ojciec-z-coreczka-w-salonie-samochodowym

Jak wybrać fotelik samochodowy dla noworodka?

Pojawienie się nowego członka rodziny to duże wydarzenie, które wymaga wielu przygotowań. Trzeba zadbać m.in. o bezpieczeństwo i wygodę malucha w czasie podróży. Dlatego warto odpowiednio wcześnie zaopatrzyć się we właściwe wyposażenie do auta. Jak wybrać fotelik samochodowy dla noworodka? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas poszukiwań idealnego modelu? Odpowiadamy.

Jak dobrać fotelik samochodowy dla noworodka? 

Na rodzicach spoczywa obowiązek zapewnienia dziecku skutecznej ochrony w czasie jazdy autem. Od decyzji podjętych przed opiekunów zależy poziom zabezpieczenia malucha przed skutkami wypadku drogowego czy kolizji. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak dobrać fotelik dla noworodka, zwróć uwagę przede wszystkim na masę dziecka i kwestie bezpieczeństwa. Skup się także na ergonomii i funkcjonalności tego akcesorium. Poniżej szczegółowo opisujemy te kwestie.

Masa dziecka

Foteliki samochodowe dzielą się na 4 kategorie uwzględniające masę dziecka. Pierwsza z nich, określana grupą 0, jest przeznaczona dla niemowląt o masie od 0 do 13 kg. To właśnie wśród tych produktów znajdują się foteliki dla noworodka, których przeważnie używa się do ok. 15 miesiąca życia dziecka. Grupa 0 obejmuje tzw. nosidełka lub kołyski zapewniające komfortowe przewożenie malucha w odpowiedniej dla niego pozycji.

Bezpieczeństwo

Fotelik samochodowy 0–13 kg musi być wyposażony w 3- lub 5-punktowe pasy bezpieczeństwa umożliwiające dostosowanie ich położenia do wzrostu malucha. Ważne, aby miał on odpowiednio wysokie i głębokie ściany boczne, które w razie zderzenia zmniejszą ryzyko wystąpienia obrażeń u dziecka. Duże znaczenie ma również prawidłowy sposób montażu. Posiadacze samochodów ze złączami ISOFIX mogą zdecydować się na wykorzystanie specjalnej bazy zapobiegającej przemieszczaniu się fotelika w trakcie jazdy. Podczas przeglądania ofert produktów warto zwrócić uwagę na to, czy dany model uzyskał ocenę Instytutu ADAC organizującego niezależne testy zderzeniowe.

  Czółenka na słupku - 5 pomysłów na letnie stylizacje

Ergonomia

Foteliki dla noworodka muszą umożliwiać zachowanie ergonomicznej pozycji dziecka w czasie jazdy. Siedzisko powinno zostać zaprojektowane w taki sposób, aby gwarantowało utrzymanie prawidłowego ułożenia miednicy, tułowia i głowy. Odpowiednia pozycja malucha wpływa nie tylko na jego bezpieczeństwo w razie ewentualnej kolizji. Zapewnia również właściwą drożność dróg oddechowych i poprawny rozwój kręgosłupa. W czasie wyboru fotelika samochodowego 0–13 kg warto zwrócić uwagę, czy model oferuje funkcję regulacji odchylenia oparcia dziecka.

Funkcjonalność

Za funkcjonalność produkowanych obecnie fotelików samochodowych 0–13 kg odpowiada baza ISOFIX. Dzięki niej da się uniknąć każdorazowego przypinania pasami fotelika dziecka przed wyjazdem w trasę. Wystarczy umieścić produkt na bazie, aby uzyskać stabilne i bezpiecznie mocowanie. Dużą uwagę zwraca się też obecnie na wagę fotelików, które dzięki wykorzystaniu innowacyjnych materiałów są coraz lżejsze.

Foteliki samochodowe 0–13 kg popularne modele

W kategorii fotelików samochodowych zaliczanych do grupy 0–13 kg najpopularniejsze są modele RWF (ang. rearward facing), pozwalające na przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy. Do najbardziej znanych marek takich modeli zaliczają się BeSafe, Britax Romer, Nachfolger, Avionaut czy Axkid. Poniżej opisaliśmy 3 przykładowe modele, które sprawdzą się w czasie przewozu noworodków i niemowląt.

Maxi-Cosi Cabriofix i-Size

Maxi-Cosi Cabriofix i-Size to prosty w budowie i lekki (3,2 kg) model odpowiedni dla dzieci od pierwszych dni życia. Współpracuje z bazą montażową ISOFIX. Dzięki niezależnej budce zapewnia ochronę przed deszczem i słońcem. Cechuje się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Spełnia też wymogi określone przez normę bezpieczeństwa i-Size.

Avionaut Cosmo

Avionaut Cosmo to lekki fotelik (3,2 kg) w atrakcyjnej cenie, idealny dla najmłodszych pasażerów. Spełnia on europejskie normy bezpieczeństwa i-Size. Został wyposażony w budkę wykonaną z materiału przepuszczającego powietrze i chroniącego przed promieniowaniem UV. Gwarantuje łatwy montaż na bazę z systemem ISOFIX lub z użyciem samochodowych pasów bezpieczeństwa.

  Wskazówki, jak zaplanować pierwsze wspólne wakacje z chłopakiem

Britax Römer Baby-Safe 3 i-Size + baza

Britax Römer Baby-Safe 3 i-Size z bazą umożliwia prosty i szybki montaż fotelika w samochodzie. Umieszczanie malucha w nosidle ułatwia funkcja pozwalająca na obrót podstawy. Dzięki temu fotelik da się przekręcić w stronę otwartych drzwi i w ten sposób łatwiej ułożyć dziecko oraz zapiąć mu 5-punktowe pasy bezpieczeństwa. Do fotelika dołączono specjalną wkładkę dla noworodków, która zapewnia dodatkowe podparcie i zmniejsza ilość wolnej przestrzeni.

Jak dobrać fotelik samochodowy dla noworodka – podsumowanie

Wybór fotelika dla noworodka to nie lada wyzwanie. Jednak przy odrobinie zaangażowania z pewnością uda Ci się znaleźć model dopasowany do Twoich oczekiwań i możliwości finansowych. Producenci zapewniają dostęp do bezpiecznych fotelików w różnych kategoriach cenowych. Dzięki temu każdy rodzic może odszukać ten odpowiedni dla swojego malucha.