Spis treści
Wiele kobiet w czasie okresu decyduje się na używanie tamponów. Co ciekawe, nie tylko aplikacja tego środka higienicznego stwarza masę problemów i obaw, bo także samo wyciągniecie budzi sporo wątpliwości. Jak wyjąć tampon? W naszym artykule znajdziesz wiele przydatnych wskazówek, dzięki którym zapomnisz o problemach związanych z tą formą ochrony w okresie miesiączki. Sprawdź nasze triki!
Wyciąganie tampona – częsty problem młodych kobiet
Tampon to łatwo dostępny środek higieniczny, który znajdziemy w kilku rozmiarach i stopniach chłonności. W zasadzie każda kobieta może go stosować, chyba, że istnieją co do tego medyczne przeciwwskazania. To rozwiązanie jest skuteczne, bo zapewnia 100% wygody, dobrze chroni przed przeciekami oraz pozwala nam prowadzić aktywny tryb życia pomimo krwawienia.
Jak wyciągnąć tampona? To jest częsty problem zwłaszcza młodych kobiet, które nie mają w tej kwestii za dużego doświadczenia. Dobór nieodpowiedniego rozmiaru zdecydowanie ma wpływ na sam proces pozbywania, bo duże niekiedy ciężko jest usunąć. Metodą prób i błędów można jednak znaleźć idealną metodę, dzięki której ta czynność pójdzie bardzo sprawnie. Doświadczenie i znajomość własnego ciała spowoduje, że wyciąganie zajmie zaledwie kilka sekund.
Jak wyjąć tampon żeby nie bolało?
W każdym opakowaniu tamponów masz oczywiście szczegółową instrukcję. Wbrew pozorom żaden etap nie jest skomplikowany. Jak wyjąć tampon? To proste, gdy trzymasz się pewnych zasad:
- zawsze najpierw umyj dobrze ręce – pamiętaj o właściwej higienie, zarówno przy wkładaniu, jak i usuwaniu
- delikatnie, aczkolwiek zdecydowanym ruchem chwyć za sznureczek i wyciągnij tampon
- owiń tampon papierem toaletowym i wyrzuć do kosza na śmieci, ale nigdy nie wrzucaj go do muszli!
Usuwanie tamponu powoduje ból? Spróbuj zrobić lekki rozkrok, weź głęboki wdech i rozluźnij ciało. Dzięki temu uda się bezboleśnie usunąć z pochwy środek higieniczny. Co ciekawe, dyskomfort zazwyczaj odczuwa się w momencie, gdy produkt nie jest wystarczająco nasiąknięty krwią.
Zagrożenia związane z niewyciągniętym tamponem
Regularna wymiana środków higienicznych jest ważna. Nie czekaj jednak na to za długo, aby nie doszło do poważnych skutków zaniedbania. 6-8 godzin to optymalny okres na dokonanie wymiany. Zapomniany tampon objawy daje różne, na przykład powoduje:
- świąd
- zaczerwienienie
- brzydki zapach
- nietypową wydzielinę
- przecieki.
Można zauważyć również inne symptomy, między innymi:
- złe samopoczucie
- ból gardła
- senność
- spadek ciśnienia i akcji serca
- podwyższoną temperaturę
- dolegliwości bólowe w okolicy podbrzusza.
Doszło wtedy najprawdopodobniej do infekcji lub do podrażnienia błony śluzowej pochwy. To wymaga leczenia!
Tampon w pochwie przez miesiąc? Nigdy nie powinniśmy dopuszczać do takiej sytuacji. Im dłużej będzie on wewnątrz ciała tym większe zagrożenie dla naszego zdrowia. Najniebezpieczniejszy jest wstrząs toksyczny – Toxic Shock Syndrome. W tym wypadku mamy wysoką gorączkę, biegunkę, bóle mięśni oraz stawów, do tego pojawia się pieczenie skóry i zawroty głowy. To poważne zagrożenie dla zdrowia!
Najczęstsze problemy z wyciągnięciem tampona – poznaj rozwiązania!
Czasami tampon w macicy pozostanie bez sznurka i nie wiemy co zrobić. W tym wypadku trzeba, jak najszybciej się go pozbyć. Jak sobie pomóc? Gdy tampon utknął musimy spróbować wyjąć go za pomocą czystych palców. Przykucnij, napręż mięśnie oraz koniecznie delikatnie przyj. Dwa palce wsunięte do pochwy pozwolą Ci chwycić środek kosmetyczny. Dobrze nasiąknięty krwią uda się wyjąć wyjąć, choć trzeba uważać, aby wata się nie rozdzieliła.
W małym procencie przypadków utknięcia tamponu wewnątrz pochwy będzie konieczna pomoc osób trzecich. Partner, mama lub przyjaciółka może uratować nas z opresji, ale tylko, gdy środek higieniczny nie jest daleko i pozostaje w całości. Tu również można przykucnąć lub wygodnie się położyć. Za pomocą palców uda się wyciągnąć zalegający wewnątrz tampon sprawniej niż samodzielnie. Niestety, ale niekiedy wizyta u ginekologa jest nieunikniona!
