Spis treści
Sporo ludzi narzeka na bóle kręgosłupa, zwłaszcza odcinka lędźwiowego. To bardzo bolesne miejsce, dlatego to schorzenie potrafi poważnie uprzykrzyć życie, a nawet utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przyczyn jest wiele, tak samo jak metod leczenia. Jak rozpoznać to schodzenie? Sprawdź!
Ból lędźwi – objawy
Nie da się ukryć, że ból lędźwi jest niesłychanie kłopotliwy. Bywa, że promienieje aż do nóg. Objawia się mrowieniem i drętwieniem całego ciała. Zdarza się ponadto silne napięcie mięśni znajdujących się przy kręgosłupie oraz ich niedowład. Nigdy nie lekceważ tych poważnych symptomów!
Istnieją dwa typy tego rodzaju bólu. Pierwszy z nich pojawia się nagle, na przykład podczas schylania, czy podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dodatkowo każdy kolejny ruch powoduje, że ból lędźwiowy jest jeszcze silniejszy, czyli znacznie bardziej dokuczliwy. Za to ten drugi, stopniowo narasta i rozlewa się po całym ciele. Nasila się on w zasadzie w każdej pozycji, jedyną ulgę przynosi tylko leżenie.
Najczęstsze przyczyny bólu odcinka lędźwiowego
W zasadzie ból lędźwi może oznaczać wiele poważnych schorzeń. Ten objaw towarzyszy głównie problemom z nerkami. Właśnie taki syndrom przepowiada niekiedy kamicę nerkową. Tej przypadłości towarzyszą jeszcze mdłości oraz wymioty, dodatkowo ból w okolicy pachwiny i okolic intymnych – warg sromowych lub jąder. Natomiast przy kolce nerkowej człowiek ma dodatkowo podwyższoną temperaturę ciała, a organizm jest bardzo osłabiony.
Ból lędźwi bywa, że wskazuje na problem ze sfery ginekologicznej. Zapalenie przydatków i endometrioza, a nawet nowotwory narządów rodnych to częste choroby, które przejawiają się w ten sposób. Czasami jednak ból lędźwi zdarza się zwyczajnie przy miesiączce. Warto jednak skonsultować to z ginekologiem, zwłaszcza gdy trwa to długi okres czasu.
Bywa, że ten rodzaj bólu sygnalizuje o niepokojących zdarzeniach dziejących się w układzie pokarmowym. Zapalenie jelit, trzustki, pęcherzyka żółciowego, albo też perforacja – chorób jest całkiem sporo. Potrzebne są szczegółowe badania, przede wszystkim USG, aby określić dokładną przyczynę. Nie zawsze to jednak coś aż tak groźnego, ponieważ ból może zdarzać się także przy długotrwałych zaparciach.
Przyczyną bólu odcinka lędźwiowego jest również rwa kulszowa. Tutaj dolegliwość promieniuje nawet aż do stóp, zazwyczaj tylko po jednej stronie ciała. To nieprzyjemne uczucie może się nasilać także podczas siedzenia, stania, czy leżenia.
W przypadku osób starszych ten rodzaj bólu przede wszystkim pojawia się w związku ze zmianami zwyrodnienia w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. To schorzenie pleców z wiekiem jeszcze bardziej się zwiększa.
Ból odcinka lędźwiowego również spowodowany jest brakiem aktywności fizycznej, nadwagą, jak i przez pracę, na przykład non stop w pozycji siedzącej. U wielu pań ta przypadłość daje o sobie znać w trakcie ciąży.
Leczenie bólu lędźwiowego
W zależności od tego, jakiej chorobie towarzyszy ból lędźwiowy leczenie będzie inne. Zmiany zwyrodnieniowe wymagają głównie rehabilitacji (ćwiczenia, zabiegi typu laseroterapia, krioterapia, magnetronik) oraz stosowania leków przeciwbólowych, jak i przeciwzapalnych, od tabletek i maści, po plastry. Gdy objaw jest uporczywy zdarza się konieczność przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego lub neurochirurgicznego.
Natomiast u ludzi z problemami z nerkami wdraża się na samym początku leki rozkurczowe oraz przeciwbólowe. Niestety, nie zawsze leczenie farmakologiczne wystarcza. Niekiedy zachodzi przymus rozkruszenia kamieni, czyli winowajców całego uciążliwego bólu.
Ból lędźwiowy powstaje też na skutek mechaniczny, na przykład przez zbyt długie siedzenie w jednej pozycji. Zaleca się wtedy odpoczynek i ćwiczenia rozluźniające napięcie mięśni. Fizjoterapeuta pomoże uśmierzyć dolegliwości, tak samo jak wizyty na basenie, czy systematyczne wykonywanie asanów – joga.
Kluczowa jest diagnostyka, dzięki niej można uleczyć ból za pomocą środków farmakologicznych, ponieważ nie każda choroba wymaga inwazyjnych zabiegów chirurgicznych.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.