pejzaż norwegii

Ciekawe miejsca w Norwegii – co warto zobaczyć?

Skandynawia jest przepiękna i urokliwa. Warto odwiedzić Norwegię, i to bez względu na porę roku. Co nas czeka? Chłodny klimat i moc atrakcji. Co warto tam zobaczyć? Jakie miejsca zwiedzić? Podpowiadamy!

Preikestolen 

Będąc w Norwegii koniecznie trzeba odwiedzić Preikenstolen. Dlaczego? Ponieważ to jedna z najsłynniejszych atrakcji tego kraju. Norweski klif o nietypowym kształcie jest bardzo mocno wysunięty nad przepaść.

Widok z Ambony jest zatem niesamowity, podobne wrażenie robi sam szlak, który prowadzi do tego miejsca. Stawy, rozlewiska, dzika przyroda, skały – krajobraz zachwyca! 

Kjerag

Skandynawia pełna jest malowniczych okolic. Fani wspinaczki górskiej zdecydowanie powinni  udać się na górę Kjerag nad fiordem Lysefjordem. Niestety, to dość trudny szlak i niewiele osób jest wstanie go przejść. Kręte drogi prowadzą pod górę, choć wyżej na szczęście jest już dużo łatwiejszy teren.

Mimo to warto spróbować i wejść, jak najdalej. Na szczycie bowiem znajdziemy Kjeragbolten, czyli zaklinowany głaz umieszczony pomiędzy dwoma skalnymi ścianami. Sam w sobie wygląda imponująco, mało tego pod nim jest głęboka przepaść. 

Olso

Stolica Norwegii, czyli Olso jest pełna atrakcji. Warto zobaczyć Parlament, Operę, czy Teatr Narodowy. W tym mieście nie brakuje również średniowiecznych zabytków. Twierdza Akerhus to kompleks zamkowy, na terenie którego odbywają się rozmaite imprezy oraz koncerty. W Oslo znajdziemy także park miejski Vigelandsparken – jest w nim około 200 rzeźb, które stworzył Gustav Vigeland bardzo znany norweski artysta. Tam natura miesza się ze sztuką.

Skandynawia słynie ze sportów zimowych. Będąc w Oslo zajrzyj do Muzeum Narciarstwa, ponadto zobacz wieżę skoczni narciarskiej Holmenkollen. Kolejnym ciekawym salonem wystaw jest Muzeum Łodzi Wikingów oraz Muzeum Fram – atrakcja, skrywa między innymi statek polarny Fram. W tym mieście jest naprawdę mnóstwo galerii, więc jest co zwiedzać.

  Kobieta wamp - jak wygląda? Cechy charakteru

Bergen

Kolejnym popularnym miastem w Norwegii jest Bergen. To drugie pod względem wielkości, zaraz po stolicy Oslo. Zwłaszcza stare miasto zasługuje na uwagę, ponieważ ma unikatową architekturę. Zabytkowa dzielnica Bryggen z malowniczymi domkami jest od dawna na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Wokół mamy wiele sklepików, restauracji oraz atrakcji, między innymi Muzeum Bryggens, ponadto kościół Świętej Marii. Co jest wyjątkowego w Bergen? To, że tu góry spotykają się z morzem, więc widok jest naprawdę mało spotykany.

Trondheim

Miasto Trondheim to raj dla osób, które kochają zabytki historyczne. To właśnie tam jest gotycka katedra Nidaros znana na całym świecie. Ona powstała na miejscu pochówku Króla Norwegii Olafa II, to miejsce z duszą. Oprócz tego turyści odwiedzają twierdzę Kristiansten oraz udają się na spacer w okolicy rzeki Nidelva.

Geirangerfjorden

W południowo-zachodniej Norwegii znajduje się imponujący fiord Geirangerfjorden. Ten obiekt wpisano na listę dziedzictwa UNESCO. Nic dziwnego, ponieważ to niezwykle urokliwe miejsce. Wokół są wodospady, skaliste wzgórza, a także piękna przyroda. 

Atlanterhavsveien

Malownicza droga Atlanterhavsveien o długości 8 kilometrów znajduje się pomiędzy dwoma miejscowościami – Kristiansund i Molde, do tego leży na styku Oceanu Atlantyckiego i Morza Norweskiego. Po drodze mijamy kilkanaście mostów ustawionych między wysepkami, mamy również 4 miejsca widokowe.

Z okna samochodu podziwia się wodę, morskie zwierzęta, a także skały, ponieważ jedziemy po samym wybrzeżu. Droga Atlantycka jest wyjątkowa!

Lodowce w Norwegii

Ten skandynawski kraj słynie z ogromnej ilości lodowców. Zdecydowana większość z nich jest położona w południowo-środkowej części Norwegii. Największy to Jostedalsbreen. Należy on do części Parku Narodowego o tej samej nazwie. Wyróżnia go gigantyczna powierzchnia oraz spora liczba gałęzi lodowców.

Kolejne popularne lodowce o imponującej wielkości to AustFonna i Olav V Land. Podczas jednej wyprawy trudno zobaczyć je wszystkie. Niestety, z roku na rok lodowce coraz bardziej topnieją.