Spis treści
Brak partnera, przyjaciół, czy chociażby rodziny sprawia, że ktoś czuje się samotny. To dla wielu ciężkie doświadczenie, bowiem mają spory problem z nadmiarem wolnego czasu, a do tego pojawia się smutek i żal. Warto skupić się w tym momencie na sobie i cieszyć się z bycia solo. Jak nie czuć się samotną? Koniecznie sprawdź nasze sposoby!
Czujesz samotność? Nie daj się jej!
Czuję się samotna – takie słowa padają z ust wielu osób nawet tych będących w związku, czy w innych relacjach. Praca, obowiązki, kanały social media, czy skrótowe komunikatory – to wszystko nie ułatwia nam zacieśniania więzi, a przede wszystkim ich tworzenia. Spora grupa społeczeństwa odczuwa negatywne skutki samotności, one odbijają się na zdrowiu psychicznym oraz fizycznym. Osamotnienie to ciężkie uczucie, dlatego że może powodować izolację, czy też depresje.
W momencie, w którym czujesz się samotnie masz w sobie negatywne emocje. Kiepskie samopoczucie powoduje, że zamykamy się na świat, a co za tym idzie i na ludzi. Nie da się ukryć, że samotność dotyka każdego w mniejszym lub w większym stopniu. Warto wobec tego unikać bólu, między innymi zmieniając swój sposób myślenia, czy codzienne nawyki. Niewiele ludzi cieszy się z momentu sam na sam, a szkoda, dlatego że to bywa naprawdę inspirująca chwila, dzięki której można się lepiej poznać, ponadto próbować nowych rzeczy. Trzeba będzie jednak wielokrotnie wyjść ze swojej strefy komfortu i odważyć się łamać schematy.
20 rzeczy, które możesz zrobić jeżeli czujesz się samotna
Nie ma najmniejszych wątpliwości, że samotność to ciężkie doświadczenie, aczkolwiek można z niego wynieść sporo. Negatywne emocje należy zamienić oczywiście na te pozytywne, czyli cieszyć się z samotnych chwil we własnym towarzystwie. Nie ma jednej, złotej recepty na to, aby nie czuć się samotnie. Dobrze próbować różnych rzeczy. Pracoholizm, używki i imprezowanie – to nie jest najlepsza droga. Co wobec tego zrobić, aby nie czuć się samotnie? Poniżej znajdziesz aż 20 rzeczy, które pomogą Ci zmienić postrzeganie bycia solo:
1. Może sport?
Wysiłek fizyczny pozwala zająć czymś myśli i zachować zdrowe ciało. Serdecznie polecamy treningi na lepsze samopoczucie, a może nawet kogoś poznasz?
2. Randka… ze sobą!
Samotne osoby niechętnie wychodzą gdzieś same, a szkoda bo „randka” ze sobą jest świetną opcją. To skuteczna metoda, żeby nauczyć się cieszyć z własnego towarzystwa, do tego docenić siebie. Spacer, wyjście do kawiarni, czy do kina – jest masa opcji. Zapewniamy, że prędzej, czy później polubisz takie spontaniczne wypady sam na sam. Trzeba się jednak przełamać, aby wyjść z domu.
3. Hobby
Samotność oznacza sporo wolnego czasu sam na sam. Wykorzystaj to, aby rozwijać swoje zainteresowania bądź odkrywać nowe pasje. Pomyśl o zapisaniu się na jakieś zajęcia, dzięki temu od razu poznasz nowe osoby, dzięki którym nie będziesz czuć się samotnie. Nic tak nie łączy ludzi, jak hobby.
4. Pomoc
Pomaganie innym daje satysfakcje, ponadto pozwala poczuć się potrzebnym. Nie musisz od razu zostawać wolontariuszem, bo osoby w potrzebie znajdziesz nawet w swoim najbliższym otoczeniu. Obcowanie z innymi pozwala docenić bardziej własne życie, do tego pokazuje, że samotność wcale nie jest najgorszą rzeczą jaka może spotkać człowieka. Pomaganie innym to w przypadku osamotnienia pomoc przede wszystkim sobie i to potwierdzają liczne badania naukowe.
5. Unikaj social mediów
Instagram, Facebook i inne kanały social media to miejsca, które pozwalają na komunikację z innymi, aczkolwiek mogą jeszcze bardziej pogłębiać uczucie samotności. Oglądanie relacji ze ślubów, imprez, czy z wakacji dla wielu będzie dołujące. Niestety, ale tam nie umocnisz relacji, czy nie zbudujesz nowych, bowiem do tego potrzeba czegoś więcej niż wymiany kilku zdań na komunikatorze. Czasami lepiej jest wylogować się ze świata wirtualnego i skupić na rzeczywistości. Zdziwisz się jak tak niewielka zmiana potrafi pomóc w walce z samotnością.
6. Zwierzę ze schroniska
Możesz zostać wolontariuszem w schronisku bądź przygarnąć zwierzaka do domu. To spowoduje, że poczujesz się potrzebny, a przede wszystkim obdarzysz kogoś miłością. Opieka nad czworonogiem zajmie Twój wolny czas, poza tym będziesz mieć do kogo się przytulić, czy też wyjść z kim na spacer. Dodatkowym plusem jest to, że pomożesz samotnemu zwierzakowi, który często ma za sobą trudne przejścia.
