chora kobieta

Choroby kobiece – co warto o nich wiedzieć? Najpopularniejsze schorzenia

Kobiety bez względu na wiek dotykają różnego rodzaju choroby kobiece. Często ignorujemy objawy i myślimy, że dolegliwości z czasem same ustąpią. Niestety, nie zawsze tak jest. Dlatego warto poznać najpopularniejsze choroby kobiece. Co trzeba o nich wiedzieć? Zobacz!

Endometrioza – popularne kobiece schorzenie

Endometrioza to jedna z najbardziej znanych chorób ginekologicznych. Komórki endometrium przenikają, między innymi do jajników i jajowodów. I to największy kłopot, ponieważ nigdy nie powinny się tam znaleźć. Do tego powodują, że pojawiają się właśnie w tych miejscach blizny, torbiele bądź stany zapalne.

Niestety, ta choroba na początku może nie dawać żadnych objawów. Choć wiele pań odczuwa dość silne bóle miesiączkowe przed, jak i w trakcie okresu. Ponadto, pojawia się zmęczenie, bóle podczas współżycia, bolesne jajeczkowanie, tudzież dolegliwości żołądkowe – biegunka, wzdęcia, zaparcia, czy niestrawność.

Aby mieć pewność, czy cierpimy na endometriozę wystarczy udać się do ginekologa. Lekarz wykona badanie USG, a następnie laparoskopię w znieczuleniu ogólnym.

Leczenie wymaga przyjmowania leków, od przeciwbólowych, po hormonalne, głównie antykoncepcyjne. Niekiedy konieczne jest udrożnienie jajowodów. Pomoże również dieta obniżająca poziom estrogenu. W menu powinno się zatem znaleźć pełnoziarniste pieczywo, rozmaite kasze, tłuste ryby oraz owoce i warzywa.

Bolesne miesiączki – jak je przetrwać?

Kobiety w różnym wieku borykają się z bolesnymi miesiączkami. Towarzyszą im nie tylko bóle, ale również osłabienie organizmu, a co za tym idzie, zmęczenie, omdlenia i inne dolegliwości. To wszystko może być spowodowane budową anatomiczną, albo chorobą. Warto udać się do ginekologa, aby wykluczyć schorzenia weneryczne, endometriozę, mięśniaki macicy bądź niedoczynność tarczycy.

  Masz uporczywy kaszel? Sprawdź, jak z nim walczyć!

Bolesne miesiączki można zmniejszyć poprzez przyjmowanie leków przeciwbólowych,  przeciwzapalnych, ewentualnie hormonalnych.

Ból pomoże zniwelować odpowiednio skomponowana dieta. Pij herbatki ziołowe, na przykład z rumianku, czy melisy. Ogranicz spożywanie cukrów, gazowanych napojów oraz zmniejsz ilość przyjmowanego nabiału. Sięgaj za to śmiało po ryby, jak i produkty zawierające błonnik. Jedz bakalie, owoce i warzywa bogate w cenne witaminy oraz minerały.

Rak szyjki macicy

Ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy jest największe pomiędzy 35-44, albo 50-60 rokiem życia. To nowotwór złośliwy umiejscowiony w okolicy szyjki macicy.

Ten rak nie ma objawów klinicznych. Rzadko kiedy występuje krwawienie, zapalenie pochwy, czy zaburzenia hormonalne. W dalszym stadium choroby pojawiają się one częściej. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Test cytologiczny, pomaga wykryć raka szyjki macicy we wczesnym okresie rozwoju.

Ten rodzaj nowotworu leczy się zazwyczaj metodami chirurgicznymi, ewentualnie chemioterapią i radioterapią.

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to po prostu niedobór hormonów tarczycy. Potrzebne jest tutaj badanie krwi TSH, aby określić stężenie. Dodatkowo lekarz może wykonać USG tarczycy.

Objawami tej choroby może być zmęczenie, częste zaparcia, bóle głowy, obrzęk szyi, czy też sucha skóra lub problemy z zajściem w ciąże.

Zazwyczaj trzeba przyjmować leki, kontrolować się, ponieważ to terapia długotrwała.

Nadczynność tarczycy

Natomiast nadczynność tarczycy powoduje nadmierne wydzielanie hormonów – tyreotoksykozy. Tu  także potrzebne jest badanie TSH.

Objawami nadczynności tarczycy jest nadpobudliwość, ciągła szybka akcja serca, biegunka, czy spadek wagi.

Ten rodzaj choroby również leczy się lekami, które trzeba przyjmować przez długi okres czasu.

Choroba Hashimoto

Choroba Hashimoto to defekt limfocytów T, dziedziczne. Dzięki badaniu TSH lekarz będzie mógł wdrożyć leczenie w postaci leków.

Najczęstsze objawy to senność, wzrost masy ciała, zaparcie, wypadanie włosów, sucha skóra, ponadto zaparcia.