toksyczna tesciowa

Toksyczna teściowa – co zrobić, żeby się od niej uwolnić? 5 sygnałów ostrzegawczych i jej cechy

Wredna teściowa – tak wiele osób mówi o matce swojego partnera. Nie da się ukryć, że ta kobieta może znacząco utrudnić nam życie. Jakie sygnały świadczą o tym, że mamy do czynienia z toksyczną osobą? Jak uwolnić się od takiej matki? W naszym artykule znajdziesz wszystkie informacje dotyczące tego tematu. Koniecznie sprawdź szczegóły!

Toksyczna teściowa – jakie ma cechy? 5 sygnałów, które o tym świadczą

Toksyczna teściowa bywa sporym problemem w małżeństwie. Taka kobieta ma niezwykle silną więź ze swoim dzieckiem. Poczucie odrzucenia przez syna, a także inne negatywne emocje sprawiają, że o wszystko obwinia synową. Czasami taka matka nie zdaje sobie sprawy, że robi coś źle i poprzez swoje niestosowne zachowanie krzywdzi innych. Toksyczna teściowa działa dość specyficznie, między innymi to:

 • Brak szacunku

Teściowa, która nie słucha ani nie szanuje zdania swojej synowej, poza tym wszystko komentuje przy każdej nadarzającej się okazji, czy wytyka non stop wady z pewnością jest toksyczna.

 • Plotkara

Wiele toksycznych teściowych uwielbia tworzyć plotki o rodzinie syna, jak i wynosi wiele poza mury jego domu. Chętnie rozmawia o jego życiu z innymi ludźmi przede wszystkim z sąsiadkami. To powoduje, że czuje się ważnym źródłem informacji, do tego to idealny sposób, aby ukryć fakt, że nie ma się zbyt wiele do powiedzenia w innych kwestiach.

 • Krytyk

Teściowa, która przy każdej nadarzającej się okazji krytykuje swoją synową zapewne jest toksyczna. Zawsze wytyka nawet najdrobniejsze błędy, poza tym ciągle rzuca uszczypliwe uwagi. Bez przerwy da się słyszeć negatywne zdania skierowane w kierunku żony syna. Co ważne, wielokrotnie robi to z uśmiechem na twarzy.

 • Szuka ciągłego kontaktu

Toksyczna teściowa zabiega o uwagę, a przede wszystkim o czas. Zaproszenia na obiady, wspólne wyjścia, proszenie o pomoc nawet w błahych sprawach to dla niej norma. To wszystko ma na celu większą kontrolę nad życiem syna.

 • Kontrola

Bywa tak, że teściowa stara się kontrolować życie swojego dziecka. Wpływa na jego plany i marzenia, poza tym próbuje opleść jego rodzinę wokół palca.

wredna tesciowa

Toksyczna teściowa vs zięć – czy warto z nią walczyć?

Teściowa manipulantka jest sporym problemem dla pary, bo wpływa na ich życie mniej lub bardziej. Zięć musi być przygotowany na to, że ta kobieta będzie go krytykować, oczerniać, ponadto spróbuje zmieniać jego decyzje. Oczywiście nie warto walczyć z taką osobą, bo to może tylko jeszcze bardziej pogorszyć stosunki rodzinne. Co wobec tego zrobić? Szacunek jest ważny, tak samo jak unikanie konfrontacji. Czasami będzie to niezwykle trudne ale ona pod byle pretekstem może zaostrzyć jeszcze konflikt. Toksyczna teściowa vs zięć to ryzykowne starcie. Warto pozwolić jej angażować się w sprawy, choć tylko te błahe, dzięki temu poczuje się ona potrzebna, do tego będzie miała pewnego rodzaju „władzę”, której bardzo pragnie. Dużo jednak zależy od jej zachowania, usposobienia oraz od cierpliwości męża jej córki. Nie zawsze uda się im dogadać, nie mówiąc o utrzymaniu przyjacielskich stosunków.

  ENTP (osobowość typu Dyskutant) - cechy, zalety, wady, znani Dyskutanci

A co w przypadku spięć na linii teściowa vs synowa?

Wiele matek jest zazdrosnych o synowe, ponadto uważa, że nie są one godne jej syna. Taka teściowa rzadko kiedy jest dobra. Z pewnością da się odczuć jej niechęć, jak i pragnienie ciągłej kontroli nad życiem swojego dziecka. Teściowa vs synowa to przeciwnik trudny, bowiem jedna wie wszystko najlepiej, a ta druga zwyczajnie „ukradła” jej syna. Ta relacja w niczym nie przypomina związku matka-dziecko, wręcz przeciwnie, obie kobiety są dla siebie rywalkami, które ze sobą konkurują. Co ważne, każda na swój sposób stara się udowodnić swoją wyższość, a to tylko zaognia konflikt. Ataki są normalną sprawą, tak jak manipulacja oraz krytyka. Dwie strony starają się zrobić wszystko, aby facet wybrał tylko jedną. Co w przypadku spięć na linii teściowa vs synowa? Trzeba mimo wszystko okazywać sobie szacunek, choć bez wyznaczenia wyraźnych granic nic się nie uda. Każdy ma bowiem prawo podejmować własne decyzje. W momencie, gdy syn jest bardzo związany z matką to automatycznie konflikt kobiet się zaognia jeszcze mocniej.