7. Telefon
W momencie, gdy doskwiera Ci samotność wykonaj telefon do bliskiej Ci osoby. Rozmowa z mamą, babcią, przyjaciółką, czy z kimś kto mieszka daleko, na przykład poza granicami kraju. Okazanie zainteresowania oraz pamięci to jedyny sposób, aby utrzymać relację, ponadto czuć się mniej samotnie.
8. Pamiętnik
Prowadzenie pamiętnika odeszło nieco w zapomnienie, ale warto o tym sobie przypomnieć, bo spisywanie swoich myśli bywa niezwykle oczyszczającym doświadczeniem. To redukuje stres, pozwala zachować wspomnienia na długo, a także przynosi ulgę w samotności.
9. Wdzięczność
Zazwyczaj ludzie skupiają się na tym czego im brak zamiast cieszyć się z tego co posiadają. Wyrażanie wdzięczności to tak jakby będzie podsumowanie pozytywnych rzeczy, które wydarzyły się w ciągu dnia. To zajmuje tylko chwilkę, a pozwala docenić swoje życie i przeżywać wyłącznie pozytywne emocje. Zobaczysz, że to pomoże zapomnieć o samotności.
10. Własny rozwój
Samotność to najlepsza chwila, aby skupić się na swoim rozwoju tym intelektualnym oraz fizycznym. Kursy, szkolenia, terapia, czytanie książek, trening, jazda na rowerze – możliwości masz spore. Próbuj być każdego dnia najlepszą wersją siebie, dzięki temu zaczniesz przyciągać do siebie ludzi. Pozytywne nastawienie jest bardzo ważne!
11. Rozmowy z nieznajomymi
Wyprawa do sklepu, czy na spacer z psem to świetna opcja, aby zaczepiać nieznajome osoby. Krótka pogawędka wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu, ale pozwala się otworzyć na nowe znajomości, a przede wszystkim sprawia, że czujesz się mniej samotnie.
12. Unikaj izolacji
Samotność sprawia, że unikamy ludzi. Jeśli otrzymujesz jakieś zaproszenie to z niego skorzystaj bez szukania wymówek. Sam również możesz komuś zaproponować wyjście na kawę. Zwyczajnie otwórz się na innych!
13. Kreatywny czas
Samotność nas blokuje, bo nie wiemy, że to okazja, aby wykazać się kreatywnością. Siedzenie i rozmyślanie nic nie daje, zdecydowanie lepiej jest działać i wychodzić. Potrzebna jest jedynie odwaga, bo przecież masę wolnego czasu już masz.
14. Zmień przyzwyczajenia
W momencie, gdy każdy dzień jest taki sam to należy to zmienić. Wymyślenie codziennej rutyny oraz nowe przyzwyczajenia to skuteczna metoda, aby zapomnieć o poczuciu osamotnienia. Szybko życie nabierze sensu, a Ty optymistyczniej spojrzysz na samotność.
15. Planuj!
Harmonogram pozwala nam lepiej zorganizować czas. Rozpisanie wszystkiego zapewnia poczucie bezpieczeństwa, do tego zapobiega tworzeniu się pustki w kalendarzu. Unikaj jednak trzymania się tego samego schematu, lepiej wprowadź innowacje, a zapomnisz o przygnębiającej monotonni.
16. Marzenia
Samotność trwa krócej bądź dłużej, ale zawsze powoduje przypływ negatywnych emocji. Spełnianie marzeń odwrotnie, bo daje satysfakcję, radość, a adrenalina dodaje codzienności pikanterii. To najlepsza metoda na zmianę nastawienia, gdy jesteś sam!
17. Zapomnij o nudzie
W momencie, gdy nie mamy nic do roboty to zaczyna nam bardziej doskwierać samotność. Odpoczynek jest ważny, ale warto wypełniać swój czas na różne sposoby. Stawiaj wyłącznie na opcje, które sprawiają Ci radość.
18. Nie osądzaj siebie
Samotność ma wiele przyczyn. Najczęściej sami obwiniamy się o taki stan rzeczy, a to jeszcze mocniej psuje nasz nastrój przede wszystkim nasila krytykę. Odpoczynek, towarzystwo najbliższych i szukanie pozytywnych stron samotności – to najlepsza recepta, aby siebie nie osądzać.
19. Hormony szczęścia
Aktywność fizyczna dostarcza nam tak zwane hormony szczęścia, a więc endorfiny. Wybierz sport, który lubisz, bo zmuszanie się do konkretnej dyscypliny może Cię tylko zniechęcić do treningów. Zadbasz o siebie fizycznie i psychicznie, dzięki temu od razu poczujesz się lepiej i zapomnisz o samotności.
20. Terapia
Bywa tak, że nic nie pomaga w walce z samotnością. Co zrobić? Rozmowa z terapeutą może okazać się niebywale cenna, bo pozwoli nam zmienić myślenie o wielu kwestiach, ponadto otworzyć się na innych.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.