Spis treści
Zanim dasz się skusić na kurs niemieckiego w miesiąc, przeczytaj ten artykuł. Badania naukowe są nieubłagane – aby nauczyć się języka obcego należy poświęcić mu odpowiednią ilość czasu. Im lepszą znajomość języka chcemy posiąść, tym więcej lekcji nas czeka. Nie oznacza to jednak, że skazani jesteśmy na kierat z podręcznikiem w dłoni, bowiem badania mówią też o tym, że nauka powinna być dla nas przyjemna.
Postanowiliśmy ocenić kilka najpopularniejszych metod uczenia się i przeanalizować je pod kątem tego, co wiemy już o skutecznej nauce języka niemieckiego. Sprawdź, czy sposób, który wybrałeś, jest na liście i co twierdzą na jego temat uczeni.
Metody nauki niemieckiego a wyniki badań naukowych
Kurs niemieckiego w szkole językowej to najczęściej wybierana metoda uczenia się języka obcego. Do wyboru mamy kursy intensywne oraz ze spotkaniami raz-dwa razy w tygodniu. Program kursu może być nastawiony głównie na konwersacje albo uczyć ogólnie. Wydaje się nam, że ta metoda przynosi odpowiednie efekty. Badacze nie są jednak zgodni.
Statystyczny kursant osiągał zwykle efekty w nauce dużo gorsze, niż osoba ucząca się w domu. Wynikać to może z faktu, że dla wielu uczniów sam fakt chodzenia na zajęcia “zwalnia” ich z poczucia obowiązku za swoje postępy. Nie pracują w domu, nie robią powtórek. A tylko z nimi kurs językowy jest naprawdę skuteczny.
Dużo lepsze efekty daje świadomy, codzienny wysiłek, najlepiej nad jasno postawionym celem. Poniżej prezentujemy sposoby, które warto rozważyć w nauce niemieckiego, zarówno jako uzupełnienie tradycyjnego kursu językowego, jak jako samodzielne sposoby pogłębiania wiedzy,
Jak się uczyć skutecznie niemieckiego?
Masz dość nieefektywnej nauki? A może odkładasz naukę w nieskończoność? Spróbuj tego:
- Znajdź prawdziwe powody – zanim pomyślisz o materiałach do nauki lub o metodzie nauki języka niemieckiego, musisz cofnąć się o krok i zrozumieć powody, dla których chcesz mówić po niemiecku. To będzie Twoje paliwo na całą tę podróż. Dobra motywacja do nauki to połowa sukcesu. Wszelkie: “bo kiedyś mi się przyda” albo” dam to w CV” nie zdadzą rezultatu przy długofalowej nauce, bo nie poprawiają wytrwałości i nie są realnym celem,
- Stwórz malutkie Niemcy w swoim domu – nie musisz przeprowadzać się do Niemiec, by stworzyć sobie możliwość wniknięcia w ten język. Zmień język ustawień w domowym komputerze i telefonie, poszukaj niemieckojęzycznych znajomych, oglądaj niemiecką telewizję i słuchaj niemieckiego radia lub muzyki,
- Użyj językowych tricków: fiszki, kurs na odległość z niemieckiego w ESKK, aplikacje do nauki tego języka w komórce, mnemotechnika – dzięki tym sposobom nauka będzie szybsza i skuteczniejsza,
- Opanuj konwersacyjne podstawy: dzień dobry, do widzenia, jak się masz i tego rodzaju zwroty pomogą Ci szybko opanować podstawowe konwersacje w języku obcym. Gdy już opanujesz bazową listę z niemieckiego – nie bój się i zacznij ją stosować. Praktycznie od pierwszego dnia nauki powinieneś mówić po niemiecku, to pozwala przełamać barierę językową. Nie przejmuj się błędami, ciesz się, że się dogadujesz!
- Konwersuj i ćwicz – gdy opanujesz punkt 4, nie przestawaj i idź dalej. Dyskutuj o pogodzie, oceniaj filmiki niemieckich jutuberów, komentując je, wyrażaj swoje opinie na niemieckich fanpagach, poszukaj native speakera do rozmowy. Staraj się, by Twoja nauka czerpała garściami z codziennych sytuacji, dzięki którym opanujesz “żywy” język.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.