Czy tampon może utknąć? Jak go wyjąć?
Oczywiście tampon może utknąć. Na całe szczęście takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Głównym winowajcom jest sznureczek, który wraz ze środkiem higienicznym pozostaje niekiedy wewnątrz. Nie ma co panikować, bowiem w tym wypadku zaleca się wyciągnięcie wszystkiego palcami. To najprostsza, a zarazem najskuteczniejsza metoda, aby bezpiecznie pozbyć się tampona.
Tampon w pochwie utknął? Zachowanie spokoju oraz rozluźnienie ciała to klucz do sukcesu, czyli skutecznego pozbycia się tego środka kosmetycznego.
Jak wyciągnąć zapomniany tampon?
Dwa tampony naraz nigdy nie powinny pojawić się w pochwie. Lepiej postawić na bardziej chłonny typ niż podejmować takie ryzyko i umieszczać aż tyle sztuk jednocześnie. Zawsze zapomniany środek higieniczny należy usunąć, jak najszybciej! Z czasem będzie bardziej nasiąknięty, a poprzez to może ulegać rozpadowi. Zastosuj tu popularną metodę, a zatem pociągnij tradycyjnie za sznureczek, albo wykorzystaj dwa palce. Zadbaj o higienę osobistą, aby zminimalizować ryzyko występowania infekcji.
Tampony bez sznurka – jak go wyciągnąć?
Sznureczek przy tamponie ułatwia i usprawnia proces wyciągania. Zawsze przed włożeniem tego środka dobrze sprawdzić, czy końcówka się nie urwie. Bardzo rzadko tak się dzieje, ale lepiej się upewnić. Bywa i tak, że sznureczek pozostanie w środku, czyli przez przypadek zostanie włożony do pochwy. Co wtedy? Procedura ratunkowa jest taka sama, jak w każdym innym wypadku, czyli staramy się za pomocą palców wyjąć całość. To jest jedyna opcja przy produkcie bez sznurka.
Resztki tampona w pochwie – jak wyciągnąć watę?
Tampon to produkt wykonany z prasowanej bawełny – waty. Odpowiednio wyprofilowane rowki zapewniają ergonomiczny kształt. Mocno nasiąknięty krwią traci pierwotną formę i staje się miękki. Może zdarzyć się tak, że podczas wyciągania oderwie się kawałek waty. Resztki tamponu w pochwie organizm zazwyczaj wydali sam wraz z krwią menstruacyjną. W takim przypadku konieczna będzie podpaska. Na niej bez trudu dostrzegasz pozostałości. W większości sytuacji to zupełnie wystarcza. Niekiedy konieczna jest wizyta u ginekologa, który wyjmie kawałki za pomocą narzędzi. Co ważne, dobrze po samodzielnym pozbyciu się i tak udać się na konsultacje w celu sprawdzenia, czy nie doszło do infekcji. Dłuższe „noszenie” zanieczyszczonych środków higienicznych może powodować wiele problemów, między innymi zakażenia bakteryjne.
Włożyłam dwa tampony na raz – co teraz?
Jak wyciągnąć tampona już wiesz, ale co gdy jest aż kilka sztuk? Przede wszystkim nigdy nie wkładaj więcej niż jednego egzemplarza, on w zupełności wystarczy by zapewnić odpowiednią ochronę. Jeśli jednak nie przestrzegałaś zaleceń producenta i zdecydowałaś się na zastosowanie większej ilości zacznij wyjmować je pojedynczo, tak będzie łatwiej. W innym przypadku możesz tylko spowodować ból, bo trudniej jest usunąć dwie sztuki naraz.
Tampon w macicy – czy może tam trafić?
Istnieje wiele mitów na temat stosowania tamponów. Jednym z nich jest to, że trafi on do macicy. Oczywiście jest to nieprawda, dlatego że nie ma za dużych możliwości, aby do tego doszło. Należy pamiętać, że szyjka macicy jest stosunkowo wąska i długa. Przez ten fragment tampon z pewnością nie dostanie się do macicy. Możesz być całkowicie spokojna! Wbrew pozorom nie jesteśmy w stanie zbyt głęboko umieścić środków higienicznych wewnątrz pochwy, aby pojawiły się jakieś zagrożenia. To w pełni bezpieczny produkt.
Czy tampon może sam wypaść?
Tampony zapewniają większy komfort i ochronę przed przeciekaniem niż podpaski o ile są właściwie umieszczone w pochwie. Kluczem jest dobra aplikacja! Po włożeniu tamponu nie powinno się go wyczuwać ani czuć żadnego dyskomfortu. Prawidłowe zlokalizowanie powoduje, że środek higieniczny jest nieruchomy, bowiem trzymają go mięśnie pochwy. Nawet dość płytko umieszczone zabezpieczenie nie wypadnie, choć zdarzają się oczywiście wyjątki od reguły. Zazwyczaj dzieje się tak podczas korzystania z toalety i parcia, więc nie ma większego problemu, bo nic strasznego się nie stanie.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.