dziecko z telefonem

Dziecięca prywatność naruszana w Internecie: jak rodzice mogą pomóc?

Rodzice mogą aktywnie chronić swoje dzieci przed zagrożeniami związanymi z naruszeniem ich prywatności online. Mogą nie tylko korzystać z przydatnych narzędzi, wtyczek i rozszerzeń, ale także wykazywać aktywne zainteresowanie tym, co ich pociechy robią w sieci i upewniać się, że korzystają wyłącznie z bezpiecznych witryn i aplikacji mobilnych.

Rodzice mogą aktywnie chronić swoje dzieci przed zagrożeniami związanymi z naruszeniem ich prywatności online. Mogą nie tylko korzystać z przydatnych narzędzi, wtyczek i rozszerzeń, ale także wykazywać aktywne zainteresowanie tym, co ich pociechy robią w sieci i upewniać się, że korzystają wyłącznie z bezpiecznych witryn i aplikacji mobilnych.

Ochrona przed śledzeniem i natrętnymi reklamami

Zainstalowanie oprogramowania, którego jedną z funkcji jest blokada śledzenia w sieci, utrudnia stronom internetowym śledzenie aktywności dzieci i zbierania danych o ich nawykach. Zmniejsza to zagrożenie pojawienia się natrętnych reklam, a także zapisywania czasu spędzonego na stronach internetowych, lokalizacji użytkownika, preferencji i wszystkiego tego, co może stworzyć cyfrowy profil dziecka.

Jeszcze w 2022 roku Google rozpoczął egzekwowanie swojej polityki, w ramach której miał uniemożliwić wyświetlanie dzieciom reklam wrażliwych ze względu na wiek. Rozwiązaniem miały być automatyczne narzędzia Google, które blokowałyby reklamy związane np. z alkoholem, hazardem czy lekami wszystkim osobom, które nie są zalogowane na swoje konto Google lub tym, które nie potwierdziły, że są pełnoletnie. Jeszcze do 2022 roku okazywało się, że reklamy te są blokowane nieskutecznie, a szkodliwe dla dzieci treści są wyświetlane także wtedy, gdy użytkownik nie jest zalogowany na swoje konto Google.

Nie czekając na wdrożenie zmian przez Google, warto już teraz zainstalować wtyczki uniemożliwiające śledzenie aktywności dzieci w sieci oraz blokujące natrętne reklamy.

Wyrażanie zgody przez rodziców na przetwarzanie danych dzieci

Naruszenia prywatności dzieci nie są wyłącznie domeną hakerów i oszukańczych witryn. Sam Microsoft został ukarany grzywną w wysokości 20 mln dolarów po tym, gdy organy regulacyjne wykryły, że firma nielegalnie gromadziła dane dzieci posiadających konto Xbox. O zasadach gromadzenia danych przez Microsoft nie zostali powiadomieni rodzice (chodzi tu o ustawę o ochronie prywatności dzieci w Internecie i nieuzyskaniu zgody rodziców na przechowywanie danych dzieci poniżej 13. roku życia dłużej niż to konieczne).

  Rodzaje pieluszek w wyprawce dla niemowlaka

Wśród gromadzonych danych znalazły się imię i nazwisko, adres e-mail i data urodzenia, gromadzono także zdjęcie profilowe użytkownika, a nawet rozpowszechniano te dane stronom trzecim. O zgodę rodziców pytano wyłącznie w przypadku konieczności podawania numeru telefonu dziecka. Poza grzywną pieniężną Microsoft musi także zadeklarować gotowość usuwania wszystkich danych dzieci po dwóch tygodniach, jeśli na ich przechowywanie nie uzyskano zgody rodziców.

Większa kontrola rodziców nad prywatnością dzieci w aplikacjach mobilnych

TikTok to jedna z najpopularniejszych aplikacji mobilnych wśród dzieci i młodzieży na świecie. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się w także w Holandii. W 2021 roku DPA (Holenderski Organ Ochrony Danych) nałożył 750 tys. euro grzywny na TikToka za to, że naruszył prywatność dzieci.

