Spis treści
Hemoroidy po porodzie to problem wielu kobiet. Choroba inaczej nazywa się żylakami odbytu po porodzie. Jakie ma objawy? Jak wygląda leczenie? Sprawdź!
Objawy hemoroidów po porodzie
Hemoroidy tworzą się, gdy ciśnienie w naczyniach krwionośnych w okolicy odbytu wzrasta. Co powoduje to zjawisko? Zdarza się, że w trakcie ciąży pojawiają się zaparcia, a macica mocno uciska na naczynia jamy brzusznej. Sam poród również może spotęgować te skutki – chodzi tutaj o silne parcie. Poprzez to w późniejszym okresie dają o sobie znać właśnie żylaki odbytu.
Na samym początku hemoroidów się nie odczuwa, dopiero później mamy dolegliwości. Głównym objawem żylaków po porodzie jest ból oraz swędzenie, ponadto podrażnienie w okolicy odbytu. Do tego dochodzi krwawienie, na przykład podczas wydalania stolca. Ma ono różne nasilenie. Bywa, że dolegliwości utrudniają chodzenie oraz wykonywanie innych codziennych czynności. Siedzący tryb życia nie pomaga, tak samo jak dieta uboga w błonnik.
Ta przypadłość dotyka zarówno kobiety po naturalnym porodzie (zdecydowanie więcej procent pacjentek), jak i po cesarskim cięciu. Duży wpływ na pojawienie się hemoroidów ma też odżywianie dożylne, tudzież długotrwałe zaparcia. Problemy z wypróżnianiem się to też jeden z symptomów żylaków odbytu.
Istnieją dwa typy hemoroidów:
- hemoroidy zewnętrzne – są to widoczne sinawe guzki zlokalizowane w okolicy odbytu
- hemoroidy wewnętrzne – nie da się ich dostrzec gołym okiem. Jednak podczas parcia wydostają się na zewnątrz, później wracają, czyli cofają się.
Domowe sposoby na hemoroidy po porodzie
W walce z hemoroidami kluczowa jest dieta. Co powinno się znaleźć w menu? Zdecydowanie należy spożywać sporą ilość błonnika, między innymi kasze, rośliny strączkowe, a także owoce – porzeczki, jeżyny, daktyle, śliwki. Świetnie działają również bakalie oraz nasiona.
Pełnoziarniste składniki są niezbędne. Pomocne są też herbatki ziołowe lub preparaty z błonnikiem. Należy jednak ich przyjmowanie skonsultować z lekarzem! Nie zapominaj o piciu dużej ilości płynów oraz o ograniczeniu dań przetworzonych.
Aktywny tryb życia, czyli spacery i ćwiczenia pomogą zwalczyć objawy żylaków odbytu. Unikaj dźwigania ciężkich przedmiotów oraz nagłych ruchów. Stosuj delikatne środki do higieny intymnej o naturalnym pH. Po każdym wypróżnianiu zaleca się przemyć okolicę odbytu.
Okłady można wykonywać z naturalnych substancji, na przykład z rumianku, kory dębu, aloesu, albo skrzypu. Te roślinny sprawdzą się też do kąpieli, wystarczy zaparzyć wrzątkiem odpowiednią ilość ziół, a następnie dolać do wanny. Pamiętaj, żeby usiąść w wodzie z podkurczonymi nogami i zachować tę pozycję przez około 10-15 minut.
Jakie lekarstwa na hemoroidy po ciąży?
Po porodzie można stosować też farmaceutyki. Bez recepty kupisz maść, czopki oraz żele. W składzie są głównie naturalne środki, na przykład wyciąg z roślin. Czytaj jednak ulotkę, bo być może istnieją przeciwwskazania do ich używania. Leki też trzeba skonsultować z lekarzem, czasem należy używać mocniejszych preparatów dostępnych jedynie na receptę.
Okłady z lodu oraz żelowe produkty pomogą zmniejszyć ból. W aptekach znajdziemy specjalny sztyft doobytniczy do stosowania domowej krioterapii.
Jakie zabiegi na usunięcie hemoroidów po porodzie?
Czasami leczenie hemoroidów po porodzie wymaga poważniejszych metod:
- zaleca się gumkowanie, czyli założenie specjalnej opaski na guzek. Po jakimś czasie on obumiera, a następnie odpada.
- Stosuje się laseroteriapię, dzięki niej zamyka się naczynia krwionośne przy pomocy lasera.
- Często polecana jest metoda Longo. Za pomocą specjalnego sprzętu wycina się fragment błony śluzowej i potem zszywa.
- Ostatnią możliwością jest skleroterapia. Na czym polega? Na wstrzyknięcie odpowiedniego preparatu w hemoroidy. W ten sposób zakrzep odcina dopływ krwi do guzka.
Hemoroidy po porodzie wchłaniają się przez kilka tygodni. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania żylaków odbytu oraz dobranego sposobu leczenia.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.