usmiechnieta kobieta

Dystans do siebie – co to znaczy i jak zacząć go mieć?

Dystans do siebie to ważna rzecz w życiu każdego człowieka. Niestety, ale nie wszyscy mogą się pochwalić posiadaniem tej umiejętności. Co tak naprawdę znaczy mieć dystans do siebie? W jaki sposób się objawia? W naszym artykule zgłębiamy ten temat. Koniecznie go zatem przeczytaj!

Dystans do siebie – co to właściwie znaczy?

Dystans do siebie oznacza, że dostrzegasz swoje zalety oraz wady, poza tym patrzysz na siebie obiektywnie. To powoduje, że nie traktujesz wszystkich słów oraz czynów innych ludzi zbyt personalnie. Masz w ten sposób zupełnie odmienne postrzeganie na wiele kwestii, a to zdecydowanie pomaga w życiu codziennym. W skrócie mówi się, że mieć dystans do siebie to posiadać inną perspektywę, dużą świadomość.

Kiedy masz dystans do siebie to inni postrzegają Cię bardzo pozytywnie. Dlaczego? Takie osoby są bowiem pełne życia przede wszystkim jednak będą sympatyczne i radosne. Dobrze radzą sobie z niepowodzeniami, poza tym właściwie oceniają swoje możliwości. Co najważniejsze, widać w ich zachowaniu swobodę.

Po co nam dystans do samego siebie?

Nie da się ukryć, że dystans do siebie naprawdę się przydaje w wielu sytuacjach. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak bardzo. Nie należy mylić tego nigdy z wysokim ego! Posiadanie dystansu do siebie to dla wielu klucz do szczęścia. Śmiech wprawia w dobry nastrój, poprawia atmosferę oraz pozwala rozładować napięcie.

Zdecydowanie ta umiejętność sprawia, że człowiek jest szczęśliwszy, bo:

  • przyjmuje krytykę, a nawet jest w stanie ją docenić
  • nie irytuje się bez powodu
  • „oswoił” swoje kompleksy
  • do własnego „ja” podchodzi z humorem, a nawet i z przymrużeniem oka
  • lepiej znosi negatywne emocje, czy stresowe sytuacje
  • ma szerszą perspektywę
  • nie traktuje wszystkiego śmiertelnie poważnie
  • posiada wysoką samoocenę
  • łatwiej mu pójść na kompromis
  • potrafi z siebie żartować
  • patrzy na siebie bez nadmiernej powagi
  • posiada pewien luz
  • nie przejmuje się wszystkim co się dzieje.

Dystans do siebie składa się z wielu składowych, które pozwalają nam na chłodną, a zarazem rozsądną ocenę. Ta umiejętność sporo zmienia w życiu. Doceniamy siebie takimi jakimi jesteśmy, ponadto mniej się przejmujemy ocenami, czy wypowiedziami innych osób. Dodatkowo pewność siebie pozwala nam być bardziej kreatywnym, otwartym oraz pokornym. Trudniej jest takiego kogoś wyprowadzić z równowagi. Posiadanie dystansu do siebie gwarantuje obiektywne spojrzenie na siebie, jak i na innych. Wymaga jednak wysokiej pewności siebie, choć nie nadęcia ani arogancji.

myslaca kobieta

Dlaczego tak ciężko zdobyć się na odrobinę dystansu?

Nie każdy człowiek ma dystans do siebie. Mimo wszystko warto zdobyć tę umiejętność, bo wtedy życie będzie dużo prostsze. Niestety, ciężko jest zmienić siebie z dnia na dzień, bo to wymaga dużo pracy oraz otwartości na nowe. Wychowanie oraz przeżycia mają spory wpływ na osobowość człowieka, zwłaszcza w okresie dorastania. Krytyka, czy ocenianie przez dorosłych zdecydowanie nie pomaga w budowaniu pewności siebie i poczucia własnej wartości wśród dzieci. Trzeba pamiętać, że naprawdę różne czynniki kształtują naszą postawę. Negatywne odczucia, między innymi porównywanie powoduje, że potem ciężko jest mieć dystans do siebie. Ciekawostką jest to, że nie każdy wie, że nie jest to cecha charakteru, bowiem to wyłącznie umiejętność możliwa do opanowania. W jaki sposób można to zrobić? Musimy przygotować się na zmianę myślenia, poza tym na fakt, że nie uda się to od razu. Czasami konieczna jest pomoc specjalisty, na przykład psychologa i przepracowanie pewnych kwestii. Można oczywiście samodzielnie starać się być innym człowiekiem, między innymi doceniając siebie oraz pozbywając się obaw przed popełnieniem gafy.

