Spis treści
Dane Narodowego Funduszu Zdrowia pokazują, że w Polsce na osteoporozę cierpi aż 2,1 miliona ludzi. To ogromna liczba obrazująca, jak ważne są działania profilaktyczne. Dzięki nim można utrzymać zdrowie i mocne kości na dłużej. Wiadomo, że choroba najczęściej dotyka osoby starsze oraz kobiety w wieku menopauzalnym. Kiedy więc jest najlepszy czasy, aby wdrożyć działania profilaktyczne?
Osteoporoza – co to za choroba?
Osteoporoza to choroba, która dotyka układ szkieletowy człowieka. Prowadzi ona do postępującego ubytku masy kostnej, a także osłabienia struktury przestrzennej kości. Schorzenie aż w 80 procent ma charakter pierwotny. Zdarza się jednak, że jest następstwem innych chorób, jak np. szpiczak czy reumatoidalne zapalenie stawów. Osteoporoza sprawia, że kości są bardziej łamliwe i podatne na złamania. Obserwuje się również obniżenie wzrostu, bóle kręgosłupa, a czasem nawet powstawanie nadmiernej kifozy piersiowej, czyli tzw. garbu starczego. Czynnikami ryzyka są zaawansowany wiek, płeć żeńska, menopauza, palenie papierosów, picie alkoholu, dieta uboga w wapń, niedobór witaminy D, szczupła budowa ciała, długotrwałe unieruchomienie, uwarunkowania genetyczne, przyjmowanie niektórych leków i choroby współistniejące np. cukrzyca i kamica nerkowa.
Kiedy zacząć działania profilaktyczne?
Osteoporoza dotyka najczęściej osoby starsze oraz kobiety w okresie menopauzy. Może to sprawiać wrażenie, że działania profilaktyczne wystarczy wdrożyć na jesień życia. Nic bardziej mylnego! Osteoporoza to podstępna choroba. Nazywana jest „cichą złodziejką kości”. To dlatego, że latami potrafi rozwijać się bezobjawowo. Na ogół osoba chora dowiaduje się o schorzeniu w jego zaawansowanym stadium, kiedy dochodzi do licznych złamań. Warto także pamiętać, że masa kostna osiąga swoją wartość szczytową około 30 roku życia. Potem następuje okres stabilizacji, a po kilku latach procesy niszczenia kości zaczynają przeważać nad ich tworzeniem. To z kolei zwiększa ryzyko osteoporozy.
Jak wygląda profilaktyka osteoporozy?
Jak powinna wyglądać profilaktyka osteoporozy? Na początku warto zacząć od diety bogatej w wapń. Pierwiastek ten stanowi główny materiał budulcowy kości. Znaleźć można go w takich produktach jak mleko i jego przetwory, ryby (głównie sardynki i szprotki), warzywa (m.in. kapusta, brokuły, natka pietruszki, jarmuż), owoce cytrusowe, rośliny strączkowe (m.in. fasola i soczewica), nasiona oraz orzechy.
Zakłada się, że osoba dorosła powinna spożywać 1000 mg wapnia na dobę. Warto mieć jednak na uwadze, że zapotrzebowanie na wapń zmienia się w ciągu życia. W pewnych okresach trzeba spożywać go więcej np. w czasie ciąży i laktacji, po długotrwałym unieruchomieniu, po złamaniach kości czy w czasie menopauzy. W takich przypadkach warto jest sięgnąć po suplementację. Polecany preparat to Calperos, który zawiera wapń w formie zjonizowanej – jest ona najlepiej przyswajana przez ludzki organizm. Choć Calperos ma status leku, można go kupić bez recepty. Więcej na https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/.
W profilaktyce osteoporozy bardzo ważna jest regularna aktywność fizyczna, która pobudza kości do odnowy i zwiększa ich elastyczność. Warto zażywać kąpieli słonecznych, które pobudzają organizm do produkcji witaminy D. Zwiększa ona wchłanialność wapnia. Jednocześnie należy zrezygnować z używek. Nie powinno palić papierosów oraz pić alkoholu w nadmiarze. Warto także ograniczyć spożycie produktów zwiększających wydalanie wapnia z moczem, m.in. soli, kawy, białka zwierzęcego, kolorowych napoi gazowanych. Osoby w grupie ryzyka powinny dodatkowo regularnie wykonywać densytometrię – badanie gęstości kości.
Osteoporoza to niełatwy przeciwnik. Długo nie daje o sobie znać, by nagle zacząć prowadzić do licznych złamań i urazów. Choć choroba najczęściej dotyka osoby starsze, warto działanie profilaktycznie podjąć już dziś. Im wcześniej, tym lepiej. Dbałość o układ kostny to bardzo dobra inwestycja. Więcej o działaniach profilaktycznych można przeczytać na https://calperos.pl/profilaktyka/.