Spis treści
Pojęcie jędrności skóry odnosi się do stanu jej napięcia, elastyczności i sprężystości. Oznacza zdolność do utrzymania właściwej struktury, co objawia się brakiem zwiotczeń i nieopadaniem. Jędrna skóra jest elastyczna i sprężysta. Sprawia więc wrażenie zdrowej i młodszej.
Na wygląd i kondycję skóry mają wpływ czynniki genetyczne, styl życia oraz zdrowie. Jej jędrność mogą obniżać m.in.: niezdrowa dieta, brak regularnej aktywności fizycznej, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV i niewłaściwa pielęgnacja. Równocześnie warto pamiętać, że z cellulitem boryka się 85% dorosłych kobiet, a spadek produkcji kolagenu i elastyny wraz z wiekiem jest… nieunikniony.
Sprawdź, co możesz zrobić, aby utrzymać młody wygląd skóry i poprawić jej jędrność, niezależnie od wieku.
Kolagen, elastyna i cellulit. Co musisz o nich wiedzieć?
Kolagen i elastyna to dwa białka strukturalne występujące w skórze i tkankach łącznych. Odpowiadają m.in. za utrzymanie ich prawidłowej budowy, elastyczności i jędrności. Z wiekiem i pod wpływem działania czynników zewnętrznych ich produkcja zwalnia. Cellulit to z kolei nazwa problemu estetycznego skóry przede wszystkim na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach.
Kolagen stanowi podstawowy składnik tkanki łącznej, czyli nie tylko skóry, ale również: kości, ścięgien, więzadeł i tkanki chrzęstnej. W skórze odpowiada za utrzymanie jej napięcia, gładkości i jędrności, stanowi swego rodzaju rusztowanie dla zewnętrznej powłoki. Jednym z głównych efektów utraty kolagenu jest zmniejszenie jędrności i napięcia oraz pojawianie się zmarszczek.
Elastyna to białko nadające tkankom elastyczność i zdolność powrotu do pierwotnego kształtu po rozciągnięciu lub skurczeniu. Działa w tandemie z kolagenem, tworząc strukturę umożliwiającą zachowanie elastyczności. Znajduje się głównie w warstwie siatki elastycznej odpowiadającej za zdolność skóry do odzyskiwania kształtu po naciągnięciu. Poprzez utratę elastyny skóra zmniejsza sprężystość, a to przyczynia się do jej wiotczenia i opadania oraz powstawania zmarszczek.
Cellulit jest zjawiskiem głównie kosmetycznym i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale może wpływać na samopoczucie i pewność siebie. Tak zwana skórka pomarańczowa charakteryzuje się nierównościami, wgłębieniami i grudkami. Skłonność do cellulitu może mieć podłoże genetyczne, a na stopień jego zaawansowania wpływają zarówno hormony, jak i styl życia oraz wiek i związana z nim postępująca utrata jędrności skóry.
>>Dowiedz się więcej o skórce pomarańczowej: Skąd bierze się cellulit i jak go zmniejszyć?
Co łączy cellulit z kolagenem i elastyną? W wyniku obniżonej jędrności skóry może on stawać się bardziej widoczny. Jeśli zależy ci na tym, aby utrzymać skórę w jak najlepszej kondycji, to musisz działać kompleksowo. Zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna oraz odpowiednia pielęgnacja i ochrona przed czynnikami zewnętrznymi to przepis na satysfakcjonujące rezultaty walki o poprawę jej wyglądu.
Jak ujędrnić skórę na udach, pośladkach i brzuchu? Zacznij od diety i aktywności fizycznej!
Zdrowa i jędrna skóra na udach, pośladkach i brzuchu to marzenie wielu osób. Jesteś jedną z nich? Aby osiągnąć cel, powinnaś przestrzegać zdrowej diety i pamiętać o regularnej aktywności fizycznej.
Twoja dieta powinna zawierać świeże, nieprzetworzone i pełnowartościowe produkty, przede wszystkim: warzywa, owoce, chude mięso, ryby i nabiał. Zadbaj o odpowiednią ilość białka, witamin (szczególnie witaminy C i E) i minerałów oraz zdrowych tłuszczów. Pamiętaj o efektywnym nawadnianiu organizmu. Ogranicz lub po prostu zrezygnuj z używek! Palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu może negatywnie wpływać na kondycję i wygląd skóry.