  Kobiecy foch - czym się objawia i jak sobie z nim poradzić?

Dystans zależy od naszego nastawienia oraz od poczucia własnej wartości. Jego brak jest związany bezpośrednio z uciekaniem od swojego prawdziwego „ja”, dążeniem do perfekcji, nierealistycznymi oczekiwaniami, usilnym porównywaniem z innymi, czy z nadwrażliwością na swoim punkcie. Pozbycie się tego wszystkiego to misja długotrwała i skomplikowana, bo określony sposób myślenia ciężko zastąpić. Zmiana nastawienia to przełomowy moment, który sprawia, że w głowie wszystko układa się zupełnie inaczej niż wcześniej. Zyskujesz powiew świeżości, inną perspektywę, która daje Ci luz, akceptację wad oraz uśmiech.

A co oznacza „dystans do kogoś”?

„Dystans do kogoś” takie słowa padają bardzo często z ust niektórych osób, aczkolwiek nie każdy wie co one dokładnie oznaczają. W momencie, gdy poznajemy ludzi to z reguły mamy dużo większy dystans, bo kierujemy się przede wszystkim logiką, a nie emocjami. Czas jednak sprawia, że on stopniowo się skraca i to normalne. To pozwala nam dokładnie kogoś poznać, zarówno sposób bycia, jak i charakter. Bywa również tak, że świadomie się dystansujemy, na przykład ograniczamy kontakt, czy mniej angażujemy się w budowanie relacji. To najprościej mówiąc traktowanie innych na odległość, a więc z widoczną rezerwą.

W jaki sposób zyskać dystans do innych? To trudne ale możliwe. Pamiętaj, że nigdy nikt nie patrzy wyłącznie na Ciebie, a przede wszystkim nie ocenia Cie. Komentarze będą pojawiać się zawsze, ale to wyłącznie od Ciebie zależy jak do nich podejdziesz. Naucz się żartować z siebie, bowiem to zmieni postrzeganie własnej osoby, a to bezpośrednio przełoży się na kontakty z innymi ludźmi. Technik, które pomogą zdobyć pewność siebie, a w ten sposób i dystans do siebie jest cała masa. Zyskasz, dzięki nim wewnętrzny spokój, który przełoży się bezpośrednio na sympatię do Ciebie. Osoby wesołe są zdecydowanie lepiej postrzegane niż te smutne, zakompleksione oraz zamknięte w sobie. Nie ma wątpliwości, że dystans do siebie, a także do innych jest niezbędną umiejętnością, którą należy opanować, ponieważ on umożliwia nam łatwiej obcować z ludźmi.

kobieta zastanawia sie

Brak dystansu do siebie – jakie może mieć skutki?

Brak dystansu do siebie to problem dużej grupy społeczeństwa. To dotyka masę osób i to w różnym wieku. Nie ma sztywnych reguł, aczkolwiek problem z dystansem miewają przede wszystkim ludzie zakompleksieni, perfekcjoniści, a także narcystyczne osobowości. Choroby psychiczne i zaburzenia także nie pozostają tu bez znaczenia.

Niestety, ale pojawiają się pewne poważne skutki, gdy mowa o braku dystansu do siebie. Przede wszystkim tacy ludzie są:

  • sztywni
  • drażliwi
  • zamknięci w sobie
  • zakompleksieni
  • niedostępni

poza tym:

  • nie wiadomo jak zareagują na żarty
  • mają trudność z przyjmowaniem krytyki
  • wstydzą się tego, że nie są idealni
  • nie rozumieją ironii
  • źle znoszą ocenę innych
  • dzielą ludzi na lepszych i gorszych
  • biorą wszystko za bardzo do siebie
  • nie kontrolują swoich emocji
  • na wszystko reagują emocjonalnie
  • traktują wszystko śmiertelnie poważnie
  • usilnie starają się zatuszować wszelkie popełnione błędy lub gafy
  • nie potrafią odpuszczać.
  ENTJ (osobowość typu Dowódca) - cechy, zalety, wady, znani Dowódcy

