kobieta trzyma sie za brzuch

Jak wywołać okres? 5 sposobów na wywołanie okresu

Czasami okres się spóźnia i nie zawsze chodzi tutaj o ciąże. Przyczyn takiej sytuacji może być wiele, od stresu, po spory spadek wagi. Istnieją jednak domowe sposoby, dzięki którym można wywołać miesiączkę. Co ważne te triki są  bezpieczne dla naszego zdrowia, poza tym bardzo skuteczne. Poznaj 5 sposobów na wywołanie okresu!

Dlaczego okres się spóźnia? Poznaj najczęstsze przyczyny!

Cykle miesiączkowe składają się z kilku faz, czasami jednak pewne z nich się przedłużają, a to ma wpływ na występowanie krwawienia. Różnice 2-5 dniowe są normalnym zjawiskiem, więc nie powinniśmy się aż tak niepokoić. Kiedy są dłuższe, albo pojawiają się regularnie trzeba się lepiej przyjrzeć ciału, być może udać do lekarza, nie tylko do ginekologa. Dlaczego okres się spóźnia? Wpływ na to ma wiele aspektów, między innymi:

  • Ciąża – jeśli okres nie pojawia się w przeciągu 7 dni od planowanej daty warto zrobić test ciążowy, by wykluczyć zapłodnienie
  • Dojrzewanie, laktacja lub menopauza – wahania hormonalne mocno wpływają na okres
  • Stres – nie jest dobry dla naszego zdrowia, również dla miesiączki. Trauma, długotrwały stres, czy problemy to wszystko przyczynia się w dużym stopniu do zaburzeń hormonalnych
  • Dieta – jedzenie mocno wpływa na organizm. Restrykcyjne menu może być powodem spóźniania się okresu, tak samo jak za niska, tudzież za wysoka waga ciała
  • Infekcje – choroba również bywa przyczyną opóźniania się miesiączki, podobnie jak przyjmowanie lekarstw
  • Intensywny wysiłek fizyczny niekiedy powoduje niedobory mikro- i makroelementów, a to z kolei prowadzi do zachwiań gospodarki organizmu
  • Zaburzenia hormonalne i brak miesiączki mogą być sygnałem pewnych chorób, między innymi tarczycy.
  Nerwica - przyczyny, diagnoza, a także leczenie

Warto odnotowywać okres i inne poszczególne fazy cyklu miesiączkowego, między innymi owulacje. To pozwoli mieć większą kontrolę, poza tym będzie Ci łatwiej określić, jak długo spóźnia się planowane krwawienie. Wykorzystaj do tego tradycyjne formy, takie jak kalendarz, albo ściągnij sobie nowoczesną aplikację na telefon.

5 sprawdzonych sposobów, które przyspieszą krwawienie

Przyspieszyć okres można na wiele sposobów, od tych naturalnych, po farmakologiczne. Masa pań decyduje się na przyjmowanie leków, na przykład popularnej i łatwo dostępnej aspiryny. Warto jednak skonsultować to z lekarzem, bo za duża dawka może mieć fatalne konsekwencje, między innymi prowadzi do mocnego rozrzedzenia krwi. Dlatego też nie przekraczaj nigdy 1-2 tabletek na dobę!

Z reguły jednak kobiety stawiają na proste, a jakże skuteczne domowe patenty na wywołanie okresu. Co zrobić?

Poniżej znajdziesz 5 rozwiązań na wywołanie okresu:

1. Aktywność fizyczna – nie ma wątpliwości, że ruch pomoże przyspieszyć okres, do tego dostarczy Ci masę pozytywnych endorfin. Nie przesadzaj jednak z intensywnością i ilością treningów, bo może skończy się to kontuzją, albo przetrenowaniem, co gorsza jeszcze mocniejszym przedłużeniem cyklu miesiączkowego.

2. Stosunek seksualny

3. Masaż gorącym strumieniem wody, albo gorąca kąpiel w wannie – uważaj by woda nie była za gorąca, bo może dojść do poparzenia skóry!

4. Okłady termoforem w okolicy podbrzusza – zwróć uwagę na temperaturę wypełnienia, ma być ciepło, a nie za gorąco.

5. Kieliszek czerwonego wina – ten napój alkoholowy pomoże Ci się rozluźnić, do tego przyspieszy także krwawienie.

Wywoływanie okresu to nerwowa sytuacja, a myśli mamy wtedy różne. Spokój oraz relaks pomoże nam przywrócić równowagę, jak również przyspieszyć wystąpienie krwawienia. Warto wykonać test ciążowy jeśli myślimy, że zapłodnienie jest możliwe, to z pewnością zmniejszy napięcie.

  Czy wiesz, że kondycja błoń śluzowych ma wpływ na stan Twojego serca i innych organów wewnętrznych?

Mało popularnym sposobem jest przyjmowanie luteiny. Jak brać? Przez 5-7 dni doustnie lub dopochwowo. Niestety, konsultacja z lekarzem jest niezbędna przy stosowania tego leku.

Jeśli żadna z wyżej wymienionych rad nie pomogła to koniecznie udaj się do ginekologa na badania!