Spis treści
Endometrioza, to choroba nazywana gruczlistością macicy. W czasie okresu menstruacyjnego, komórki endometrium przemieszczają się do jajowodów lub nawet jamy brzusznej.
Komórki macicy zaczynają rosnąć w nieprawidłowych miejscach, co powoduje ogromne bóle menstruacyjne oraz w trakcie stosunku. „Wędrująca” śluzówka macicy reaguje na cykl hormonalny, więc niezależnie od umiejscowienia krwawi i łuszczy się.
Endometrioza to bardzo poważny problem, który uniemożliwia funkcjonowanie w trakcie miesiączkowania. Ból wyłączą, zarówno z aktywności towarzyskiej jak i zawodowej. Pierwszy krokiem do jej rozpoznania jest badania USG.
Jak rozpoznać endometriozę?
Gruczolistość macicy, czyli endometrioza to choroba, która objawia się tym, że tkanka wyściełająca macicę zaczyna rosnąć w innym miejscu w kobiecym ciele. Endometrioza objawia się silnymi bólami w podbrzuszu, w okolicach jajników i nieznośnymi miesiączkami.
Całkowitą pewność, że cierpimy na endometriozę da nam badanie USG.
Czym dokładnie jest endometrioza?
Endometrium narasta przez trzy tygodnie przed miesiączką. W trakcie menstruacji błona śluzowa macicy złuszcza się i jest wydalana przez organizm razem z krwią. Niektóre kobiety cierpią na przypadłość, że część komórek endometrium nie zostanie wydalone wraz z krwią menstruacyjną. Trafiają do jajowodów i jamy brzusznej, skąd mają otwartą drogę do pęcherza, otrzewnej czy jelit. Tam komórki endometrium wszczepiają się w tkankę i zaczynają rosnąć, powodując powstawanie guzów i torbieli.
Jakie są objawy endometriozy?
Objawy endometriozy pojawiają się już na 2-3 tygodnie przez wystąpieniem krwawienia menstruacyjnego. Objawy mogą być bardzo nasilone lub w ogóle nie występować. Niektóre kobiety w ogóle nie wiedzą, że cierpią na tą chorobę, dopóki nie zrobią badania USG.
Objawy endometriozy nie pomagają w zidentyfikowaniu choroby, gdyż mogą one dotyczyć wielu innych stanów chorobowych.
- bolesne miesiączki
- problemy z wypróżnianiem
- plamienie śródmiesiączkowe
- ból w okolicach jajników i podbrzusza
- bolesne stosunki płciowe
- bezpłodność
Bolesne miesiączki mogą być objawem wielu chorób. Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto to jedne z możliwości.
Przyczyny endometriozy – dlaczego zachorowałam?
Przyczyny występowania gruczolistości macicy nigdy nie została rozpoznane. Leczenie jest oparte na łagodzeniu objawów i spowolnieniu rozwoju choroby. Prawdopodobną przyczyną jest nieprawidłowy przepływ krwi menstruacyjnej z macicy do pochwy, który może być objawem nieprawidłowości w budowie macicy. Choroba jest dziedziczna, prawdopodobieństwo zachorowania jest dużo większe, jeżeli matka cierpiała na endometriozę.
Określane są cztery stopnie rozwoju gruczolistości macicy:
Stopień I
Niewielkie zmiany w jajowodach i jajnikach, poniżej 5mm. Występują niewielkie zrosty i strzępki jajowodów.
Stopień II
Zmiany przybierają średnicę powyżej 5mm. W jajowodach pojawiają się guzy i torbiele. Ogniska choroby są widoczne w zagłębieniu odbytniczo-macicznym. W tym stadium powstają torbiele endometrialne (czekoladowe), wypełnione starą krwią.
Stopień III
Objawem choroby trzeciego stopnia jest zrośnięcie więzadła krzyżowo-maciczne z jajnikami i jajowodami.
Stopień IV
Najwyższy stopień endometriozy. Macica staje się całkowicie nieruchoma, przyrośnięta do otaczających organów. Zrosty obejmują niemal wszystkie organy w podbrzuszu. Ogniska endometriozy pojawiają się w pęcherzu, pochwie i wyrostku robaczkowym.
Diagnoza – endometrioza
Po rozpoznaniu u siebie niepokojących objawów, powinniście udać się na konsultację do ginekologa. Lekarz wykona ogólne badanie ginekologiczne, a przy podejrzeniu endometriozy wykona USG transwaginalne. Po wykonaniu badania, lekarz będzie mógł potwierdzić, że chorujecie na endometriozę.
Najłatwiej zdiagnozować endometriozę na podstawie występujących torbieli jajników. Jednak w przypadku endometriozy rozsianej, badanie USG będzie nieskuteczne. W tym wypadku musimy wykonać badanie krwi, które określi czy cierpimy na tą przypadłość. Ostateczne potwierdzenie i 100% pewność uzyskacie, dopiero po badaniu laparoskopowym.
Leczenie endometriozy
Współczesna medycyna nie wynalazła sposobu całkowitego wyleczenia endometriozy. Obecne formy leczenia opierają się na łagodzeniu objawów i spowolnieniu rozwoju choroby. Gruczolistość macicy całkowicie ustępuje, dopiero w okresie menopauzy.
Leczenie polega na podawaniu leków hormonalnych, które mają spowolnić rozwój choroby. Jednak w skrajnych przypadkach, kiedy choroba powoduje ogromny dyskomfort, przewidziano laparoskopowy zabieg chirurgiczny. Polega on na wykonaniu nacięć na ciele pacjentki, wprowadza do wnętrza organizmu narzędzie, dzięki którym jest w stanie usunąć zrosty, guzy i torbiele.
Niestety, to nie rozwiązuje podstawy genetycznej problemu. Endometrioza to choroba powracająca, która na ten moment jest nieuleczalna.
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.