Spis treści
Hashimoto to najczęściej spotykana choroba tarczycy. Częste objawy choroby Hashimoto to: wypadanie włosów, sucha skóra, obfite miesiączki, zmęczenie, bóle mięśni, wysoki cholesterol, problemy z koncentracją i pamięcią. Jakie są przyczyny choroby Hashimoto? Jakie badania wykonać i jak leczyć przewlekłe limfocytarne zapalenie tarczycy?
Czym jest choroba Hashimoto?
Tajemnicza nazwa choroby Hashimoto pochodzi od japońskiego chiruga Hakaru Hashimoto. W 1912 roku zbadał próbkę tkanki gruczołu tarczycy i opisał nowy typ jej zapalenia. Dopiero po latach, przypadłość odkryta przez doktora Hashimoto zyskała rozgłos i nazwa weszła do lekarskiej nomenklatury.
Choroba Hashimoto jest choroba autoimmunologiczną. Nasz układ odpornościowy zaczyna wytwarzać przeciwciała, które niszą komórki tarczycy. Czego efektem jest zaburzeniem produkcji hormonów tarczycy, co w następstwie powoduje niedoczynność tarczycy.
Jakie są objawy choroby Hashimoto?
Choroba rzadko daje o sobie znać we wczesnych jej fazach. Nasilenie objawów zależy od stopnia rozregulowania gospodarki hormonalnej. Oznacza to, że objawy są znikome, bądź praktycznie mogą nie występować. Jednak z czasem i rozwojem choroby, objawy znacznie się nasilają.
Hashimoto – na jakie objawy zwrócić uwagę?
- osłabienie i chroniczne zmęczenie;
- bolesne miesiączki;
- ospałość i kłopoty z koncentracją;
- sucha, pękająca skóra;
- wypadanie włosów i osłabienie struktury paznokci;
- huśtawka nastrojów;
- gwałtowne przybieranie na wadze;
- bóle kostno-stawowe;
- bóle mięśni;
- ciągłe uczucie zimna;
- chrypa.
Choroba Hashimoto – jakie badania wykonać?
Podejrzewasz u siebie chorobę Hashimoto? Nie ma na co czekać, umów się na wizytę u endokrynologa. Postawienie diagnozy wymaga zrobienie kilku podstawowych badań.
W trakcie wizyty lekarza zbada Twoją tarczycę za pomocą dłoni i zweryfikuje, czy gruczoł tarczycowy jest powiększony. To podstawa do wykonania kolejnych badań.
Jakie badania może zlecić lekarz?
Podstawowe badania:
- badanie krwi – przeciwciała przeciwtarczycowe anty-TPO, przeciwciała anty-TG
- poziom hormonów tarczycy – T3 i fT3 oraz T4 i fT4
Po wykonaniu podstawowych badań, lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych, żeby uzyskać 100% pewności.
Badania uzupełniające:
- badanie USG tarczycy
- badanie histopatologiczne
Choroba Hashimoto – leczenie
Współczesna medycyna nie znalazła sposobu na całkowitego wyleczenie choroby Hashimoto. Niedoczynność tarczycy leczy się objawowo i terapią hormonalną, która pomaga przywrócić równowagę hormonalną w organizmie. Z kolei nadczynność tarczycy leczy się, zażywając leki blokujące nadmierną produkcję hormonów tarczycy.
Kluczowym w leczeniu Hashimoto jest lewotyroksyna, która jest syntetyczną formą naturalnej tyroksyny. Stosowana jest do leczenia niedoczynności tarczycy, przewlekłego zapalenia tarczycy (czyli choroby Hashimoto) i stanowi wsparcie w leczeniu nowotworów tego organu.
Z choroba Hashimoto da się żyć. Wystarczy zastosować odpowiednie leczenie, a całkowicie zapomnimy o tym, że ona w ogóle istnieje.
Hashimoto – dieta w chorobie
Zastosowanie zbilansowanej diety, świetnie sprawdzi się jako terapia wspomagający do leków hormonalnych. A przy okazji mamy szansę zgubić kilka zbędnych kilogramów. Zalecamy konsultację z dietetykiem, który pomoże skonstruować dietę – odpowiednią dla osób chorych na Hashimoto.
Zalecenie dietetyczne dla osób chorych na Hashimoto:
- Regularnie spożywaj pełnowartościowe posiłki ;
- Unikaj słodyczy, fast-foodów i innego rodzaju żywności przetworzonej;
- Uzupełnij dietę w świeże warzywa i owoce
- Zrezygnuj z alkoholu, papierosów i innych używek
Dziennikarka, blogerka – pozytywnie zakręcona na punkcie mody i urody. Uwielbiam pisać i dzielić się wiedzą z innymi.