Okazuje się, że informacje udostępniane użytkownikom podczas instalacji aplikacji były wyłącznie w języku angielskim, co uniemożliwiało zrozumienie ich przez większość dzieci. To oznacza, że TikTok nie przedstawił odpowiedniego wyjaśnienia, w jaki sposób aplikacja gromadzi, przetwarza i wykorzystuje dane osobowe.

Jednym z efektów działań jest możliwość skorzystania przez rodziców z funkcji „Parowanie rodzinne” na TikToku i uzyskanie większej kontroli nad ustawieniami prywatności dziecka w aplikacji. Rodzice są zachęcani do regularnych rozmów z dziećmi na temat ich aktywności online, przedstawiania potencjalnych zagrożeń oraz zainteresowania się tym, jakie treści są przez nich udostępniane w mediach społecznościowych.

Zarządzanie inteligentnymi urządzeniami

Do rażącego naruszenia prywatności dzieci doszło w wyniku nagrywania dzieci przez inteligentnego asystenta głosowego Alexa. Amazon nie zadbał o to, aby urządzenie zostało odpowiednio zabezpieczone przed dziećmi, a co za tym idzie, mogło nagrywać obsługujące je dzieci i poznać wiele szczegółów na temat ich życia.

Chociaż firma Amazon zapewniła, że nagrywane dane są przechowywane wyłącznie po wyrażeniu zgody przez właściciela urządzenia, w praktyce okazało się, że urządzenie nagrywało głosy dzieci nawet wtedy, gdy rodzice nie wyrazili na to zgody. W ramach rozwiązania tego problemu Amazon stworzył usługę subskrypcji, w ramach której rodzice mieliby dostęp do nagrań dzieci, mogli je usuwać, a także mogliby dostosować inne funkcje urządzenia do potrzeb swojej rodziny.

  Czego potrzebuje przyszła mama?

Konfigurując inteligentne urządzenia w domu warto zwrócić uwagę na aktywowanie opcji mogących przysłużyć się do zabezpieczenia prywatności wszystkich osób korzystających z urządzenia, a także upewnić się, że żadne dane nie są przechowywane bez Twojej wiedzy.

Naprawianie luk w aplikacjach mobilnych

Nawet te aplikacje mobilne, które mają służyć zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa, mogą przyczynić się do sporych szkód. Doskonałym przykładem jest aplikacja Kiddowares „Parental Control – Kids Place” dla systemu Android, której głównym zadaniem jest ochrona dzieci w Internecie. W 2023 roku wykryto jednak liczne luki w zabezpieczeniach aplikacji.

W efekcie hakerzy mogli uzyskiwać dostęp do danych logowania, wysyłać (bez wiedzy rodziców) pliki na urządzenia dzieci, a także instalować złośliwe oprogramowanie w Internecie. To nie wszystko, ponieważ cyberprzestępcy uzyskiwali też dostęp do opcji, które mogły całkowicie usunąć ograniczenia nałożone na urządzenia przez rodziców.

W tym przypadku rodzice mają ograniczone możliwości przeciwdziałania, ponieważ informacje o lukach i błędach pojawiają się zwykle w momencie, gdy hakerzy zdążyli już wyrządzić szkody. Warto jednak pamiętać o regularnym aktualizowaniu swoich aplikacji i rozszerzeń przeglądarki, a nawet ustawieniu automatycznych aktualizacji zawsze, gdy pojawi się jakaś łatka lub poprawiona wersja programu.

Ważne wnioski

Już od najmłodszych lat warto uczulać dzieci na zagrożenia, jakie kryją się w świecie online. Łącząc możliwości, jakie dają narzędzia wspomagające walkę z naruszeniami prywatności i zainteresowanie rodziców, szybko można cieszyć się efektami w postaci wysokiego poziomu ochrony najmłodszych w Internecie.