zdjęcie-z-rzymu

Co warto zobaczyć w Rzymie?

Wyjazdy zagraniczne cieszą się coraz większą popularnością. Wcale nie trzeba lecieć na drugi koniec globu, aby zobaczyć wyjątkowe miejsca. Warto wybrać się do Rzymu. Piękno Wiecznego Miasta doceni każdy. Można tam znaleźć wiele miejsc kultu religijnego, choć nie tylko. Do zobaczenie jest naprawdę sporo. Poznaj najpiękniejsze zabytki i atrakcje!

Koloseum

Najpopularniejszą atrakcją w Wiecznym Mieście z pewnością jest Koloseum. Antyczny teatr co roku przyciąga miliony turystów. W zależności od pory roku obiekt ma inne godziny otwarcia. Warto to wcześniej sprawdzić. Bilet kosztuje powyżej 10 Euro, ale jest ważny dwa dni, także na sąsiednią atrakcje znajdującą się w bliskim położeniu Koloseum, czyli do Forum Romanum. Zwiedza się samodzielnie, ewentualnie można wypożyczyć przewodnik audio lub wideo, niestety, nie ma opcji w języku polskim. 

Koloseum to jeden z siedmiu nowych cudów świata. Zarówno wewnątrz, jak i z zewnątrz prezentuje się zjawiskowo. Wielkość oraz sam wygląd antycznej budowli zachwyci każdego turystę. To taka trochę podróż do starożytności i odległych czasów gladiatorów.

Panteon

Kolejnym interesującym miejscem w Rzymie jest Panteon. To jeden z niewielu budynków, który zachował się w tak dobrym stanie do dziś. Do środka można wejść całkowicie za darmo. Dlatego najlepiej odwiedzać ten zabytek tuż po otwarciu kiedy nie ma aż tylu turystów. Podczas mszy wizyty nie są możliwe – w sobotę o 15.30, a w niedziele oraz w święta o godzinie 10.30.

W środku znajdziesz groby, między innymi malarza Rafaela oraz kości licznych anonimowych męczenników chrześcijańskich. Wewnątrz świątyni zachwycają misterne zdobienia, czy też piękne ołtarze. Otwarty dach wygląda cudownie bez względu na pogodę – i w słońcu i w deszczu. Trzeba koniecznie zobaczyć to na własne oczy!

  Urzekające pięknem natury Góry Stołowe doskonałe na wakacyjny wyjazd

Tuż naprzeciwko Panteonu jest niewielki Plac Rotundy, gdzie na środku znajduje się fontanna Panteonu. Warto zajrzeć i tam, choć na chwilę. 

Fontanna di Trevi 

Barokowa fontanna w Rzymie jest jedną z najsłynniejszych na świecie. Zdobi ją Neptun oraz dwa trytony. 

Zgodnie z legendą należy podczas wizyty w Rzymie wrzucić do Fontanny di Trevi pieniążek. Trzeba to zrobić przez ramie stojąc tyłem. Dzięki temu ponownie wrócimy do tego miasta. Liczba drobnych też ma znaczenie. Jedna moneta – to rewitalizacja Rzymu, dwie – oznacza romans, a trzy – ślub. 

Piazza Navona

W Rzymie jest charakterystyczny plac Piazza Navona o kształcie owalnym. Co go wyróżnia? To, że powstał on na ruinach trybun antycznego stadionu Domicjana. Gdzieniegdzie są jeszcze pozostałości tej starożytnej budowli. 

Obecnie wokół placu znajdują się kamieniczki oraz liczne restauracje. Znajdziemy do tego przepiękne fontanny – Fontana dei Quattro Fiumi (Fontanna Czterech Rzek), a także dwie nieco mniejsze: Del Moro i Del Nettuno. Oprócz tego można podziwiać także kościół di Sant`Agnese in Agone, czy przepiękny budynek Pallazo Pamphilij. Plac tętni życiem, to samo serce Rzymu. Trzeba tam koniecznie zajrzeć i przejść wzdłuż, i wszerz. 

Schody Hiszpańskie

Na turystycznej liście obiektów wartych zobaczenia w Rzymie są także Schody Hiszpańskie – Scalinata di Trinata dei Monti. Prowadzą one z Placu Hiszpańskiego aż na szczyt do XVI-wiecznego kościoła Trinata dei Monti. Te schody są bardzo długie i szerokie.

Co więcej, w ich okolicy jest kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. W bliskim sąsiedztwie zlokalizowane są dwa muzea – jedno poświęcone artyście Giorgio de Chirico oraz drugie poecie John`owi Keatsa. Mało tego, dojdziesz tamtędy do jednej z najdroższych ulic na świecie, czyli z luksusowymi sklepami. Aleja Via dei Condotti pełna jest markowych butików.

  Kasza manna - charakterystyka i zastosowanie. Właściwości zdrowotne

Ołtarz Ojczysty w Rzymie

Ołtarz Ojczysty to zarówno Muzeum Zjednoczonych Włoch, jak i pomnik króla Wiktora Emanuela II oraz Grobowiec Nieznanego Żołnierza Ołtarz Ojczysty.

Wstęp jest płatny, kosztuje około 3 Euro. Z punktu widokowego budynku widać, między innymi Koloseum i Forum Romanum. Jednak aby się tam dostać również trzeba zapłacić, i to sporo bo aż 10 Euro.