kobieta cierpi z powodu okresu

Jak zatrzymać okres? Skuteczne sposoby na zatrzymanie okresu

Miesiączka bywa problematyczna, często wypada w najmniej pożądanym momencie. To w wielu przypadkach mocno komplikuje nasze plany. Jak zatrzymać okres? Sprawdź skuteczne sposoby na chwilowe zatrzymanie krwawienia!

Sposoby na zatrzymanie okresu

Można zatrzymać okres na chwilę, albo przesunąć datę jego pojawienia się. Najlepiej sprawdzają się tutaj tabletki. Do najpopularniejszych należą:

  • Tabletki w blistrach po 21 sztuk w opakowaniu – dzięki nim okres przyjdzie spóźniony. Trzeba po skończonej dawce pominąć tygodniową przerwę i od razu zacząć przyjmować lek z nowego opakowania.
  • Tabletki w blistrach po 28 sztuk w opakowaniu – tutaj zaczynamy przyjmować nowe opakowanie leków już po połknięciu 21 tabletek z dawki na 28 dni. Dlaczego? Pozostała ilość, a więc 7 sztuk nie ma w sobie hormonów. Wobec tego nie posiadają aż takich właściwości.
  • Tabletki dwu- oraz trójfazowe – stosujesz je według sztywnych zaleceń lekarza ginekologa. Nie można tutaj samodzielnie podejmować prób ustalania dawek, ponieważ te leki są podzielone na 2 lub 3 hormony. Dlatego też konsultacja ze specjalistą jest niezbędna by zapobiec kłopotom ze zdrowiem!

Wyżej wymienione leki pomagają przesunąć datę występowania okresu, a nawet wstrzymać go całkowicie. Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczne, jednak najbezpieczniej jest, jak zalecania wyda nam lekarz.

Zatrzymanie okres na zawsze – czy to możliwe?

Terapia hormonalna jest w stanie nie tylko wstrzymać jednorazowo okres, ale i całkowicie go zatrzymać. Wykorzystuje się tu nie tylko leki antykoncepcyjne, ale również implanty, czy też wkładki hormonalne. Rozwiązań jest dość dużo.

Zatrzymanie okresu na stałe jest możliwe jeśli przyjmujemy bez przerwy leki antykoncepcyjne, wtedy nie dochodzi ani do krwawienia ani do owulacji. Jeśli decydujesz się na to rozwiązanie koniecznie poinformuj o tym lekarza ginekologa, to pozwoli Ci uniknąć wielu komplikacji. Poza tym będziesz pod stałą kontrolą specjalisty.

  Higiena intymna u kobiet - jak odpowiednio zadbać?

Kiedy mowa o stosowaniu wkładek hormonalnych i implantów nie zatrzymujemy całkowicie miesiączki, jednak zdecydowanie ograniczamy krwawienie prawie do minimum.  Choć u niektórych pań wcale nie pojawia się krew menstruacyjna, dlatego w ich przypadku okres jest zahamowany w całości.

Nie ma wątpliwości, że zatrzymanie okresu wpływa na gospodarkę hormonalną kobiety. Nie udowodniono jednak naukowo, że to zjawisko negatywnie działa na organizm na innych polach. Regularna kontrola ginekologa oraz wykonywanie podstawowych badań pozwala w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie, które rozwiąże ewentualne problemy zdrowotne.

Domowe triki na zahamowanie okresu

Istnieje sporo domowych sposobów, które powodują iż miesiączka się zatrzymuje lub spóźnia. Należy pamiętać, że większość z nich działa jedynie, jak placebo. Na szczęście te triki nie są niebezpieczne dla zdrowia jeśli podchodzimy do tego ze zdrowym rozsądkiem.

Poznaj domowe sposoby na zatrzymanie okresu:

  • Gorąca kąpiel – o niej mówi się często również przy wywoływaniu spóźnionej miesiączki. Ciepła woda zwiększa ciśnienie krwi, zdecydowanie poprawia krążenie.
  • Wino – ten typ alkoholu relaksuje, a więc ciało się rozluźnia. To raczej wpływa na nasze samopoczucie niż na fakt zatrzymania okresu, bo w wielu wypadkach powoduje to stres.
  • Napar z czarnej malwy – taki napój działa rozkurczowo, poza tym niweluje bóle miesiączkowe. U małego odsetka kobiet powoduje też zatrzymanie okresu. Co ważne trzeba pić go regularnie!
  • Seks – w czasie zbliżenia dochodzi do rozkurczenia mięśni macicy. Konsekwencją tego jest wzmożone krwawienie po stosunku. To krótkotrwałe zjawisko i szybko ustępuje, nie oznacza mimo wszystko, że okres będzie krótszy niż zwykle.

Wiele z wyżej wymienionych metod świetnie sprawdza się w ostatniej fazie miesiączki, czyli kiedy krwi jest niewiele. U dużej części kobiet, dzięki nim dochodzi do zatrzymania okresu. W ten sposób zapominasz o skąpym krwawieniu.

  Jakie są korzyści picia aloesu?

Dużo słyszy się o tym, że witamina C pomaga. Sok z cytryny nie jest w stanie ani zatrzymać okresu ani go skrócić, aczkolwiek w drobnym stopniu wpłynie na ilość krwi jaka się pojawi.