Toksyczna teściowa – co na to psychologia?

Narcystyczna teściowa skutecznie uprzykrza codzienność. Toksyczna matka budzi w człowieku najgorsze emocje. Istnieje nawet coś takiego, jak paniczny strach przed teściową – penterofobia. To naprawdę mocno odczuwalna sytuacja dla synowej bądź zięcia, bowiem pojawiają się liczne symptomy tego zjawiska. Co się dzieje? Człowiek czuje lęk i ciągły strach, poza tym ma inne objawy, które uda się dostrzec gołym okiem. Kontakt z teściową powoduje drżenie, suchość w ustach, nudności, wymioty, a także płacz oraz nieregularne bicie serca. Toksyczna teściowa jest w tym momencie największą zmorą, wręcz koszmarem.

toksyczna starsza kobieta

Depresja a toksyczna teściowa – nie daj zniszczyć się nerwowo!

Teściowa potrafi naprawdę zmienić życie i to na gorsze. Kontakt z nią wielokrotnie psuje rodzinny spokój, do tego jest przyczyną spięć, frustracji, a nawet przygnębienia. Manipulacje tej kobiety powodują, że człowiek czuje się coraz gorzej, zwłaszcza gdy małżonek jest po jej stronie. Nie da się ukryć, że taka sytuacja negatywnie odbija się nie tylko na relacji, ale i na zdrowiu. Toksyczna teściowa bywa niekiedy przyczyną pojawiania się depresji. Stany lękowe i ataki paniki, a także obniżony nastrój ma swoje poważne konsekwencje. W tym momencie należy odbudować poczucie pewności siebie oraz pokonać strach, który nas paraliżuje. Psycholog w większości wypadków okazuje się niezbędny, aby sprostać depresji, jak i strasznej teściowej.

  Czy i kiedy dusza przychodzi się pożegnać?

A może teściowa Ciebie po prostu nie lubi? Oznaki niechęci

Fałszywa teściowa najczęściej skutecznie ukrywa niechęć do partnera swojego dziecka. Robi wszystko, aby on nie zauważył, że zwyczajnie nie lubi męża bądź żony, dzięki temu syn lub córka nie będzie mieć do niej pretensji. Co wtedy się dzieje? Wykorzystuje liczne sztuczki, przede wszystkim:

 • stosuje kary, między innymi ignoruje drugą osobę, nie szanuje jej zdania i mówi w taki sposób, aby ktoś poczuł się winny
 • wyprowadza z równowagi i robi to specjalnie
 • wpędza człowieka w psychiczny dołek zarówno słowami, jak i czynami
 • przychodzi nieproszona, bo ma gdzieś wasze plany i zajęcia
 • podważa Twoje zdanie i krytykuje nawet przy wnukach
 • kieruje rozmową w taki sposób, aby i tak wyszło na jej
 • podważa słowa i decyzje partnera swojego dziecka.

Kiedy teściowa kogoś nie lubi da się to odczuć i to na różne sposoby. Manipuluje swoim dzieckiem, aby nastawić go przeciwko partnerowi, poza tym wszystko dokładnie nadzoruje. Dosłownie wchodzi na głowę i ma gdzieś, że jej pociecha posiada własne życie i nową rodzinę. Bez trudu wykorzystuje liczne formy szantażu, aby przekonać swoje dziecko do tego, że jego tylko ona wie co jest dobre dla syna lub córki.

toksyczna tesciowa krzyczy przez telefon

Jak uwolnić się od toksycznej teściowej?

Toksyczna teściowa to trudny zawodnik, bowiem nie poddaje się łatwo. Niestety, ale za nic ma sprzeciw i inne podobne zachowania. Co ważne, nawet gdy dzielą was setki kilometrów i tak jest w stanie ingerować w życie swojego dziecka. Jak uwolnić się od takiego człowieka? Nie ma jednej recepty, bo ludzie są różni, aczkolwiek warto spróbować pewnych rzeczy, które pomogą odciąć się od toksycznej matki. Polecamy:

 • dbać o swój związek i być zawsze lojalną wobec partnera
 • nigdy nie daj sobą manipulować, bo to spowoduje jedynie poczucie winy, do tego da teściowej satysfakcję
 • pokazuj swoje granice, ale rób to z głową inaczej teściowa obróci wszystko przeciwko Tobie
 • bądź dorosłym człowiekiem i traktuj tak samo teściową
 • słuchaj swojej intuicji i nią kieruj się w życiu
 • nie oczekuj zbyt wiele, bo możesz się tylko rozczarować
 • poszukaj w sobie odwagi, aby móc przeciwstawić się teściowej.

Czasami niestety, ale samodzielnie nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z toksyczną teściową, dlatego warto udać się do psychologa. Fachowiec pomoże zmienić podejście do sytuacji, a także nauczy nas jak w przyszłości radzić sobie z „atakami”. Zapewniamy, że specjalista pozwoli dostrzec problemy i uzdrowić relację, również tą małżeńską.