Regularna aktywność fizyczna stymuluje krążenie krwi, co wpływa na lepsze natlenianie i odżywianie komórek skóry. Dodatkowo masa mięśniowa sprawia, że skóra lepiej się prezentuje, jest gładsza i bardziej napięta.
Zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna ułatwiają utrzymanie prawidłowej masy ciała, a to również bardzo ważne dla wyglądu. Wahania wagi mogą prowadzić do gwałtownego rozciągania skóry i utraty jej elastyczności.
Ochrona i pielęgnacja skóry – stosuj kremy z filtrem i balsamy ujędrniające
Kondycja skóry zależy również od tego, na jakie czynniki zewnętrzne ją narażamy i jak ją pielęgnujemy. Słońce i zanieczyszczone powietrze to główni wrogowie w walce o jej zdrowy wygląd!
Chroń skórę przed promieniowaniem UV!
Promieniowanie UV może być niebezpieczne z wielu powodów. Dla jędrności – nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do uszkodzeń kolagenu, co wpływa na elastyczność skóry. Regularnie stosuj kremy z filtrem UV, najlepiej z jak najwyższym SPF. Unikaj również ekspozycji na słońce w godzinach okołopołudniowych, kiedy najłatwiej o poparzenia.
Oczyszczaj skórę!
Regularne oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń poprawia jej kondycję i pozwala zachować ją w zdrowiu. Wprowadź do codziennej rutyny zabiegi oczyszczające, a co 2–3 dni stosuj peelingi do ciała. To najlepszy sposób na głębokie oczyszczanie i regenerację. Odpowiednio dobrane i właściwie stosowane produkty peelingujące mogą dodatkowo stymulować produkcję kolagenu i elastyny.
Stosuj kremy ujędrniające do ciała i ujędrniające balsamy
Balsamy i kremy ujędrniające są popularnymi produktami do pielęgnacji z różnymi składnikami aktywnymi poprawiającymi jędrność i elastyczność. W ich składzie znajdziesz m.in. kofeinę i retinol. Kofeina stymuluje krążenie krwi, poprawia napływ składników odżywczych, a retinol (witamina A) pobudza produkcję kolagenu i kwasów hialuronowych, wpływa na strukturę skóry.
Dla najlepszych efektów sięgaj po sprawdzone marki. Doskonałym przykładem świetnej jakości kosmetyków antycellulitowych są produkty tołpa.®. Turbo krem antycellulitowy na noc dermo body cellulite., to produkt, w którego składzie znajdziesz przede wszystkim: borowinę tołpa.®, kompleks ekstraktów z żółtego maku, mikroalg i kofeiny z kawowca (działający jak ultradźwięki!) oraz masło shea i glicerynę. Jego regularne stosowanie redukuje widoczność cellulitu nawet o 2 stopnie i zmniejsza obwód problematycznych stref nawet o 1 centymetr.
Jak ujędrnić skórę na udach, pośladkach i biodrach antycellulitowymi kosmetykami? Specjaliści podkreślają, że najlepsze efekty przynosi kompleksowe podejście do pielęgnacji, w ramach której powinnaś stosować serie produktów antycellulitowych działających na różnych poziomach!
Masaże i zabiegi kosmetologiczne – profesjonalna pomoc dla skóry
Są sytuacje, w których sama dieta, aktywność fizyczna i nawet najlepsze kosmetyki to za mało! Aby uzyskać najlepsze rezultaty w zabieganiu o jędrność skóry, możesz skorzystać z… pomocy z zewnątrz.
Masaże skóry, zarówno wykonywane w warunkach domowych, jak i profesjonalne, przyczyniają się do poprawy krążenia krwi i limfy. To pomaga usunąć toksyny i dostarczyć składniki odżywcze do komórek skóry, czyli wpływa na ujędrnianie.
Gdy tradycyjne metody nie dają oczekiwanych rezultatów, skorzystaj z zaawansowanych zabiegów kosmetologicznych i medycyny estetycznej. To m.in.: zabiegi laserowe i fotoodmładzające stymulujące produkcję kolagenu i poprawiające strukturę skóry. Pomocna może się również okazać radiofrekwencja, w której zastosowano energię radiową do stymulacji kolagenu i elastyny, a także zabiegi mikroigłowe.
Pamiętaj, że ujędrnianie skóry na udach, pośladkach i brzuchu to złożony i długotrwały proces, którego efekty zobaczysz w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, w zależności od indywidualnych cech organizmu. Jeśli chcesz się porównywać, porównuj się wyłącznie z samą sobą z okresu przed rozpoczęciem walki o jędrną skórę!