Nie masz dystansu do siebie? To źle, bo to wpływa negatywnie na Twoje życie codzienne, kontakty z innymi ludźmi, poza tym na pracę i na postrzeganie samego siebie. Koniecznie przygotuj się na to, że stracisz mnóstwo nerwów, a do tego pojawią się jeszcze inne negatywne emocje, które będą Cię dręczyć. Gorączkowe skupianie się na problemach komplikuje życie, tak samo jak wnikliwa analiza wszystkiego co się dzieje. Nie jesteś przecież pępkiem świata, a cudze oceny są całkowicie poza kontrolą. Warto zacząć działać zupełnie inaczej, a więc wyjść ze swojej strefy komfortu, dlatego że dzięki temu uda się czerpać większą satysfakcję z życia.

Jak zacząć mieć dystans do siebie?

Kiedy masz dystans do siebie to naprawdę da się zauważyć. Czasami potrzeba mniej lub więcej czasu, aby to wyczuć. Mimo to obserwacja czyjegoś zachowania lub baczne słuchanie rozmowy pozwala to skutecznie wyłapać. Sam również łatwo stwierdzisz, jak jest w Twoim przypadku. Kiedy posiadasz dystans to automatycznie patrzysz na siebie z życzliwości, do tego nie zapominasz o poczuciu humoru, wyrozumiałości, a do tego posiadasz zdrowy osąd. Nie musisz wszystkiego traktować śmiertelnie poważnie i brać tego aż tak do siebie.

zastanawiajaca sie kobieta

Dystans do siebie to niezmiernie przydatna umiejętność. Nie każdy się z nią „rodzi”, ale można sobie na całe szczęście ją wypracować. W jaki sposób? Czeka Cię sporo pracy ze sobą i ze swoimi „demonami”. Poniżej znajdziesz kilka skutecznych trików, które pozwolą Ci zyskać dystans do siebie. Oto one:

  • zapomnij o porównywaniu się z innymi, zamiast tego doceń swoje wady i zalety, a więc kochaj siebie oraz wspieraj każdego dnia – praw sobie komplementy, nagradzaj osiągnięcia i ucz się na błędach, nigdy ich nie wytykaj
  • popatrz na siebie z zupełnie innej perspektywy, poza tym naucz się z siebie śmiać – poczucie humoru, luz, a także danie sobie szansy na opadnięcie emocji pozwoli zmienić postrzeganie
  • unikaj traktowania każdej krytyki, czy oceny personalnie oraz emocjonalnie, za to daj sobie czas na przemyślenie tego i na wyciągnięcie wniosków, czyli na ochłonięcie
  • nie próbuj kontrolować wszystkiego wokół i nie wstydź się tego, że nie jesteś idealna, bo nikt taki nie jest – jesteśmy tylko ludźmi, którzy popełniają błędy i mają wady
  • naucz się kontrolować swoje emocje, bo inaczej one zawładną Twoim życiem i odbiorą Ci dystans do siebie
  • czasami odpuść sobie, dlatego też nabierz potrzebnego dystansu.

Dystans do siebie zbudujesz dzięki:

  • trenowaniu poczuciu humoru, a więc skup się na żartowaniu i patrzeniu zupełnie inaczej na słowa wypowiadane przez innych
  • patrzeniu na siebie życzliwie – koniecznie praw sobie komplementy, poza tym przestań wszystko kontrolować
  • uzmysłowieniu sobie, że krytyka może dotyczyć naszego zachowania, czy pomysłu, a nie bezpośrednio naszej osoby, choć wielu ma takie właśnie wrażenie
  • stosowaniu języka dystansującego, a więc mów do siebie w drugiej bądź w trzeciej osobie, gdy prowadzisz wewnętrzny monolog.

Małe kroki to idealna metoda, aby pracować nad dystansem do siebie. Powoli, stopniowo zmieniaj pewne kwestie w swoim sposobie myślenia. Czas oraz praca nad sobą to jedyna recepta na sukces.