Endometrioza – czym jest? Objawy i przyczyny choroby

Endometrioza, to choroba nazywana gruczlistością macicy. W czasie okresu menstruacyjnego, komórki endometrium przemieszczają się do jajowodów lub nawet jamy brzusznej.

Komórki macicy zaczynają rosnąć w nieprawidłowych miejscach, co powoduje ogromne bóle menstruacyjne oraz w trakcie stosunku. „Wędrująca” śluzówka macicy reaguje na cykl hormonalny, więc niezależnie od umiejscowienia krwawi i łuszczy się.

Endometrioza to bardzo poważny problem, który uniemożliwia funkcjonowanie w trakcie miesiączkowania. Ból wyłączą, zarówno z aktywności towarzyskiej jak i zawodowej. Pierwszy krokiem do jej rozpoznania jest badania USG.

Jak rozpoznać endometriozę?

Gruczolistość macicy, czyli endometrioza to choroba, która objawia się tym, że tkanka wyściełająca macicę zaczyna rosnąć w innym miejscu w kobiecym ciele. Endometrioza objawia się silnymi bólami w podbrzuszu, w okolicach jajników i nieznośnymi miesiączkami.

Całkowitą pewność, że cierpimy na endometriozę da nam badanie USG.

Czym dokładnie jest endometrioza?

Endometrium narasta przez trzy tygodnie przed miesiączką. W trakcie menstruacji błona śluzowa macicy złuszcza się i jest wydalana przez organizm razem z krwią. Niektóre kobiety cierpią na przypadłość, że część komórek endometrium nie zostanie wydalone wraz z krwią menstruacyjną. Trafiają do jajowodów i jamy brzusznej, skąd mają otwartą drogę do pęcherza, otrzewnej czy jelit. Tam komórki endometrium wszczepiają się w tkankę i zaczynają rosnąć, powodując powstawanie guzów i torbieli.

Jakie są objawy endometriozy?

Objawy endometriozy pojawiają się już na 2-3 tygodnie przez wystąpieniem krwawienia menstruacyjnego. Objawy mogą być bardzo nasilone lub w ogóle nie występować. Niektóre kobiety w ogóle nie wiedzą, że cierpią na tą chorobę, dopóki nie zrobią badania USG.

  Choroba Hashimoto - dieta, objawy i leczenie

Objawy endometriozy nie pomagają w zidentyfikowaniu choroby, gdyż mogą one dotyczyć wielu innych stanów chorobowych.

  • bolesne miesiączki
  • problemy z wypróżnianiem
  • plamienie śródmiesiączkowe
  • ból w okolicach jajników i podbrzusza
  • bolesne stosunki płciowe
  • bezpłodność

Bolesne miesiączki mogą być objawem wielu chorób. Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto to jedne z możliwości.

Przyczyny endometriozy – dlaczego zachorowałam?

Przyczyny występowania gruczolistości macicy nigdy nie została rozpoznane. Leczenie jest oparte na łagodzeniu objawów i spowolnieniu rozwoju choroby. Prawdopodobną przyczyną jest nieprawidłowy przepływ krwi menstruacyjnej z macicy do pochwy, który może być objawem nieprawidłowości w budowie macicy. Choroba jest dziedziczna, prawdopodobieństwo zachorowania jest dużo większe, jeżeli matka cierpiała na endometriozę.

Określane są cztery stopnie rozwoju gruczolistości macicy:

Stopień I

Niewielkie zmiany w jajowodach i jajnikach, poniżej 5mm. Występują niewielkie zrosty i strzępki jajowodów.

Stopień II

Zmiany przybierają średnicę powyżej 5mm. W jajowodach pojawiają się guzy i torbiele. Ogniska choroby są widoczne w zagłębieniu odbytniczo-macicznym. W tym stadium powstają torbiele endometrialne (czekoladowe), wypełnione starą krwią.

Stopień III

Objawem choroby trzeciego stopnia jest zrośnięcie więzadła krzyżowo-maciczne z jajnikami i jajowodami.

Stopień IV

Najwyższy stopień endometriozy. Macica staje się całkowicie nieruchoma, przyrośnięta do otaczających organów. Zrosty obejmują niemal wszystkie organy w podbrzuszu. Ogniska endometriozy pojawiają się w pęcherzu, pochwie i wyrostku robaczkowym.

Diagnoza – endometrioza

Po rozpoznaniu u siebie niepokojących objawów, powinniście udać się na konsultację do ginekologa. Lekarz wykona ogólne badanie ginekologiczne, a przy podejrzeniu endometriozy wykona USG transwaginalne. Po wykonaniu badania, lekarz będzie mógł potwierdzić, że chorujecie na endometriozę.

  Kto jest narażony na osteoporozę?

Najłatwiej zdiagnozować endometriozę na podstawie występujących torbieli jajników. Jednak w przypadku endometriozy rozsianej, badanie USG będzie nieskuteczne. W tym wypadku musimy wykonać badanie krwi, które określi czy cierpimy na tą przypadłość. Ostateczne potwierdzenie i 100% pewność uzyskacie, dopiero po badaniu laparoskopowym.

Leczenie endometriozy

Współczesna medycyna nie wynalazła sposobu całkowitego wyleczenia endometriozy. Obecne formy leczenia opierają się na łagodzeniu objawów i spowolnieniu rozwoju choroby. Gruczolistość macicy całkowicie ustępuje, dopiero w okresie menopauzy.

Leczenie polega na podawaniu leków hormonalnych, które mają spowolnić rozwój choroby. Jednak w skrajnych przypadkach, kiedy choroba powoduje ogromny dyskomfort, przewidziano laparoskopowy zabieg chirurgiczny. Polega on na wykonaniu nacięć na ciele pacjentki, wprowadza do wnętrza organizmu narzędzie, dzięki którym jest w stanie usunąć zrosty, guzy i torbiele.

Niestety, to nie rozwiązuje podstawy genetycznej problemu. Endometrioza to choroba powracająca, która na ten moment jest nieuleczalna.