kobieta cierpi po rozstaniu

Jak się odkochać? 15 skutecznych porad

Nie każda miłość jest odwzajemniona, albo kończy się planowanym finałem, czyli żyli długo i szczęśliwie. Co wtedy zrobić? Jak się odkochać? Sprawdź 15 skutecznych porad!

15 skutecznych porad, jak się odkochać

Miłość to piękne uczucie, jednak potrafi poważnie namieszać w naszym życiu. Złamane serce boli, a nam trudno pogodzić się z tym, że nie wyszło, a ukochany odszedł bądź od początku nie czuł tego co my. Jak się odkochać? Poniżej znajdziesz 15 sposobów:

1. Zachowaj dystans

Trzeba trzymać się z daleka od ukochanej osoby. Warto usunąć ją ze wszystkich kanałów social media, ponadto skasować jej numer telefonu. Unikaj miejsc, w których bywa i nie dopytuj znajomych o szczegóły z jego życia. Wobec tego zachowaj dystans fizyczny oraz psychiczny to Ci pomoże!

2. Daj sobie chwilę na przeżycie straty

Po rozstaniu lub jeśli masz złamane serce często odczuwasz pustkę. Pozwól sobie na płacz oraz przeżywanie. Nie ukrywaj negatywnych emocji. Jednak nie pozostawaj w takim stanie zbyt długo i nie pogrążaj się w czarnych wizjach, bo przecież wszystko się jeszcze ułoży.

3. Napisz list

Przelej na niego wszystkie uczucia a przede wszystkim smutki. Co ważne nigdzie go nie wysyłaj, spal go, albo schowaj głęboko do szuflady. To pozwoli Ci wyrzucić z siebie wszystkie negatywne emocje i iść do przodu z czystą kartą.

4. Zajmij czymś głowę

Rozwijaj swoje hobby, odkryj nowe pasje, albo podróżuj, czy uprawiaj sport. To powoli Ci oderwać się od problemów i poczuć pozytywne endorfiny. Nie zamykaj się w domu, nie odcinaj od wszystkiego. Życie toczy się dalej!

  Neurotyk w związku - jak kocha osoba neurotyczna?

5. Spotykaj się z ludźmi

Nie cierp w samotności. Wychodź na imprezy, spotkania towarzyskie, czy babskie zakupy. Obecność innych dobrze na Ciebie wpłynie, gwarantujemy, że zapomnisz o troskach chociaż na chwilę. Może poznasz kogoś interesującego, kto wie.

6. Nie idealizuj swoje ukochanego

Często jesteśmy tak zaślepieni uczuciem, że nie widzimy wyraźnie wszystkiego. Zapominamy o jego wadach, a także o pewnych zachowaniach, które miały miejsce. Obiektywne spojrzenie na wszystko pozwoli Ci się łatwiej odkochać.

7. Inwestuj w siebie

Zadbaj o swój wygląd oraz o rozwijanie siebie także w innych kwestiach, na przykład zapisz się na kurs językowy. Rozkwitniesz, poczujesz się piękna oraz pewna siebie, a to pomoże Ci w nowym starcie.

8. Doceń siebie

Jeśli Ty sama siebie nie doceniasz, jak mają robić to inni. Nie trać czasu na kogoś kto Cię nie kocha.

9. Nie wspominaj przeszłości

Całkowicie odetnij się od tego co było. Najlepiej zapomnieć co było, bo to już nie wróci. Analiza nie ma najmniejszego sensu.

10. Wyznacz sobie nowe życiowe cele

To pomaga skupić się na czymś innym, poza tym podjąć aktywne działanie i nie wracać do przeszłości.

11. Nie obwiniaj nikogo

Nie obwiniaj nikogo za sytuację, która się wydarzyła a tym bardziej siebie za to co się stało, ponieważ coś się skończyło, trzeba żyć dalej.

12. Nie mścij się

Nie próbuj zemścić się na chłopaku i od razu angażować w nowy związek. To nie jest dobre, a możesz skrzywdzić kolejną osobę. Klin klinem to zła metoda na leczenie złamanego serca!

  Jak poznać ciekawego faceta? 15 sprawdzonych sposobów

13. Pomagaj innym

Nie tylko Ty cierpisz, ale i ludzie chorzy, czy samotne zwierzęta w schronisku. Zostań wolontariuszem i pomagaj innym. Przy nich Twoje problemy wydadzą się nic nie znaczące.

14. Skorzystaj z pomocy psychologa

Jeśli nic absolutnie nie pomaga poszukaj fachowej pomocy – porozmawiaj z psychologiem, terapeutą, albo z coachem.

15. Daj sobie czas

Miłość nie mija z dnia na dzień. Aby się pozbierać musi minąć dłuższa chwila.

Jakie są fazy odkochania?

Odkochanie to długi proces, który składa się z 4 faz:

  • I faza – zaprzeczasz faktom, nie chcesz się pogodzić z tym co się stało
  • II faza – czujesz złość i nienawiść, próbujesz te uczucia wylewać na osobę, która Cię zraniła
  • III faza – próbujesz zaakceptować fakt, iż związek dobiegł końca, albo zjawisko nieodwzajemnienia uczuć
  • IV faza – wracasz do normalnego życia, zapominasz powoli o rozczarowaniu.

Wszystko trochę trwa, ale przychodzi taki moment iż godzisz się z faktem rozstania lub nieodwzajemnienia uczuć. Żyjesz, cieszysz się i być może po raz kolejny spotykasz miłość, tym razem już tą szczęśliwą.