tabletki dzien po

Czy mogę skorzystać z tabletki dzień po?

W Polsce edukacja seksualna znajduje się w dalszym ciągu na tak słabym poziomie, że kobiety nie wiedzą nawet, jakie mają opcje. To niebezpieczna sytuacja, bo zajście w nieplanowaną ciążę to na pewno coś, co może znacznie utrudnić nam dotychczasowe życie. Panie muszą wiedzieć, w jaki sposób mogą się zabezpieczać – oraz również co zrobić, jeżeli zdarzyło im się o tym zapomnieć. Na pewno większość z nich wie o tym, że mogą skorzystać z prezerwatyw oraz różnych form antykoncepcji hormonalnej. Zwykle w wyborze dobrej metody pomaga nam ginekolog – ma on pełen obraz sytuacji i wie, co będzie dla nas najlepsze.

Mało kobiet wie jednak o tym, że nawet jeżeli zdarzy im się “wpadka” i dojdzie do przerwania prezerwatywy lub pominięcia tabletki – w dalszym ciągu nie musi to oznaczać, że czeka nas ciąża i poród. Obecnie mamy też możliwość skorzystania z antykoncepcji awaryjnej – jest to właśnie tabletka dzień po. Nie jest to na pewno coś, z czego powinno się korzystać często – ale jeżeli wyrobimy się w czasie to może być to dla nas jedyna opcja zapobiegania zapłodnieniu.

  Alergia, czyli choroba czystych rąk - czym jest?

Kto może otrzymać tabletkę dzień po?

Wszystko zależy tutaj tak naprawdę od tego, jak przebiegnie nasza rozmowa z lekarzem. Tabletka dzień po nie jest nigdy wydawana bez recepty, więc w celu jej uzyskania musimy umówić się na wizytę – stacjonarnie lub online. Tam opowiadamy specjaliście o tym, w jaki sposób nie udało nam się zabezpieczyć podczas stosunku i dlaczego w ogóle jest nam potrzebna tabletka dzień po. Obecnie na szczęście większość lekarzy podchodzi do tego ze zrozumieniem i jeżeli widzą oni, że jest to nasza świadoma i odpowiedzialna decyzja – na pewno otrzymamy niezbędną receptę.

Problem może się pojawić wtedy, gdy próbujemy ją otrzymać po raz kolejny – tutaj lekarz może zacząć kwestionować nasze podejście do tej formy antykoncepcji. Nie jest to przecież alternatywa dla prezerwatywy lub tabletek hormonalnych – jest to tylko ich uzupełnienie, na wypadek sytuacji awaryjnej. My same musimy więc wykazać się tutaj zdrowym rozsądkiem.

Tabletka dzień po w przypadku gwałtu

Na pewno nikt nie odmówi nam tabletki dzień po w sytuacji, gdy jesteśmy ofiarą gwałtu – to właśnie najlepszy przykład takiego momentu, gdy faktycznie jest nam ona bardzo potrzebna. Nie bójmy się wtedy o nią poprosić, bo nikt nie może od nas wymagać, że będziemy chciały urodzić dziecko naszego oprawcy. Nie zmuszajmy się do tego tylko ze względu na to, że mogło już dojść do zapłodnienia – tabletka dzień po może być stosowana nawet do 72 godzin po odbytym stosunku i jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia