Spis treści
Brak okresu w przypadku wielu kobiet od razu budzi strach o chorobę czy skojarzenia związane z niepożądaną ciążą. Jak się jednak okazuje, powodów stojących za tym stanem rzeczy jest więcej i są one bardziej nieoczywiste niż mogłoby się to na pierwszy rzut oka wydawać. Poznaj 7 powodów, które mogą być sprawcami braku okresu.
Powód numer 1: deficyt kaloryczny
Jeśli jesteś na diecie lub masz zaburzenia odżywiania, Twój organizm może przestać miesiączkować. Ciało w ten sposób wyłącza możliwość zajścia w ciążę. Miesiączka nie jest procesem, który jest niezbędny do przeżycia. Dlatego na skutek deficytu kalorycznego okres może zanikać. Nagła utrata masy ciała to sygnał dla organizmu, żeby ograniczyć czynności życiowe do minimum i oszczędzać siły. W razie problemów z ustaleniem dnia krwawienia pomocny może okazać się kalkulator miesiączki.
Powód numer 2: stres i intensywny wysiłek fizyczny
Stres towarzyszy nam w życiu nieodłącznie. Trudne sytuacje w związku, napięte deadline’y w pracy, przeprowadzka, choroba najbliższej osoby – żadna z tych okoliczności nie sprzyja rozluźnieniu. Wbrew pozorom wizyta na siłowni po całodziennym wysiłku w pracy jest dla organizmu kolejnym stresorem. Nadmiar napięcia może doprowadzić do zaniku miesiączki.
Powód numer 3: problemy zdrowotne
Zaburzenia czynności jajników, nadnerczy czy problemy z tarczycą mogą wpływać na zaburzenie cyklu miesiączkowania lub – w przypadku braku podjęcia działań leczniczych – nawet całkowitą utratę okresu.
Powód numer 4: przyjmowanie leków
Kobiety będące pod opieką lekarza, zażywające leki na nadciśnienie tętnicze, przeciwdepresyjne czy glikokortykosteroidy, mogą znać temat braku miesiączki. Preparatem blokującym okres jest też luteina. Każdorazowo lekarz powinien poinformować pacjentkę o możliwym działaniu niepożądanym zastosowanej terapii. Informacje o skutkach ubocznych znajdują się również na ulotkach dołączonych do leków.
Powód numer 5: menopauza
Kobieta w okresie menopauzy, a więc statystycznie po przekroczeniu 50. roku życia, nie powinna martwić się ustaniem okresu. Objawy związane z przekwitaniem mogą pojawić się nawet dekadę wcześniej, u kobiet 40-letnich.
Powód numer 6: ciąża
To jeden z oczywistych i przychodzących jako pierwszy na myśl powodów. Najłatwiejszym sposobem na przekonanie się, czy to faktycznie ciąża stoi za brakiem miesiączki jest wykonanie testu ciążowego lub wizyta u lekarza ginekologa.
Powód numer 7: czas po przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych
Jakiś czas po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych u kobiety może wcale nie pojawić się miesiączka. Organizm musi mieć przestrzeń do tego, aby cykl się unormował, dlatego też takie sytuacje mogą się zdarzać – zwłaszcza kobietom, które tabletki antykoncepcyjne przyjmowały przez wiele lat.
Podsumowując, brak miesiączki to problem kobiet intensywnie ćwiczących, zawodowych sportsmenek, ale też pań odchudzających się. Jego brak może nastąpić na skutek naturalnych procesów organizmu (ciąża, menopauza, okres karmienia), ale też w wyniku wystąpienia chorób nadnerczy czy jajników.