Wiele osób boi się zaproponować samodzielnie spotkanie, czyli wyjść z inicjatywą. Strach przed odrzuceniem, a więc przed porażką blokuje i powoduje lęk. W głowie pojawia się mnóstwo czarnych scenariuszy. Co można z tym zrobić? Jak zaproponować spotkanie, aby uzyskać zgodę? Spokojnie, mamy dla Ciebie aż 10 skutecznych sposobów, dzięki którym osiągniesz sukces!
Jak zaproponować spotkanie, aby się to udało? 10 sprawdzonych sposobów
Relacje damsko-męskie nie należą do najłatwiejszych. Jak zaproponować spotkanie, aby otrzymać pozytywną odpowiedź? Nie ma na to jednej, uniwersalnej, złotej reguły, choć można zdecydowanie ułatwić sobie sprawę. Jak? Poniżej znajdziesz 10 sprawdzonych sposobów. Koniecznie je wypróbuj!
1. Luz
Ważne jest zawsze odpowiednie podejście. Na luzie nie masz oczekiwań, zwyczajnie próbujesz. W ten sposób unikamy niebezpiecznego stresu, który może niektórych paraliżować. Dobrze przemyśl jednak jakie miejsce wybierasz na randkę. Spotkanie w domu może powodować sugestie co do seksu, za to spacer jest zupełnie niezobowiązujący. Złóż zwyczajnie drugiej stronie luźną propozycję, w której dyskretnie zapytasz, czy chce do Ciebie dołączyć. Możesz, na przykład powiedzieć „Wybieram się dziś do kina, chcesz dołączyć?”. Odmowa wcale niekoniecznie musi świadczyć o tym, że ktoś nie chce się spotkać. Może nie mieć akurat czasu lub zaplanował sobie coś innego. Nie bierz odrzucenia do siebie, dlatego że nie dotyczy Twojej osoby, a konkretnej sytuacji. Takie luźne pytanie nie pokazuje Cię jako osoby napalonej i zaangażowanej, to nic zobowiązującego.
2. Wybadaj teren
Zanim zaproponujesz spotkanie przeprowadź krótkie „śledztwo”, które pozwoli Ci sprawdzić, czy osoba w danym terminie jest wolna, czy może ma już jakieś plany. Nie odsłaniaj swoich emocji, prowadź zwyczajną luźną pogawędkę. Dopiero po wybadaniu sytuacji rzuć, na przykład „Może wybierzemy się na piwko? Daj znać kiedy masz wolną chwilę. Może dziś?”. To klasyczne pytanie bez podtekstów niezwykle uniwersalne.
3. Działaj spontanicznie!
Układanie sobie w głowie różnych scenariuszy tylko pogarsza sprawę, bowiem powoduje napięcie i obniża pewność siebie. Zamiast tego zdecyduj się na spontaniczną propozycję na luzie. To idealna opcja dla osób, które boją się odrzucenia i wciąż się wahają. Wysłanie krótkiej, choć kulturalnej wiadomości pokazuje, że nie masz ciśnienia. W razie odrzucenia to pamiętaj, że dotyczy ono konkretnie spotkania, a nie Ciebie!
4. Szybkie pytanie
Stres, obawa przed odrzuceniem i zwyczajny strach przed porażką – to wszystko powoduje, że nie masz odwagi się umówić. Jak zaproponować spotkanie? Tradycyjnie zadaj proste pytanie i bardzo szybkie. Wtedy nie będzie czasu na gdybanie i obawy. Wypowiedzenie tekstu typu „20 piwko w klubie. Dasz radę?” jest nieco oschłe, ale pozwala przełamać pierwsze lody i wyjść z inicjatywą. Dodatkowo nie odsłaniasz intencji, wobec tego może to być odebrane jako zwykłe kumpelskie wyjście, a zatem ryzyko odmowy jest nikłe.
5. Propozycja rzucona w trakcie zwykłej rozmowy
Czasami w trakcie rozmowy schodzicie na różne tematy. To może być doskonała okazja, aby zaproponować spotkanie. Gawędzicie o nowo otwartym lokalu albo o ostatnio obejrzanych filmach w kinie? To świetny pretekst, żeby w rozmowę wpleść niby przypadkiem zaproszenie. Wyjdzie bardzo naturalnie, poza tym nie będzie czasu na długie zastanawianie się jaką odpowiedź otrzymamy. Każdy pretekst może być bodźcem do odważenia się i zapytania o wspólne wyjście. Wykorzystaj to!
6. Żarty
Poczucie humoru pomaga rozładować napięcie. Mężczyźni, jak i kobiety bardzo doceniają, gdy ktoś pokazuje swoje wesołe usposobienie. Warto to wykorzystać, aby zaproponować spotkanie. To niecodzienne rozwiązanie, aczkolwiek może dawać naprawdę dobre wyniki. W żartach zaproponuj, że wpadniesz do niej na kolację, bo masz wyśmienite wino, czy też wygrałeś voucher na pizzę i szkoda, żeby się zmarnował. Błyskotliwość połączona z luzem i humorem to jest sprawdzony przepis na podbicie serca. Taka propozycja będzie zaskoczeniem, a ryzyko odrzucenia nie jest duże. Nawet jeśli ktoś się nie zgodzi wszystko będzie uznawane tylko za żart, więc bez obaw ryzykuj.
7. Szczere wyznanie
Jak zaproponować spotkanie? Odważne osoby powiedzą wprost, że mają ochotę na wspólne wyjście. To będzie nieco stresujące, ponieważ wszystko od razu stawiasz na jedną kartkę i nie wiesz jaka będzie odpowiedź. Jeśli ktoś jest zainteresowany kontynuowaniem znajomości z pewnością się zgodzi, ewentualnie zaproponuje zupełnie inny termin spotkania jeśli nie będzie mieć akurat czasu.
8. Poproś o pomoc
Czasami pod pretekstem pomocy może kryć się zaproszenie na spotkanie. To popularne rozwiązanie, które wybierają przede wszystkim panie, które boją się odrzucenia. W zasadzie nie ma mowy o czymś więcej niż zwyczajne wsparcie w konkretnym celu. Poproś faceta o pomoc, na przykład przy wyborze sprzętu, czy awarii auta. Takie spotkanie nie będzie typową randką, więc poczujesz się zdecydowanie bardziej swobodnie. Nie oczekujecie przecież tu fajerwerków, a kto wie może właśnie przez przypadek zadzieje się między wami chemia.
9. Zapytaj o plany
Sprytnym sposobem na zaproszenie na spotkanie jest zapytanie o plany drugiej strony, na przykład na wieczór. Zyskujesz, w ten sposób automatycznie pretekst, który będzie łatwo w dalszej rozmowie wykorzystać. W trakcie pogawędki możesz zasugerować, że chętnie byś spróbowała, tudzież że uwielbiasz to samo lub też planowałaś się tam udać. Prawdopodobieństwo, że się zobaczycie jest tu bardzo duże. Odważ się zapytać o plany, a wszystko potoczy się już bardzo naturalnie.
10. Wykorzystaj wspólne zainteresowania
Nic tak nie zbliża, jak podobne lub takie same zainteresowania. Możecie gadać o tym wiele godzin, a i tak wam się nie znudzi. Pasje przecież łączą ludzi! Co więcej, dzięki temu, że macie identyczne hobby zyskujecie mocny pretekst do spędzania czasu razem. To również doskonały argument, żeby zaproponować wspólne wyjście i razem poświęcić się konkretnemu zainteresowaniu.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.