sposoby na lepszy sen

Sposoby na lepszy sen

Sen jest jednym z ważniejszych elementów dobowego rytmu człowieka. Zapewnia regenerację sił i odpoczynek. Osoby dorosłe, według specjalistów, potrzebują minimum 6 godzin snu na dobę, podczas gdy noworodki powinny spać około 14 godzin.

Z wiekiem długość nocnego odpoczynku maleje, jednak nie powinna spadać jego jakość. Jak więc spać, żeby się wyspać?

Zadbaj o miejsce wypoczynku

Niby oczywistość, niby banał, a jednak nie każdy o tym pamięta. Jeśli cierpisz na problemy ze snem, sprawdź w pierwszej kolejności, czy łóżko rzeczywiście służy ci jedynie do spania. Największym błędem jest koncentrowanie życia w sypialni, w której oglądasz telewizję, pracujesz czy uczysz się wieczorami. To czynniki, które sprawiają, że nie wypoczniemy we własnym łóżku.

Niezwykle istotny jest także sposób zasypiania. Wiele osób ma w zwyczaju przeglądanie przed snem portali społecznościowych, czy przygotowywanie listy zadań na kolejny dzień. Jeśli nocne centrum dowodzenia przenosicie do sypialni, pamiętajcie o minimalizowaniu tego rodzaju aktywności.

Światło emitowane przez wyświetlacz telefonu pobudza, uniemożliwiając zaśnięcie. Jeśli nie potraficie położyć się spać bez smartfona w ręce, zakupcie specjalne aplikacje, w czym pomogą pożyczki online, minimalizujące emisję niebieskiego światła, odpowiedzialnego za kłopoty z zasypianiem.

Pomocne gadżety

Na polepszenie jakości snu mogą mieć wpływ także przydatne gadżety. Pierwszym z nich, stosowanym od wielu lat, jest opaska na oczy. Minimalizuje dopływ światła, dzięki czemu łatwiej zaśniecie, nawet gdy do sypialni dociera blask ulicznych latarni. Jeśli połączycie ją z zatyczkami do uszu, nawet krótka drzemka w ciągu dnia nie będzie trudnością. Niewątpliwym sprzymierzeńcem głębokiego, odprężającego snu, są również olejki eteryczne. Pamiętajcie jedynie, aby dobrać subtelny ich aromat, który wpłynie kojąco i relaksująco.

Mamy także propozycję dla miłośników muzyki, którzy powinni wykorzystać jej zbawienny wpływ na sen. Wystarczy zakupić, w czym pomogą pożyczki online, specjalne zestawy utworów przeznaczonych do zasypiania, aby odprężyć się i wyciszyć. Muzyka powinna stanowić tło, więc nie włączajcie jej zbyt głośno. Idealnym rozwiązaniem jest smartfon lub dowolny sprzęt audio, umożliwiający zaprogramowanie jego automatycznego wyłączenia o określonej porze.

  Jak poprawić pracę mózgu dzięki suplementacji?

Wycisz duszę i uspokój ciało

Tym stwierdzeniem można określić aktywności, jakie dobrze jest wykonać tuż przed położeniem się spać. Pierwszą z nich jest joga. Relaksacyjny zestaw asan pozwoli osiągnąć wewnętrzny spokój i odprężenie, a nastrojowa muzyka wzmocni te odczucia. Jeśli nie praktykowaliście jeszcze jogi, warto sięgnąć po liczne poradniki lub – korzystając z pożyczki online – zapisać się na profesjonalne warsztaty.

Innym rodzajem wyciszenia się przed snem jest opanowanie oddechu. To technika, której tajniki możecie zgłębić, korzystając z dostępnych książek oraz kursów online. Świadome oddychanie pomaga zasnąć i uspokoić gonitwę myśli, która zwykle towarzyszy położeniu się do łóżka. Techniki oddechowe są także zbawienne przy trudnościach ze snem, których podłożem jest stres.

Sen ma kolosalne znaczenie dla funkcjonowania organizmu w ciągu dnia. Nie liczy się jedynie ilość przespanych godzin, ale przede wszystkim jakość odpoczynku. Warto o to zadbać, wykorzystując kilka prostych metod, aby zapewnić sobie głęboki relaks i regenerację sił, niezbędnych do podejmowania codziennych aktywności.