elblag

Elbląg – co warto zobaczyć w tym mieście?

Jeśli na urlop szukasz wyjątkowego miejsca, to właśnie Elbląg spełni Twoje oczekiwania. Jest to jedno z najstarszych i najpiękniejszych polskich miast, iście historyczne, ale nie brakuje w nim także atrakcji dla miłośników sportów i przyrody. Pod względem geograficznym Elbląg jest najniżej położonym miastem w Polsce, zlokalizowanym w województwie warmińsko-mazurskim. Pod względem turystycznym, jest to punkt bardzo wszechstronny. Co warto zrobić i zobaczyć w Elblągu? Sprawdź!

Elbląg – nieco historii jednego z najstarszych miast Polski

Elbląg jest miastem, które pamięta czasy Zakonu Krzyżackiego. W 1237 roku nad rzeką Elbląg został założony krzyżacki zamek obronny, wokół którego powstała osada handlowa. Kilka lat później, w 1246 roku osada ta zyskała prawa miejskie. 

Na przestrzeni lat Elbląg stawał się coraz ważniejszym ośrodkiem portowym, a jego mieszkańcy korzystali z dobrodziejstw uzyskiwanych dzięki dogodnej lokalizacji. W 1440 roku miasto zostało przyłączone do Związku Pruskiego, a dopiero w 1466 roku do Polski, stając się istotnym portem morskim.

Niestety, bogactwo i chwała Elblągu były narażone na liczne grabieże wojenne w XVI i XVII wieku. Kolejno, po I rozbiorze Polski miasto znów stało się częścią Prus. Dopiero w XIX wieku Elbląg znów odżył, stając się punktem na szlaku kolejowym. 

Szczególnie trudnym okresem dla Elbląga były lata II wojny światowej. Wówczas zdecydowanie przeszło połowa miasta legła w gruzach. Obecnie zabytkowe kamieniczki tylko ze wzoru przypominają te historyczne. Odbudowa miasta trwała długo, ale dzięki temu aktualnie Elbląg liczy przeszło 120 tysięcy dumnych mieszkańców i m.in. wyjątkową architekturą przyciąga miłośników historii. 

Jest to miasto na prawach powiatu, które stale się rozwija, wciąż pozostaje portem morskim, stanowi centrum historyczne i kulturalne, a także chętnie wybieraną destynację turystyczną nie tylko przez miłośników historii i zabytków, ale także osoby aktywne i żądne odpoczynku na łonie przyrody.   

  Jak skutecznie wzmocnić odporność jesienią i zimą?

Elbląg – atrakcje dla miłośników zwiedzania

Elbląg to bez wątpienia miasto związane z faktami historycznymi, ale też legendami. Jeśli najlepiej odpoczywasz, zwiedzając i chłonąc historię, udaj się przede wszystkim do Starego Rynku. 

Główna ulica Starego Rynku przebiega równolegle do nabrzeża Bałtyku. Jeśli udasz się na Bramę Targową, zobaczysz, że wszystkie mniejsze uliczki prowadzą do tej głównej, układając się w charakterystyczny grzebień. Przy okazji zwiedzisz też mury miejskie, które stanowią jedyną prawdziwą pozostałość po historycznym mieście. Nieopodal zobaczysz też pomnik Piekarczyka, czy Galerię El, która jest nietuzinkowym połączeniem sztuki nowoczesnej i gotyckich klimatów. 

Jeśli lubisz klimatyczne, stare budowle z duszą, musisz zwiedzić Ścieżkę Kościelną znajdującą się między ulicą Mostową i Świętego Ducha. Wąskie ścieżki, które stanowią odbudowane kamienice w starym stylu, nieustannie przyciągają grono turystów, którzy lubią zaciszne miejsca, nawiązujące do polskiej historii. 

Gotycki klimat poczujesz także w największej świątyni znajdującej się w Elblągu, czyli w Katedrze pw. Św. Mikołaja. Historia tego miejsca pamięta XVII wiek. Wspinając się na wieżę, mierzącą prawie 100 metrów, możesz podziwiać panoramę Elbląga. Z kolei Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Elblągu obfituje w ciekawe eksponaty. Pamiętaj, że miasto to słynie z zamożnej niegdyś ludności. Archeolodzy przez długi okres wydobywali na jego terenie niezwykłe znaleziska.  

Jak spędzić czas w Elblągu? Co zrobić i zobaczyć?

Jeśli wybierasz Elbląg na wczasy zimowe, znajdziesz tam atrakcje niezwykłe jak na wybrzeże. Znajdujący się w Elblągu wyciąg narciarki i saneczkowy to z pewnością niespotykane atrakcje, jak na miasto aż tak oddalone od gór. Gęsia Góra i Góra Chrobrego to jedne z cennych miejsc Elbląga, chętnie odwiedzanych przez turystów w różnych porach roku. 

Co jeszcze można robić w Elblągu poza zwiedzaniem? Jest to bez wątpienia rzeczne miasto. Turystyka piesza i rowerowa, żeglarstwo, kajakarstwo, wspinaczki, tenis, jogging czy paintball, to zaledwie przykłady aktywnych form spędzania czasu w tamtejszych regionach. A zimą wspomniane zjazdy saneczkowe, narciarstwo biegowe, łyżwiarstwo i wiele więcej…

  Wózki transportowe i schody jezdne – mobilne rozwiązania dla magazynu

Jeśli chcesz wypocząć w Elblągu, nie zabraknie Ci atrakcji niezależnie od pogody, nie tylko dla singli czy par, ale także dla rodzin z dziećmi. Możesz tam aktywnie spędzić czas w Aquaparku Dolinka, czy parku rozrywki Nowa Holandia. Możesz też zarezerwować pobyt w hotelu nad jeziorem z basenem. Jeśli wolisz miejsca naturalne, typowo przyrodnicze, zwiedź park Bażantarnia, gdzie spokojnie pospacerujesz, odpoczniesz i posłuchasz śpiewu ptaków. 

Jak widać, Elbląg jest idealnym miejscem na wczasy. W mieście tym każdy znajdzie coś dla siebie. Mieszkańcy doskonale zdają sobie sprawę z atrakcyjności swojego regionu, dlatego również noclegi i hotele w okolicy znajdziesz bez problemu. Sprawdź Travelist i już teraz skorzystaj z opcji rezerwacji noclegów i zaplanuj wycieczkę do jednego z najpiękniejszych miast Polski!