Endometrioza – czym jest? Objawy i przyczyny choroby

Endometrioza, to choroba nazywana gruczlistością macicy. W czasie okresu menstruacyjnego, komórki endometrium przemieszczają się do jajowodów lub nawet jamy brzusznej.

Komórki macicy zaczynają rosnąć w nieprawidłowych miejscach, co powoduje ogromne bóle menstruacyjne oraz w trakcie stosunku. „Wędrująca” śluzówka macicy reaguje na cykl hormonalny, więc niezależnie od umiejscowienia krwawi i łuszczy się.

Endometrioza to bardzo poważny problem, który uniemożliwia funkcjonowanie w trakcie miesiączkowania. Ból wyłączą, zarówno z aktywności towarzyskiej jak i zawodowej. Pierwszy krokiem do jej rozpoznania jest badania USG.

Jak rozpoznać endometriozę?

Gruczolistość macicy, czyli endometrioza to choroba, która objawia się tym, że tkanka wyściełająca macicę zaczyna rosnąć w innym miejscu w kobiecym ciele. Endometrioza objawia się silnymi bólami w podbrzuszu, w okolicach jajników i nieznośnymi miesiączkami.

Całkowitą pewność, że cierpimy na endometriozę da nam badanie USG.

Czym dokładnie jest endometrioza?

Endometrium narasta przez trzy tygodnie przed miesiączką. W trakcie menstruacji błona śluzowa macicy złuszcza się i jest wydalana przez organizm razem z krwią. Niektóre kobiety cierpią na przypadłość, że część komórek endometrium nie zostanie wydalone wraz z krwią menstruacyjną. Trafiają do jajowodów i jamy brzusznej, skąd mają otwartą drogę do pęcherza, otrzewnej czy jelit. Tam komórki endometrium wszczepiają się w tkankę i zaczynają rosnąć, powodując powstawanie guzów i torbieli.

Jakie są objawy endometriozy?

Objawy endometriozy pojawiają się już na 2-3 tygodnie przez wystąpieniem krwawienia menstruacyjnego. Objawy mogą być bardzo nasilone lub w ogóle nie występować. Niektóre kobiety w ogóle nie wiedzą, że cierpią na tą chorobę, dopóki nie zrobią badania USG.

Objawy endometriozy nie pomagają w zidentyfikowaniu choroby, gdyż mogą one dotyczyć wielu innych stanów chorobowych.

  • bolesne miesiączki
  • problemy z wypróżnianiem
  • plamienie śródmiesiączkowe
  • ból w okolicach jajników i podbrzusza
  • bolesne stosunki płciowe
  • bezpłodność
  Ból lędźwi - jakie są objawy, przyczyny, leczenie

Bolesne miesiączki mogą być objawem wielu chorób. Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto to jedne z możliwości.

Przyczyny endometriozy – dlaczego zachorowałam?

Przyczyny występowania gruczolistości macicy nigdy nie została rozpoznane. Leczenie jest oparte na łagodzeniu objawów i spowolnieniu rozwoju choroby. Prawdopodobną przyczyną jest nieprawidłowy przepływ krwi menstruacyjnej z macicy do pochwy, który może być objawem nieprawidłowości w budowie macicy. Choroba jest dziedziczna, prawdopodobieństwo zachorowania jest dużo większe, jeżeli matka cierpiała na endometriozę.

Określane są cztery stopnie rozwoju gruczolistości macicy:

Stopień I

Niewielkie zmiany w jajowodach i jajnikach, poniżej 5mm. Występują niewielkie zrosty i strzępki jajowodów.

Stopień II

Zmiany przybierają średnicę powyżej 5mm. W jajowodach pojawiają się guzy i torbiele. Ogniska choroby są widoczne w zagłębieniu odbytniczo-macicznym. W tym stadium powstają torbiele endometrialne (czekoladowe), wypełnione starą krwią.

Stopień III

Objawem choroby trzeciego stopnia jest zrośnięcie więzadła krzyżowo-maciczne z jajnikami i jajowodami.

Stopień IV

Najwyższy stopień endometriozy. Macica staje się całkowicie nieruchoma, przyrośnięta do otaczających organów. Zrosty obejmują niemal wszystkie organy w podbrzuszu. Ogniska endometriozy pojawiają się w pęcherzu, pochwie i wyrostku robaczkowym.

Diagnoza – endometrioza

Po rozpoznaniu u siebie niepokojących objawów, powinniście udać się na konsultację do ginekologa. Lekarz wykona ogólne badanie ginekologiczne, a przy podejrzeniu endometriozy wykona USG transwaginalne. Po wykonaniu badania, lekarz będzie mógł potwierdzić, że chorujecie na endometriozę.

Najłatwiej zdiagnozować endometriozę na podstawie występujących torbieli jajników. Jednak w przypadku endometriozy rozsianej, badanie USG będzie nieskuteczne. W tym wypadku musimy wykonać badanie krwi, które określi czy cierpimy na tą przypadłość. Ostateczne potwierdzenie i 100% pewność uzyskacie, dopiero po badaniu laparoskopowym.

Leczenie endometriozy

Współczesna medycyna nie wynalazła sposobu całkowitego wyleczenia endometriozy. Obecne formy leczenia opierają się na łagodzeniu objawów i spowolnieniu rozwoju choroby. Gruczolistość macicy całkowicie ustępuje, dopiero w okresie menopauzy.

  Pajączki i żylaki to zmora Polaków. Kiedy trzeba koniecznie udać się do flebologa?

Leczenie polega na podawaniu leków hormonalnych, które mają spowolnić rozwój choroby. Jednak w skrajnych przypadkach, kiedy choroba powoduje ogromny dyskomfort, przewidziano laparoskopowy zabieg chirurgiczny. Polega on na wykonaniu nacięć na ciele pacjentki, wprowadza do wnętrza organizmu narzędzie, dzięki którym jest w stanie usunąć zrosty, guzy i torbiele.

Niestety, to nie rozwiązuje podstawy genetycznej problemu. Endometrioza to choroba powracająca, która na ten moment jest nieuleczalna.