soczewki

Podstawowe zasady użytkowania soczewek kontaktowych

Korekcja wad wzroku za pomocą soczewek zyskuje na popularności. Miękkie szkła umieszczane bezpośrednio na powierzchni rogówki stanowią wygodną alternatywę dla okularów i są w stanie całkowicie zastąpić tradycyjne oprawki korekcyjne. Metoda ta przynosi rewelacyjne efekty w niwelowaniu skutków krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i prezbiopii. Prawidłowo dopasowane soczewki są praktycznie niewyczuwalne podczas noszenia. Musimy jednak pamiętać, że korzystanie z tych pomocy optycznych wymaga od nas przestrzegania pewnych zasad. Wiedza o tym pomoże uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.

Soczewki dobiera specjalista

Pierwsza i najważniejsza zasada dotycząca użytkowania szkieł kontaktowych brzmi: soczewki zawsze dobiera specjalista. Produkt ten, podobnie jak okulary, jest uważany za wyrób medyczny, w związku z czym jego dopasowaniem powinien zająć się ktoś, kto robi to profesjonalnie. Ekspertami w zakresie diagnozowania oraz kompensowania wad wzroku przy użyciu stosownych pomocy wzrokowych są optometryści. Ich zadaniem jest zbadanie stanu zdrowia naszych oczu oraz określenie wady refrakcji. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu i wykonanych badań optometrysta ustala, jaki rodzaj korekcji będzie dla nas najodpowiedniejszy. Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że podczas dopasowywania soczewek istotna jest nie tylko wada, lecz także budowa gałki ocznej. Noszenie niewłaściwie dopasowanych szkieł może prowadzić między innymi do:

  • niedotlenienia oka,
  • nieprawidłowej ostrości widzenia,
  • bólu głowy,
  • łzawienia,
  • nadmiernego mrugania,
  • zapalenia spojówek.

Dlatego jeśli chciałbyś zostać użytkownikiem szkieł kontaktowych, w pierwszej kolejności umów się na badanie wzroku.

Naucz się poprawnego zakładania soczewek

Ponieważ szkła kontaktowe bezpośrednio dotykają oczu, bardzo ważne jest zachowanie higieny. Należy zwrócić na to, by przed kontaktem z soczewkami mieć czyste dłonie. Zanim wyjmiesz szkła z opakowania dokładnie umyj ręce wodą z mydłem, a następnie osusz je ręcznikiem (najlepiej jednorazowym, papierowym). Wiele osób mających do czynienia z soczewkami po raz pierwszy obawia się, że ich zakładanie jest bolesne. Nic z tych rzeczy – co prawda kilka pierwszych aplikacji może wiązać się z pewnym dyskomfortem, jednak przy odrobinie wprawy niemiłe wrażenia z pewnością ustąpią. Nowoczesne szkła kontaktowe są odpowiednio miękkie i elastyczne, dlatego zarówno ich nakładanie, jak i zdejmowanie nie powinno sprawiać żadnych trudności. Dokładne zasady aplikacji i zdejmowania soczewek omówi z tobą specjalista podczas wizyty.

  Witaminy i tabletki na paznokcie – jakie brać?

Dbaj o czystość swoich soczewek

Aby soczewki mogły właściwie spełniać swoje funkcje i nie przyczyniły się do infekcji oka musisz pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Podpunkt ten powinni wziąć sobie do serca przede wszystkim użytkownicy odmian przystosowanych do wielokrotnego użytku, np. wersji dwutygodniowych czy miesięcznych. Jeśli zdecydowałeś się korzystać z soczewek, których używa się wielokrotnie przez określony czas, musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu i dezynfekcji szkieł specjalnymi środkami pielęgnacyjnymi. Powinieneś używać wyłącznie środków, które są do tego przeznaczone: zwykła woda z kranu absolutnie nie nadaje się do czyszczenia soczewek. Profesjonalne preparaty pielęgnacyjne nie tylko skutecznie czyszczą soczewki ze zgromadzonych na ich powierzchni zanieczyszczeń, lecz także zapewniają im odpowiednio wysoki poziom nawilżenia. Po zdjęciu soczewek z oczu i poddaniu ich dezynfekcji w płynie szkła należy umieścić w pojemniku na soczewki – to kolejne niezbędne akcesorium. Pamiętaj, że pojemnik do przechowywania powinien być tak samo czysty jak same szkła.

Używaj tylko oryginalnych i pełnowartościowych soczewek

Soczewek nie wolno kupować w przypadkowych miejscach. To złota zasada, którą warto zapamiętać. Choć wiele osób doskonale wie, jak dobrać soczewki, zdaje się zapominać o tym, że szkła kontaktowe pochodzące z niewiadomego źródła mogą wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku. Najlepszym miejscem do zakupu soczewek jest salon optyczny – nie drogeria, nie bazar i nie stoisko w supermarkecie. Tylko produkty dostępne u renomowanych optyków posiadają wszelkie certyfikaty potwierdzające ich oryginalność i wysoką jakość.