić dobro, mniejsze lub większe nie ma to specjalnie znaczenia. Nawet drobne gesty, na przykład wybaczenie komuś wyrządzonej krzywdy, czy pomoc w zbiórce na rehabilitację chorego zaowocuje w przyszłości. Bezinteresowna pomocna dłoń również ma pozytywny wydźwięk i może przynieść masę korzyści.
Nie tylko czynienie serdeczności przyciąga dobrą karmę, ale także staranie się naprawić popełnione błędy. Czynić dobro można na wiele sposobów, od gestów, po słowa. Rozmowa z osobą w potrzebie, albo podzielenie się niepotrzebnymi przedmiotami to również sposoby na powrót karmy w pozytywnym znaczeniu. Przyzwoitość kształtuje szczęście!
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.