noworodek ziewa przed snem

Dlaczego niemowlę nie chce spać?

Spora część maluchów ma problemy ze snem i to zarówno te starsze, jak i najmłodsze. Przyczyny są różne. Dlaczego niemowlę nie chce spać? Sprawdź!

Niemowlęta przesypiają nie tylko noce, ale także większą część dnia. Potrafią spać od 16 do 20 godzin i to jest całkiem normalne. Jednak po przebudzeniu niektóre dzieci mają problem z ponownym zaśnięciem. Mimo że są najedzone i przebrane oraz ewidentnie zmęczone nie są w stanie uciąć sobie drzemki. Przyczyn tego zachowania może być wiele.

Noworodki nie są wstanie przekazać w 100% wszystkich informacji matce. To jej intuicja oraz znajomość dziecka w dużym stopniu decyduje o tym, czy uda  się kobiecie dojść do sedna kłopotów. Czasami rozszyfrowanie potrzeb jest niezwykle łatwe, niekiedy wręcz odwrotnie, nadzwyczaj skomplikowane.

Najczęstsze powody kłopotów ze snem u dzieci

Nie da się ukryć, że trudności ze snem dziecka męczą całą rodzinę. Wiele kłopotów nie jest poważnych i szybko można sobie z nimi poradzić. Czasami jednak okazuje się, że to coś niebezpiecznego, na przykład jeden z symptomów świadczący o problemach ze zdrowiem.

Dziecięca bezsenność zdarza się niezwykle często. Może mieć sporo przyczyn. Bywa, że hałasy w domu lub w najbliższym otoczeniu uniemożliwiają zaśniecie niemowlęciu.

1. Może to być za głośna rozmowa, czy  też grający telewizor. Niektórym pociechom przeszkadza nawet najdrobniejszy stukot, czy odgłos. Wrażliwe na hałasy maluchy trudno się usypia, do tego w trakcie snu kilkukrotnie się przebudzają.

2. Wiele dzieci ma problemy ze snem z prozaicznych powodów, takich jak pełna pieluszka, czy wzmożony apetyt. Zwłaszcza niemowlęta budzą się wielokrotnie, a nawet płaczą, dlatego że odczuwają pewien dyskomfort.

  Pierwsze kolczyki dla dziecka - jakie wybrać i czego się spodziewać?

3. Podobne reakcje mogą się pojawić, gdy uwiera ubranko, pościel lub inny element znajdujący się w łóżeczku. Zwróć uwagę, czy strój nie jest za ciasny lub, czy metka bądź materiał „nie gryzie”. Nawet niewielki dla niektórych szczegół może powodować ogromny kłopot z zaśnięciem u maluchów.

4. Pogorszenie jakości snu widać w trakcie choroby dziecka. Zatkany nos, gorączka lub kaszel zdecydowanie przeszkadzają. Noworodki dość ciężko przechodzą nawet najmniejszą infekcję, dlatego niezbyt poważny objaw może znacząco utrudniać im codzienne funkcjonowanie. Zupełnie, tak samo jak ból, na przykład towarzyszący ząbkowaniu, tudzież zaparciom. Nawet na samym początku infekcji u niemowląt pojawiają się kłopoty ze snem. Rozdrażnienie, niepokój i ogólne osłabienie to duża przeszkoda w drzemce. Przede wszystkim, gdy dojdą do tego kolejne objawy, które bardziej obniżają samopoczucie.

5. Niemowlęta kochają bliskość mamy, dlatego zdarza się tak, że bez niej trudno im zasnąć, a po przebudzeniu pojawia się lęk, niekiedy straszna histeria. Czasami wystarczy dziecko ukołysać lub utulić, aby spokojnie zasnęło.

6. Noworodek nie chce spać także, gdy miał ekscytujący dzień. Pojawienie się dużej ilości gości, czy nietypowe hałasy sprawiają, że maluch ma problem. Napięcie psychiczne budzi niepokój, a co za tym idzie trudno dziecku zasnąć.

Wybierz odpowiednie miejsce do snu dla noworodka

Jeśli wykluczyłaś już wszystkie ewentualności wymienione wyżej być może dziecku nie odpowiadają warunki snu. W pokoju nie może być ani za zimno ani za ciepło. Optymalna temperatura to około 18-20 stopni Celsjusza. Nie okrywaj zbyt mocno niemowlęcia, do tego ureguluj grzejnik.

Dziecko nie chce spać, także dlatego że w pomieszczeniu jest za jasno. Zasłoń w ciągu dnia roletę lub zasłonę, do tego przymknij drzwi. Dzięki temu także wyciszysz hałasy.

  9 miesiąc ciąży – co Ciebie czeka w tym ostatnim miesiącu?

Rozregulowanie dnia noworodka w późniejszym czasie może powodować problemy z zasypianiem. Maluch zdążył się już przyzwyczaić do stałych pór karmienia, czy drzemek. Niestety niewielka modyfikacja może powodować, że będzie on senny lub rozdrażniony.

Również zmiana formy zasypiania może sprawić, że niemowlę nie będzie chciało usnąć. Brak butelki bądź rodzica utrudni dziecku codzienny rytuał. Podobnie może działać inne miejsce – pokój, albo dom.