bol brzucha

Dieta refluksowa – jak sobie z nią poradzić?

Refluks jest przypadłością, na którą skarży się coraz więcej osób. Obecnie choroba uprzykrza życie około 30 proc. mieszkańców Polski. Cofanie się treści żołądka do przełyku i pieczenie za mostkiem to jej specyficzne objawy. Wszelkiego rodzaju leki chwilowo mogę je łagodzić, ale najważniejsza jest zmiana diety. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej na temat zaleceń żywieniowych. 

Co to jest refluks?

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku. Wpływa to na pogorszenie jakości życia ze względu na dokuczliwe objawy, ale może też wiązać się z uszkodzeniem nabłonka przełyku. Podłoże choroby to zaburzenia pracy dolnego zwieracza przełyku. To jego niedomykanie się sprawia, że nie dochodzi do zatrzymania treści żołądka i ma miejsce jej cofnięcie. 

Jeżeli cierpisz na refluks, objawy początkowo mogą być nieznaczne. Jednak powtarzające się uczucie zgagi powinno dać Ci do myślenia. Im szybciej zadbasz o siebie i zmienisz dietę, tym większy komfort odzyskasz. Chociaż refluks żołądka nie zagraża życiu, to bagatelizowanie objawów może mieć konsekwencje w postaci poważniejszych problemów zdrowotnych. Dzięki stosowaniu odpowiedniej diety masz szansę na znaczne ograniczenie lub zupełne wyeliminowanie takich dolegliwości jak odbijanie, nudności, pieczenie w okolicach przełyku oraz mostka i ból w nadbrzuszu. 

Dieta refluksowa

Farmakoterapia może skutecznie łagodzić dolegliwości, ale to dieta refluksowa sprawi, że na stałe zmaleją lub znikną. Przede wszystkim konieczne jest ograniczenie produktów pobudzających wydzielanie soków żołądkowych. Oczywiście zmiana jadłospisu wiąże się ze zmianą stylu życia, ale są to zmiany wpływające na poprawę jakości codziennego funkcjonowania. Dieta na refluks wymaga regularnego spożywania posiłków o niewielkiej objętości. Ostatniego posiłku nie należy spożywać później niż 3 godziny przed snem, ponieważ objawy nasilają się w pozycji leżącej. Im więcej treści pokarmowej w żołądku, tym silniej dolegliwości są odczuwalne. Ważne jest również, aby nie spożywać potraw zbyt gorących ani zbyt zimnych. Przeżuwaj dokładnie każdy kęs i jedz w spokoju. 

  Jaką biżuterię na prezent dla żony wybrać?

Szczegółowe założenia, jakie ma dieta na refluks żołądkowy, możesz sprawdzić, odwiedzając stronę https://centrumrespo.pl/dietetyka-kliniczna/dieta-w-refluksie/. Wyklucz z menu potrawy smażone. Zastąp je gotowanymi na wodzie lub parze. Dobrym pomysłem jest też duszenie. Chociaż soki owocowo-warzywne są zdrowe, to dieta na refluks żołądka zaleca rozcieńczanie ich wodą. W jadłospisie powinny znaleźć się produkty zbożowe, ale tutaj trzeba zwracać uwagę na indywidualną tolerancję. Nie ma jednej recepty dla wszystkich. Do diety należy włączyć chude mięso oraz ryby, chude produkty mleczne i jaja. W kwestii warzyw i owoców stosuj tylko te, które dobrze tolerujesz. Pamiętaj, że owoce cytrusowe mają tendencję do podrażniania błony śluzowej przełyku. 

Wsparcie dietetyczne w leczeniu refluksu

Lekkostrawna dieta stanowi podstawę zminimalizowania dolegliwości w chorobie refluksowej. Możesz próbować samodzielnie wprowadzać zmiany żywieniowe, ale bez większej wiedzy nie zapewnisz sobie oczekiwanych efektów. Za to dietetyk kliniczny doskonale poradzi sobie ze stworzeniem jadłospisu przystosowanego do Twoich indywidualnych potrzeb. Weźmie pod uwagę również upodobania smakowe. Chociaż dieta refluksowa wiąże się z pewnymi ograniczeniami, nie oznacza to, że spożywanie posiłków przestanie sprawiać Ci przyjemność. Profesjonalny dietetyk online zadba o to, aby wprowadzanie nowych nawyków nie było frustrujące. 

Spersonalizowana dieta na refluks sprawi, że przestaniesz kojarzyć jedzenie z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Dieta refluksowa przepisy opiera na różnorodnych produktach, więc na pewno nie czeka Cię monotonia. Wejdź na stronę https://centrumrespo.pl/przepisy/ i przekonaj się, jak pysznie wyglądają zdrowe przepisy. Zasady nowego sposobu żywienia najlepiej przedstawi Ci dietetyk kliniczny online, który ma również wiedzę medyczną. Dobra dieta na refluks przepisy zapewnia w takiej formie, aby przygotowanie potraw nie było skomplikowane. Podczas wprowadzania zmian obserwuj, jak się czujesz po zjedzeniu danego posiłku, co ułatwi jej idealne dopasowanie.