kobieta spi

Sennik babiloński – znaczenie snów według starożytnych Babilończyków

Wiele osób twierdzi, że sny mogą być prorocze. Starożytni Babilończycy tłumaczyli ich znaczenie, co więcej doszukiwali się w nich „drugiego dna”. Do dziś niektórzy korzystają z sennika babilońskiego, ponieważ zawarte tam informacje wciąż są niebywale aktualne.

Wskazówki ukryte w sennych marzeniach mogą zapowiadać nadchodzącą przyszłość, albo przed czymś nas ostrzegać. Dzięki nam poznasz najpopularniejsze interpretacje sennych mrzonek według Babilończyków! 

Historia sennika babilońskiego

Babilończycy byli animistami – to system wierzeń, w których uznaje się, że istoty nieludzkie także mają duszę. Chodzi nie tylko o zwierzęta, ale również o rośliny i inne przedmioty nieożywione. Posiadają one dusze bogów lub demonów. W tej społeczności przesądy, wróżby, a także amulety miały ogromną moc. Dzięki nim ludzie wiedzieli, jak mają postępować, dlatego sennik babiloński stanowił w ich życiu istotną rolę.

Pomagał odpowiednio zinterpretować nocne mrzonki. Co więcej, dawał kluczowe wskazówki, które miały pomóc rozwiązać problemy, pokonać choroby, czy uniknąć ewentualnych nieprzyjemności dnia codziennego.

Sennik babiloński to najstarszy ze wszystkich istniejących. Potrafił on przetłumaczyć prawie każdy sen, a co za tym idzie, starożytni Babilończycy doskonale wiedzieli co ich czeka w przyszłości, albo na co powinni uważać. Bardzo dużo tam odniesień dotyczących natury, zwierząt, czy ludzi. Sennik babiloński odbierany był, jako znaki boże.

Asyryjski król Aszurbanipala zapisywał swoje sny na glinianych tablicach. Następnie te wskazówki użył rzymski geograf Artemidor. W ciągu kolejnych lat dopisywano do tego  dalsze znaczenia nocnych mrzonek. Sennik babilończyków zachował się aż do obecnych czasów. Mimo upływu lat wciąż można z niego korzystać i szukać tam wskazówek, które zinterpretują nasze sny.

Najpopularniejsze znaczenia snów według starożytnych Babilończyków

Czasami tuż po przebudzeniu próbujesz rozszyfrować swoje marzenie senne? Pomocna może się okazać nasza lista, na której pojawiają się najpopularniejsze znaczenia nocnych iluzji – oczywiście według sennika babilońskiego!

  Samiec alfa - kto to jest? Cechy charakteru i psychologia alfy

Dzięki temu rozszyfrujesz tajemniczy przekaz. Być może dowiesz się czegoś o nadchodzącej przyszłości lub zmianach, które w niedługim czasie nastaną w Twoim życiu.

1. Sen o szczurze

Szczur pojawiający się w marzeniach sennych według starożytnych Babilończyków oznaczał zasadzkę. Martwe zwierze natomiast to symbol tego, że wkrótce pokonasz swoich wrogów

2. Sny o psie

Za to pojawiający się pies to zazwyczaj dobry omen. Często to znak, że otaczają Cię prawdziwi przyjaciele. Gdy bawisz się z nim – to zapowiedź pogodzenia się z osobą, z którą od dawna masz konflikt. Niestety, gdy w sennym marzeniu czworonóg Cię ugryzie więc, że ktoś działa za Twoimi plecami. Złą wróżbą jest także widok wściekłego zwierzęcia. To znak, że Twój przyjaciel będzie mieć poważne kłopoty.

3. Sen o wężu

Wąż w sennej mrzonce według Starożytnych Babilończyków to bardzo zły omen, dlatego spodziewaj się wkrótce przeciwności losu, a nawet sporych kłopotów. Nie ominą Cię nieszczęścia.

W senniku babilońskim znajdziesz opisy nie tylko dotyczące zwierząt, ale również przedmiotów, postaci, czy czynności.

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze z nich:

1. Sen o krwi

Śniła Ci się krew? To zarówno może być dobra, jak i zła wróżba. Jeśli piłaś krew to świetnie, ponieważ w niedalekiej przyszłości spełnią się Twoje najskrytsze pragnienia. Ciągnąca się czerwona ciecz to także korzystny omen powodzenia. Za to czarna krew niestety, zapowiada chorobę.

2. Sen o zębach

Wiele osób śni o zębach. W senniku babilońskim także jest o nich wzmianka. Ta mrzonka nocna ma naprawdę wiele znaczeń. Wypadające zęby to zły znak nadchodzącej śmierci. Zakrwawione sugerują, że odejdzie ktoś z najbliższej rodziny, a niezakrwawione – dalsi krewni lub przyjaciel. Rosnące to widmo, że wyjaśnisz męczące Cię nieporozumienia. Dobrym proroctwem jest też widok lśniących zębów – to przyjaźń.

  Gaslighting - co to jest i jak bronić się przed manipulacją?

3. Sen kobieta w ciąży

Sen o kobiecie w ciąży? Uwaga – czekają Cię nowe nowiny.

4. Gromadka dzieci

Sen  całej gromadce dzieci? To ogromna radość. Złym omenem będzie jedynie maluch bądź niemowlę. Dlaczego? Ponieważ to zapowiedź choroby.